2 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו ובצלאל סמוטריץ' חתמו על הסכם קואליציוני
בנימין נתניהו ובצלאל סמוטריץ' חתמו על הסכם קואליציוני
בארה"ב ובאיחוד האירופי חוששים. נתניהו וסמוטריץ', הערב
במסגרת ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לציונות הדתית, שנחתם אמש (ה'), נקבע כי מפלגתו של בצלאל סמוטריץ' תמנה שר במשרד הביטחון, שיקבל סמכויות על המינהל האזרחי ומתאם פעולות הממשלה. צעד זה עשוי להעמיד במבחן את הקשר של הממשלה החדשה עם הקהילה הבינלאומית, ובמיוחד עם ארצות הברית והאיחוד האירופי.
אלה עומדים בקשר הדוק עם שני הגופים הללו במגוון של נושאים, ונשאלת השאלה האם אותו קשר יימשך גם עם סמוטריץ', שנתפס על-ידי גורמים בינלאומיים כקיצוני, המקורב למתנחלים ומקדם את האינטרסים שלהם. כך, למשל, ארה"ב ריככה משמעותית את נוהל הכניסה לזרים שפרסם באחרונה מתאם פעולות הממשלה בשטחים.
כמו כן, הקהילה הבינלאומית פועלת באופן יום-יומי מול מתאם פעולות הממשלה בפעולות הומניטריות בגדה המערבית, בדגש על שטחי C שנמצאים באחריות ישראל. כזכור, ארה"ב פעלה מאחורי הקלעים בכל הכוח על מנת לסכל את מינויו של סמוטריץ' לשר הביטחון. לפי הפתגם המפורסם - מי שלא רצה את סמוטריץ' בביטחון, יקבל אותו אחראי על המינהל האזרחי ומתאם פעולות הממשלה, שיהיה אחראי על הדברים שרגישים מאוד לאמריקנים ולאירופאים.
במקביל, משרד החוץ הפלסטיני הזהיר אתמול בהודעה כי האוריינטציות של ממשלת ישראל הבאה בכלל, ושל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר בפרט, "החלו להתפשט בהדרגה למוקדי קבלת ההחלטות במדינה, ולהשתלט על ההתנהגות הפוליטית הישראלית כלפי כל מה שפלסטיני".
על המינהל האזרחי אמרו: "הימין קיצוני הישראלי מנסה לשלוט בסמכויות הקשורות לאזרחים הפלסטינים, בסימן ברור לאופי התוכניות הפוליטיות העוינות, הגזעניות והקולוניאליות כלפי הפלסטינים". במשרד החוץ הפלסטיני קראו בהודעתם לקהילה הבינלאומית להציב צד שלישי, שמחייב לתת הגנה לאזרחים הפלסטינים.
2 צפייה בגלריה
אבו מאזן
אבו מאזן
חוששים מעוינות כלפי הפלסטינים ביו"ש. יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן
(צילום: AP)
אם יחזיק במינהל האזרחי, כפי שנקבע בהסכם, צפוי סמוטריץ' להיטיב עם ותכניות ההתנחלויות ביהודה ושומרון, ובמקביל "לחנוק" את התכנון והבנייה בשטחי C. שכן, המינהל אחראי על אכיפת הדין בשטחי C, ויו"ר הציונות הדתית עלול ליישם במהרה צו הריסה למבנים לא-חוקיים, ולהפחית בהסדרת הבנייה בשטחים אלו.
במסגרת ההסכמות בין הליכוד לציונות הדתית השר שישמש כשר במשרד הביטחון יהיה אחראי בנוסף לחטיבה להתיישבות, השירות הלאומי, המכינות הקדם-צבאיות והגרעינים המשימתיים, והוא יפעל בתיאום ובהסכמה של ראש הממשלה. למעשה, מדובר באותו מתווה שבו כיהן השר לשעבר במשרד הביטחון מיכאל ביטון, שהיה אחראי גם הוא למינהל האזרחי ולמנהל פעולות התיאום בשטחים.
הרעיון שעומד מאחורי הדבר הוא שהשר שימונה במשרד הביטחון לא יהיה כפוף לשר הביטחון, אלא לראש הממשלה. הוא יוכל לקדם תהליכים בתוך ההתיישבות שהיו תקועים שנים, תוך שליטה על המינהל. נתניהו יוכל לעצור תהליכים, אך השינויים כבר מתרחשים. מדובר על שינוי תפיסת הפעולה של הממשלה בשטחים בכל הנוגע להיבט האזרחי. השר המיועד יוכל להאיץ תהליכים של סקרי קרקע במאחזים, להכפיף צווים וחוקים ולהתאימם מהחוק הישראלי ליהודה ושומרון, ולמעשה יתחיל בהליך של העברת התפקידים האזרחיים למשרדי האם בממשלה.
העובדה כי יהיה שר בתוך משרד הביטחון, שיהיה אחראי לתחומים הנ"ל היא משמעותית, משום שהריבון ביהודה ושומרון הוא אלוף פיקוד מרכז בצה"ל ומשרד הביטחון. "אם השר המיועד אכן יריץ פעולות ויקדם אותן בתוך המינהל שתקע אותן שנים - זה באמת השינוי הכי דרמטי ביהודה ושומרון מאז 1967", הסביר גורם מקצועי בכיר מאוד.
פורסם לראשונה: 23:01, 01.12.22