חיילים גרמנים מכוח של האיחוד האירופי עצרו אתמול ספינת משא טורקית שהייתה בדרך ללוב - לפי החשד עם נשק. כשהחיילים חיפשו בספינה את הנשק טורקיה מחתה בפני האיחוד האירופי, ואמרה שהצעד מנוגד לחוק הבינלאומי. החיילים הגרמנים נדרשו לרדת מהספינה.
הערב זימן משרד החוץ הטורקי את שגרירי האיחוד האירופי, גרמניה ואיטליה, לשיחות הבהרה באנקרה. התקרית בים התיכון, דרום מערבית לחצי האי היווני פלופונס, מחריפה את המתיחות בין טורקיה לאיחוד האירופי. שר החוץ של האיחוד, ג'וזפ בורל, הזהיר לאחרונה שהיחסים בין הצדדים מגיעים ל"קו פרשת המים" בעקבות חיפוש המשאבים של טורקיה בים התיכון והסכסוך הטריטוריאלי עם יוון וקפריסין. בורל הזהיר שבחודש הבא ייתכן שהאיחוד יעניש את אנקרה בסנקציות. נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, אמר בסף השבוע שטורקיה רואה את עצמה "חלק מאירופה" - אך לא תיכנע למתקפות נגדה.
החיפושים בספינה הטורקית

חיילים גרמנים מכוח של האיחוד האירופי חיפוש בספינת משא של טורקיה שהייתה בדרך ל לוב הים התיכוןחיילים גרמנים מכוח של האיחוד האירופי חיפוש בספינת משא של טורקיה שהייתה בדרך ל לוב הים התיכון
החיילים הגרמנים ואנשי הצוות בספינה הטורקית במהלך החיפושים
(צילום: AFP)
הפריגטה הגרמנית "המבורג", היא חלק מכוח של האיחוד האירופי שנקרא "מבצע איריני", שנועד למנוע הברחה של נשק ללוב. טורקיה תומכת בממשלה בטריפולי שמוכרת על ידי הקהילה הבינלאומית במאבקה נגד המורדים במזרח המדינה, שנתמכים על ידי רוסיה ומצרים. האו"ם הטיל אמברגו נשק על לוב.
בשבוע שעבר יצאה ספינת המשא הטורקית, "רוזלין A", מנמל גמליק הסמוך לעיר בורסה בדרכה ללוב. טורקיה אמרה שהספינה שנעצרה נשאה סיוע הומניטארי ושהחיילים הגרמנים שעלו עליה לא מצאו שום דבר חשוד. גורם במשרד ההגנה הגרמני אישר שבזמן שהחיילים נדרשו לרדת מהספינה הם עדיין לא מצאו נשק או פריטים חשודים אחרים.
לפי טורקיה הפריגטה "המבורג" הפרה את החוק הבינלאומי מכיוון שלא המתינה לאישור לעלות לסיפון. גרמניה אמרה שהחיילים המתינו לאישור – ואחרי ארבע שעות ללא תשובה החליטו לעלות על הסיפון. לפי הגרמנים אחרי כמה שעות, בהיעדר איסור, הנוהל המקובל הוא להניח שיש אישור "מרומז" לבצע את הפעולה.
חיילים גרמנים מכוח של האיחוד האירופי חיפוש בספינת משא של טורקיה שהייתה בדרך ל לוב הים התיכוןחיילים גרמנים מכוח של האיחוד האירופי חיפוש בספינת משא של טורקיה שהייתה בדרך ל לוב הים התיכון
חייל גרמני יורד במסוק לספינת המשא הטורקית שנעצרה בים התיכון
(צילום: AFP)
טורקיה פרסמה תיעוד שמראה גברים חמושים במדי צבא נמצאים בספינה כשהמלחים הטורקים עומדים בידיים מורמות. הטלוויזיה הטורקית תיעדה חייל גרמני יורד במסוק לספינת המשא. "הקפטן שיתף פעולה וחלק מידע על המטען של הספינה והמסלול שלה. ובכל זאת, ב-17:45 כוחות חמושים ממבצע 'איריני' (כוח האיחוד שנאבק בהברחת נשק ללוב) עלו על הספינה וערכו חיפוש שנמשך כמה שעות. מחינו על המעשה הזה, שהתבצע בכוח וללא אישור ואנחנו שומרים על הזכות לדרוש פיצויים", נמסר ממשרד החוץ הטורקי.
במשרד החוץ הגרמני אמרו שהספינה "המבורג" עצרה את הספינה הטורקית "רוזלין A" במרחק של 200 ק"מ מעיר הנמל בנגאזי בלוב בראשון בערב, ושהיא פעלה בהתאם לנהלים. היא הוסיפה שברגע שטורקיה הביעה התנגדות הגרמנים ירדו מהספינה הטורקית.