תיעוד מזירת פיגוע הירי
(צילום: לירן תמרי)

שבעה בני אדם נרצחו ושלושה נוספים נפצעו באורח קשה ובינוני הערב (שישי) בפיגוע ירי ליד בית כנסת בשכונת נווה יעקב בירושלים ובמוקדים נוספים באזור. במד"א דיווחו תחילה כי ככל הנראה במקום כ-10 נפגעים, ובהמשך הודיעו כאמור על מותם של שבעה מהם. מדובר בפיגוע הקטלני ביותר מאז 2011.
המחבל שנוטרל על ידי שוטר ומתנדב הוא חיירי עלקם, תושב שכונת א-טור במזרח ירושלים בן 21, ללא רקע ביטחוני קודם. לפי מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב דורון תורג'מן, הוא פעל לבדו. המחבל הגיע למקום בסביבות 20:15, ירד מרכבו וירה באקדח לעבר עוברי אורח כ-100 מטרים מבית הכנסת, לאחר מכן המשיך במסע הרצח והתקדם לכיוון בית הכנסת שם הוא ירה לעבר עוד עוברים ושבים. הוא ניסה להימלט עם רכבו, ניהל קרב יריות עם השוטרים במקום, שכאמור נטרלו אותו. בית הכנסת בשכונת נווה יעקב משמש בשגרה כגן ילדים.
11 צפייה בגלריה
זירת הפיגוע
זירת הפיגוע
זירת הפיגוע בירושלים, הערב
( צילום: רויטרס)
11 צפייה בגלריה
זירת הפיגוע
זירת הפיגוע
הנשק ששימש את המחבל
(צילום: דוברות המשטרה)
11 צפייה בגלריה
זירת הפיגוע
זירת הפיגוע
(צילום: רויטרס)
11 צפייה בגלריה
עלקם חיירי
עלקם חיירי
המחבל - והחגיגות בשכם, הערב
לאחר הפיגוע עדכנו בלשכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא "מקבל עדכונים שוטפים על הפיגוע הקשה בירושלים ויכנס בזמן הקרוב הערכת מצב ביטחונית". לאחר מכן הודיעו בלשכתו כי נתניהו יגיע לזירת הפיגוע - דקות לאחר שהגיע למקום השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר - שסירב להתראיין בשבת.
"זה פיקוח נפש. עזבתי את שולחן השבת, אתם צודקים, חובת ההוכחה היא עלינו. זה לא יכול להימשך ככה", אמר לנוכחים במקום. הוא שוחח עימם וצעק יחד איתם: "מוות למחבלים". התושבים צעקו לו: "זה קרה במשמרת שלך. רוצחים אותנו". לאחר מכן צעקו "מוות לערבים, מוות לשמאלנים", אז ניסה בן גביר לחדול את הקריאות. אחריו כאמור הגיע נתניהו, שקיבל תדרוך מהמפכ"ל יעקב שבתאי, והתקבל בקריאות "מוות למחבלים". הוא עזב את המקום מבלי להתייחס לפיגוע פומבית.
שר הביטחון יואב גלנט, שנמצא בטקס הברית של נכדו בארה"ב, הודיע כי יחזור ארצה. בינתיים הוא קיים הערכת מצב ו"מקבל דיווחים מבצעיים שוטפים מכוחות הביטחון". גלנט הנחה את מערכת הביטחון "להיערך עם כל האמצעים הנדרשים לאפשרות של התפתחויות נוספות בשטח, לסייע ככל הנדרש למשטרת ישראל וכוחותיה ולהגביר את מאמצי ההגנה על היישובים והצירים ביהודה, בשומרון ובמחוז ירושלים. "מדובר בפיגוע קשה ועצוב בערב שבת נגד אזרחים. שולח תנחומים למשפחות הנרצחים, ומאחל החלמה מהירה לפצועים. מערכת הביטחון בראשותי תפעל ביד קשה וללא פשרות נגד הטרור ותגיע אל כל מי שמעורבים בפיגוע", אמר.
11 צפייה בגלריה
ראש הממשלה בנימין נתניהו מבקר בזירת הפיגוע
ראש הממשלה בנימין נתניהו מבקר בזירת הפיגוע
נתניהו בזירת הפיגוע, קיבל תדרוך מהמפכ"ל
(צילום: אלכס קולומויסקי)
11 צפייה בגלריה
זירת הפיגוע
זירת הפיגוע
בן גביר בזירת הפיגוע. "חובת ההוכחה עלינו"
( צילום: רויטרס)
11 צפייה בגלריה
זירת הפיגוע
זירת הפיגוע
( צילום: יואב דודקביץ')
11 צפייה בגלריה
זירת הפיגוע
זירת הפיגוע
כוחות הביטחון בזירה
(צילום: AFP)
11 צפייה בגלריה
כוחות משטרה בירושלים
כוחות משטרה בירושלים
כוחות משטרה בירושלים, סמוך לזירת הפיגוע
פרמדיק מד"א פאדי דקידק, שהגיע לזירת הפיגוע, סיפר: "מדובר בפיגוע קשה מאוד. ראינו אישה וארבעה גברים שוכבים על הכביש. הם סבלו מפצעי ירי והיו ללא סימני חיים ונאלצנו לקבוע את מותם במקום. שלושה פצועים נוספים בהם נער ואישה כבת 70 פונו במצב אנוש לבי"ח הדסה בהר הצופים".
פרמדיקית מד"א נוי שדה סיפרה על הרוג נוסף: "כשהגענו למקום ראינו מספר פצועים שוכבים. על אי-תנועה בשדרה ראינו גבר כבן 30 מחוסר הכרה עם מספר פצעי ירי. ביצענו בו פעולות החייאה מתקדמות ופינינו אותו תוך כדי פעולות החייאה לבית החולים, אך לצערנו הרופאים קבעו את מותו".
כוחות מיוחדים, בהם מסוק משטרתי, סרקו באזור אחר סייענים למחבל. זמן קצר לאחר הדיווח הראשוני עדכנה המשטרה כי כוחות משטרה גדולים הוזעקו למקום. גם מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יעקב שבתאי, הגיע לזירה. "מדובר בפיגוע קשה ומורכב עם מספר רב של נפגעים. אנחנו מקיימים כרגע סריקות באזור כדי לשלול את האפשרות שיש עוד מעורבים שמסתובבים חופשי. המחבל נוטרל על ידי שוטר ומנדב של משטרת ישראל, הם מנעו פיגוע גדול יותר ונטרלו את המחבל", אמר שבתאי.
11 צפייה בגלריה
זירת הפיגוע
זירת הפיגוע
(צילום: אלכס קולומויסקי)
11 צפייה בגלריה
בית הכנסת
בית הכנסת
בית הכנסת בשכונת נווה יעקב
(צילום: רויטרס)
התושבים טענו כי זמן התגובה של המשטרה היה איטי מדי. "20 דקות לא באה משטרה", אמרו תושבים בזירת הפיגוע, "זו בושה וחרפה". "הם לא באו, חושבים שיורים בגלל חתונות. הבת שלי צלצלה למשטרה אמרה שיורים פה, היא רועדת, היא מפחדת. אחרי 20 דקות באה משטרה, והוא טבח פה". המשטרה מנגד טוענת כי הדיווח הראשוני התקבל - וכעבור חמש דקות המחבל נוטרל. "מרגע הקריאה למוקד 100 ועד נטרול המחבל עברו דקות בודדות בלבד", אמר גורם במשטרה.
לאחר הפיגוע, שמגיע כיממה וחצי לאחר מבצע מעצר המבוקשים של כוחות הביטחון במחנה הפליטים ג'נין, שבמהלכו התפתחו חילופי אש שבהם נהרגו תשעה - רובם חמושים המזוהים עם הג'יהאד האיסלאמי פלסטיני, פתחו בחגיגות בערים ברשות הפלסטינית. במחנה הפליטים שועפט פרצו מהומות אחרי הפיגוע, ומתפרעים הבעירו צמיגים. בסרטונים ברשתות ניתן לראות חלוקת ממתקים אחרי הפיגוע גם במחנה הפליטים שועפט וגם ברצועת עזה. באזור שכם ירו כמה פלסטינים זיקוקים.
שגריר ארה"ב בישראל, טום ניידס, התייחס לפיגוע אותו כינה "מעשה אלימות מחריד", הוא ציין כי הוא אירע "בבית כנסת בירושלים ביום הזיכרון הבינלאומי לשואה". עוד הוסיף השגריר כי הוא "מזועזע ממתקפת הטרור הנתעבת הזו על אנשים חפים מפשע".
בעקבות הפיגוע הרצחני בירושלים משרד הבריאות הודיע על פתיחת מענה לנפגעי חרדה בבית החולים שערי צדק החל ממוצאי השבת. המענה יינתן באופן מיידי על ידי אנשי מקצוע מומחים לנושא.
פורסם לראשונה: 20:28, 27.01.23