נשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרן ברק אמר הבוקר (ראשון) כי על שופט להיות "בעל חוט שדרה. זו היכולת לעמוד בפני לחצים". ברק אמר את הדברים בכנס של ארגון יוצאי מרכז אירופה לזכרו של פרקליט המדינה ושופט העליון לשעבר גבריאל בך, שנערך במכון ון ליר בירושלים.
ברק הוסיף: "שלטון החוק אינו שלטונו של החוק המושחת, אלא שלטונו של החוק המאזן בצורה מידתית בין זכותו של הפרט לבין זכותם של פרטים אחרים ואינטרס הציבור".
2 צפייה בגלריה
אהרן ברק
אהרן ברק
אהרן ברק
(צילום: אלכס קולומויסקי)
2 צפייה בגלריה
גבריאל בך
גבריאל בך
גבריאל בך
(צילום: עמית מגל)
לדבריו, "דורשים אנו מהשופט שיהיה בעל חוט שדרה. זו היכולת לעמוד בפני לחצים פנימיים וחיצוניים, תוך הכרעת הדין על פי מה שנראה לשופט כראוי ומכובד. גבי עמד בכבוד בדרישה זאת. היושר האינטלקטואלי ועמוד השדרה יצרו בו כוח עמידה איתן שלא ניתן היה לשנותו. הייתה בו המוצקות שלא הזיזה אותו מעמדתו, גם אם הייתה עמדת מיעוט. הוא לא שינה את דעתו גם אם הייתה זו דיעת רוב בלתי פופולרית".
ברק אמר עוד כי "גבי הוא דוגמה ומופת לשופט בעל מצפון, למשפטן בעל יושרה ולמשפטן בעל עקרונות. גבי היה איש מקצוע מהמעלה הראשונה, הוא לא היה אך טכנאי של המשפט, הוא היה גם מדינאי של המשפט. האיזון והפשרה אינן רק תכונות אופי, אלה המטרות אליהן שאף והוביל בפסיקתו".
בכנס הוצגה ברכה מוקלטת של נשיא המדינה יצחק הרצוג. "במיוחד בימים אלה, בהם ישראל מצויה בדיון ציבורי סוער שמערכת המשפט במרכזה, כולנו מתפללים לשלומה של מלכות. דהיינו לשלומן של כל רשויות המדינה ולעצמאותה ואי-תלותה של מערכת המשפט", אמר הרצוג.