החשוד איים לדקור מפגינים ונופף לעברם בסכין
(צילום: אסף שפיר)

בית המשפט המחוזי בתל אביב הורה אתמול (יום ו') לשחרר למעצר בית בן שבוע את גדי שאלתיאל (45), החשוד באיומים שלשום באמצעות סכין על מפגינים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו ברחוב הכובשים בתל אביב. ההחלטה באה אחרי ערעור שהגיש סנגורו על החלטת בית משפט השלום, שבמסגרתה נקבע כי מעצרו יוארך בשלושה ימים.
שאלתיאל תועד מנופף בסכין לעבר המפגינים בעת שצעדו ליד ביתו ברחוב הכובשים הסמוך לשוק הכרמל. הוא נחשד בעבירות של החזקת סכין שלא כדין, איומים ותקיפה.
השופט רועי פרי מבית משפט השלום בתל אביב קבע תחילה כי קיים חשד סביר למיוחס לשאלתיאל וכן לטענה כי יצא מפתח ביתו עם סכין. אולם שופט בית המשפט המחוזי אברהם הימן סבר כי "על פי חומרי החקירה, חומרת האיומים בנסיבות שבהן העורר נמצא בתחום ביתו ואינו עושה פעולה למימוש איומו מחוץ לתחום ביתו, הוא ברף הנמוך". שאלתיאל ישהה במעצר הבית בפיקוח אמו.
תושב ת"א איים על מפגינים נגד נתניהו שידקור אותם עם סכין שאחז בידותושב ת"א איים על מפגינים נגד נתניהו שידקור אותם עם סכין שאחז בידו
נופף בסכין גם מתוך ביתו. מתוך התיעוד
(צילום: אסף שפיר)
תושב ת"א איים על מפגינים נגד נתניהו שידקור אותם עם סכין שאחז בידותושב ת"א איים על מפגינים נגד נתניהו שידקור אותם עם סכין שאחז בידו
שוטרים בבית החשוד
(צילום: אסף שפיר)
תושב ת"א איים על מפגינים נגד נתניהו שידקור אותם עם סכין שאחז בידותושב ת"א איים על מפגינים נגד נתניהו שידקור אותם עם סכין שאחז בידו
(צילום: אסף שפיר)
לאחר שאיים על המפגינים, כך לפי החשד, שב החשוד לביתו, המשיך לאיים על מפגינים דרך החלון, עד שלבסוף נעצר על-ידי שוטרים שליוו את המפגינים.
בשבועות האחרונים טוענים מפגינים נגד נתניהו שהם חווים אירועי אלימות והסתה בהפגנות מצד פעילי ימין ותומכי ראש הממשלה. בשבוע שעבר נעצר שליח וולט בחשד שניסה לדרוס מפגינים. באירועים אחרים ספגו מפגינים יריקות, ביצים וקריאות נאצה.
הצלם והדוקומנטריסט אסף שפיר, שמתעד בחודשים האחרונים את המחאות נגד נתניהו, הגיע שלשום למקום האירוע שניות לאחר שהחשוד נכנס לביתו והסתגר. "אתה תידקר. אני אדקור לך את הגרון. נשבע בתורה", איים על אחד המפגינים אחרי שקראו לשוטרים שהיו בקרבת מקום.
אחת המפגינות לא האמינה בהתחלה למה ששמעה, ולכן שאלה "מה תעשה לו?". הוא השיב: "אני אדקור". כשראה החשוד שהוא מצולם - ניסה לסגור את החלון. הוא אמר לאחד המפגינים: "לך מכאן, יא פסיכופט שמאלני". בהמשך ניסה לפגוע באחד מהם עם הסכין מבעד לחלון עד שלבסוף נעצר, כפי שצוין.
הסכין שבאמצעותה איים תושב תל אביב על מפגיניםהסכין שבאמצעותה איים תושב תל אביב על מפגינים
הסכין שבאמצעותה איים החשוד
(צילום: משטרת ישראל)
נציג המשטרה אמר בפתח הדיון אתמול בבית משפט השלום כי "החשוד במהלך התהלוכה אתמול שעברה ליד ביתו יצא לעבר הצועדים. יש עדויות שיצא מהבית עם סכין, עדויות אחרות מדברות שהוא יצא מחלון ביתו ואיים בסכין על הצועדים וזעק 'אני ארצח אתכם שמאלנים' וכל מיני מילים נלוות, השליך לעברם מים, יש עדויות של מספר אנשים". נציג המשטרה ציין שהחשוד אמר בחקירתו שהם עשו לו רעש וזה הרגיז אותו.
סנגורו של החשוד, עו"ד איילון בירנבוים, אמר לנציג המשטרה בפתח הדיון: "איפה יש עדויות שהוא יצא מהבית שלו? הוא לא יצא מהבית זה תיק הזוי. מה אנו ברצח רבין?". בהמשך אמר הסנגור כי "מדובר בהגנה עצמית. גם אני גר בדירת קרקע ועברתי חוויה לא נעימה. אלפי אנשים שעוברים לך על מפתן הדלת, לא קשור לדעה פוליטית, הפגנה זו חוויה קשה עם אלמנטים אלימים מאוד. דפקו לו על החלון, על הדלת, מצלמות לביתו, הבן אדם לא יצא פסע מביתו. הוא תפס סכין החזיק את הסכין בבית. נכון שיש אלמנטים אלימים בהתנהלות אבל זו הייתה הגנה עצמית. אין לו עבר פלילי, בחור רגיל לגמרי. אין לו שום דעות פוליטיות קיצוניות".
למרות רצף האירועים האלימים, גם היום, החל מ-18:00, צפויים להפגין אלפים ברחובות הערים, בצמתים ובגשרים במסגרת מחאת הדגלים השחורים שמציינת 19 שבועות של מחאה נגד נתניהו וממשלתו.
לקראת 20:00 בערב תתקיים ההפגנה השבועית מול מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים בהשתתפות נציגים מכל ארגוני המחאה בהם ארגוני הצעירים, "הדגלים השחורים", "קריים מיניסטר", "אין מצב" שמתכוונים לצאת לצעדות ברחבי העיר.
בתל אביב תתקיים הפגנה של התנועה לאיכות השלטון בכיכר רבין תחת הכותרת "השחיתות מזנקת - המדינה צוללת", בדרישתה מבית המשפט העליון שיורה על חקירה פלילית נגד נתניהו במעורבותו בפרשת הצוללות. במקביל צפויים להפגין עוד מאות נגד נתניהו בכיכר הבימה ולקיים צעדה ברחבי העיר.
פרסום ראשוני: 12:38 , 30.10.20