ראש העיר אלעד ועדי ראיה בזירה
(צילום: טל שמעוני, רענן בן צור)

יונתן חבקוק (44), אורן בן יפתח (35) ובועז גול (49) הם שלושת הנרצחים בפיגוע באלעד. כך הותר במהלך הלילה (בין חמישי לשישי) לפרסום. חבקוק, תושב אלעד, הותיר אחריו חמישה ילדים. גם גול תושב אלעד וגם הוא הותיר אחריו חמישה ילדים. בן יפתח, תושב לוד, הותיר אחריו שישה ילדים.
תושבים באלעד אמרו כי חבקוק היה מוכר בעיר. "הוא תמיד היה עם חיוך ורצון לעזור כולם קראו לו 'אחינו' בגלל שתמיד הוא היה שואל בחיוך 'מה קורה אחינו', וכך נדבק בו החיוך. היום 'אחינו' כבר לא איתנו".
7 צפייה בגלריה
בועז גול, אורן בן יפתח, יונתן חבקוק
בועז גול, אורן בן יפתח, יונתן חבקוק
הנרצחים: בועז גול, אורן בן יפתח ויונתן חבקוק
7 צפייה בגלריה
המחבלים מהפיגוע באלעד ובחי אבו שקירר ואסעד אל-ריפאעי
המחבלים מהפיגוע באלעד ובחי אבו שקירר ואסעד אל-ריפאעי
המחבלים: סובחי אבו שקיר ואסעד אל-ריפאעי
7 צפייה בגלריה
ירי פיגוע יריות אלימות טרור ערבים אלעד רחוב אבן גבירול פלסטינים מחבלים פיגועים
ירי פיגוע יריות אלימות טרור ערבים אלעד רחוב אבן גבירול פלסטינים מחבלים פיגועים
זירת הפיגוע באלעד
(צילום: AFP)
7 צפייה בגלריה
הזירה באלעד
הזירה באלעד
החליט על קיום לימודים כרגיל: "תעובה האבטחה בעיר". ראש העיר פרוש
(צילום: יאיר שגיא)
הבוקר פרסמה המשטרה את תמונותיהם של המחבלים, וביקשה את עזרת הציבור באיתורם. השניים - אסעד אל-ריפאעי (19) וסובחי אבו שקיר (20) - פלסטינים תושבי הכפר רומאנה שבאזור ג'נין, נמלטו מהזירה לאחר הפיגוע. "יש לדווח למוקד 100 של המשטרה על כל חשד או מידע הנוגע למקום הימצאם", נמסר, בעוד המצוד אחריהם עדיין נמשך.
בתיעוד מזירת הפיגוע אפשר לראות את המחבלים רצים ברחוב כשהם חמושים בגרזן, ופוגעים ברכב שעובר במקום. בבית החולים בילינסון בפתח תקווה עדיין נאבקים על חייהם של שני הפצועים מהפיגוע. מבית החולים נמסר כי הפצוע בן 38 נותח במהלך הלילה והועבר להתאוששות, אך הוא עדיין לא יצא מכלל סכנה. לפנות בוקר הוכנס לחדר ניתוח נוירוכירורגי הפצוע בשנות ה-70 לחייו. מצבו לא יציב ונשקפת סכנה לחייו. בבית החולים שיבא בתל השומר מאושפז פצוע נוסף שמצבו מוגדר קשה, צעיר בן 20.
עיריית אלעד הודיעה כי "בהיוועצות עם גורמי הבטחון, ולאחר הערכת מצב שהתקיימה, הוחלט כי היום, יום שישי, יתקיימו לימודים במוסדות החינוך, תוך עיבוי של מערך האבטחה בכל רחבי העיר. אנא, נהגו בזהירות, ודווחו למשטרה במוקד 100 על כל תנועה חשודה. החל מאמש פועל מוקד מידע מאויש למשפחות העיר, על ידי השירות הפסיכולוגי החינוכי ומחלקת הרווחה".
נשיא המדינה יצחק הרצוג שוחח עם ראש העיר ישראל פרוש. בציוץ בטוויטר כתב: "התקשרתי בבוקר של יגון קודר לראש העיר לנחם ולחזק אותו ואת תושביו. שלושה אבות שנרצחו אמש באכזריות תהומית על ידי מחבלים בני עוולה שנרדפם ונשיגם ונשיב להם ולשולחיהם כגמולם. חיבוק למשפחות הדואבות ולפצועים".
הבוקר מסרו ראש הממשלה נפתלי בנט ושר החוץ יאיר לפיד תנחומים למשפחות הנרצחים. אמש הם ערכו התייעצויות ביטחוניות עם שרי הביטחון, ביטחון הפנים וראשי גופי הביטחון. לאחר הערכות המצב החליט הדרג המדיני להאריך הסגר הכללי על הפלסטינים עד ליום ראשון, ובסוף השבוע הסוגיה תעלה שוב לדיון. מלשכת רה"מ נמסר כי בהתייעצות הביטחונית, שבה נכחו גם מפכ"ל המשטרה, ראש שב"כ, הרמטכ"ל, ראש המוסד ובכירים נוספים, הוצגה לבנט השתלשלות האירועים בפיגוע וכן המאמצים שנעשים בשטח לאיתור המחבלים.
7 צפייה בגלריה
נפתלי בנט
נפתלי בנט
"אנחנו נשים ידינו על המחבלים וסביבתם התומכת - הם ישלמו את המחיר"
(צילום: AFP)
7 צפייה בגלריה
אבו מאזן
אבו מאזן
גינה את הפיגוע, אך גם את "ההתקפות המתמשכות נגד האתרים הקדושים למוסלמים והנוצרים". אבו מאזן
(צילום: AFP)
"אויבינו יצאו למסע רצח נגד יהודים באשר הם", אמר בנט לאחר ההתייעצות הביטחונית. "מטרתם לשבור את רוחנו - אך הם ייכשלו. אנחנו נשים ידינו על המחבלים ועל סביבתם התומכת, והם ישלמו את המחיר. אני מוסר את תנחומיי מעומק ליבי למשפחות הנרצחים".
יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן גינה הלילה את רצח שלושת הישראלים בפיגוע ומסר כי "הריגתם של פלסטינים וישראלים רק מובילה לעוד הידרדרות במצב בזמן שבו כולנו משוועים להשיג יציבות ולמנוע הסלמה". עם זאת הוא הזהיר מפני "שימוש בתקרית המגונה הזו כדי לבצע מתקפות בידי מתנחלים ישראלים או גורמים אחרים נגד העם הפלסטיני" והוסיף כי הוא "מגנה את ההתקפות המתמשכות נגד עמנו והאתרים הקדושים למוסלמים והנוצרים שיצרו אווירה של מתיחות ואי-יציבות". הוא הוסיף כי "מחזור האלימות מאשש כי שלופ קבוע, כולל וצודק הוא הדרך הקצרה והנכונה וספק ביטחון ויציבות לעמים הישראלים והפלסטיני ולעמי האזור".
גם ארצות הברית פרסמה הלילה גינוי לפיגוע. בהודעה שפרסם כתב מזכיר המדינה אנתוני בלינקן: "זאת הייתה מתקפה איומה שכוונה נגד גברים ונשים חפים מפשע, והייתה מרושעת במיוחד על רקע חגיגות יום העצמאות בישראל". עוד הוא כתב: "לבבותינו עם הקורבנות והאהובים של אלה שנהרגו, ואנחנו מאחלים לפצועים החלמה מהירה. אנו נשארים בקשר קרוב עם חברינו ושותפינו הישראלים ועומדים לצידם בתקיפות נוכח המתקפה הזו. יהיה זכר ההרוגים ברוך".
7 צפייה בגלריה
הזירה באלעד
הזירה באלעד
המפכ"ל בזירה באלעד
(צילום: יאיר שגיא)
שר הביטחון בני גנץ הנחה אמש את צה"ל לתגבר את המשטרה בסיוע בסריקות, ולהפעיל את כל הכוחות הנדרשים לסגירת מרחב התפר והמעברים, כדי למנוע בריחה אפשרית של המפגעים לאיו"ש.
השר לביטחון הפנים עמר בר-לב ערך הלילה הערכת מצב בחפ"ק המשטרה באלעד, ביחד עם סגנו יואב סגלוביץ', המפכ"ל רב-ניצב קובי שבתאי ומפקד מחוז המרכז ניצב אבי ביטון. טרם כניסתו להערכת המצב אמר כי "שילמנו הערב מחיר כבד מאוד באירוע קשה. המשטרה, שב"כ וצה"ל מנהלים כעת מרדף אחר המחבלים שביצעו את הפיגוע, ויניחו עליהם את ידם - חיים או מתים".
הוא הוסיף: "אם יתברר לנו שהיה מי ששלח את המחבלים לבצע את הפיגוע, גם איתו נבוא חשבון. אנחנו נמצאים במאבק קשה מול טרור פלסטיני חסר מעצורים, ונכה בו בכל העוצמה - בכפרים, בערים ובמחנות הפליטים".
גורם ביטחוני העריך שאין קשר בין הפיגוע באלעד לקריאתו של מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר לבצע פיגועים בנשק חם או בגרזן. "היו ארבעה פיגועים לפני קריאתו של יחיא סינוואר, וזה הפיגוע החמישי, כך שלא בטוח שיש קשר. הסתה של סינוואר הייתה וישנה כל הזמן".
לפני שישה ימים קרא סינוואר בנאומו לפלסטינים לבצע פיגועים באמצעות גרזן: "אנשינו בנגב, במשולש, בגליל, בחיפה, ביפו, בעכו, ביפו ובלוד – שכל אחד יכין את הרובה שלו. ומי שאין לו רובה - שיכין סכין או גרזן. אם הם רוצים מלחמת דת, הם שברו את הקווים האדומים".
כוחות רבים של משטרה עורכים סריקות מקיפות אחר המחבלים שנמלטו, באמצעות מסוק משטרתי, ניידות משטרה ויחידות מיוחדות כמו הימ"מ. שר הביטחון הנחה את צה"ל לתגבר את כוחות המשטרה ולסייע בסריקות הן בכוח אדם והן בהיבט המודיעיני.
"יש לנו בזירה כרגע כוחות משטרה מיוחדים, כוחות שב"כ, יש לנו מסוקים באוויר, יחידות לוחמות", אמר מפקד מחוז מרכז של המשטרה ניצב אבי ביטון בזירת הפיגוע. "כל הכוחות מחולקים על פי משימות מסודרות. אנחנו כרגע מנהלים מרדף, יש לנו מספר כיוונים ואני מקווה שנשים עליהם את היד כמה שיותר מהר".