הבית הלבן אישר להעביר לג'ו ביידן את התדריכים היומיים שמקבל נשיא ארה"ב – אוסף של דיווחים מודיעיניים מסווגים. כך הודיע אמש (ג') גורם בממשל של הנשיא היוצא דונלד טראמפ. כך יקבל ביידן גישה למידע העדכני ביותר על הביטחון הלאומי ועל הסכנות שנשקפות לארה"ב ברחבי העולם - וייחשף לדיווחים מקהילת המודיעין שמגיעים אל טראמפ מדי יום.
עד כה נאלץ ביידן לחפש דרכים עקיפות, ויצירתיות, כדי להתכונן לאתגרים שנשקפים למדיניות החוץ של ארה"ב. מכיוון שממשל טראמפ מנע ממנו לקבל תדריכי מודיעין רשמיים הוא ניהל ביוזמתו שיחות עם מומחים למדיניות חוץ, מודיעין וביטחון. לאותם מומחים אין קשר ישיר לממשל הנוכחי. בכירים אמריקנים מחו על כך שהנשיא הנבחר לא מקבל גישה למידע מסווג, ואמרו שהדבר פוגע בהיערכות לכניסתו לבית הלבן ב-20 בינואר.
חצי חצי ג'ו ביידן ודונלד טראמפחצי חצי ג'ו ביידן ודונלד טראמפ
שלושה שבועות אחרי הבחירות: העברת השלטון יצאה לדרך
(צילום: AFP)
ביידן על סירוב טראמפ להודות בהפסד
(צילום: CBS)

אתמול, שלושה שבועות לאחר הבחירות, הודיע הנשיא היוצא טראמפ כי מעתה ממשלו ישתף פעולה עם צוות המעבר של הנשיא ביידן - למרות שטראמפ עדיין מסרב להכיר רשמית בהפסד שלו בבחירות. "נמשיך במאבק בעוצמה, ואני מאמין שננצח!", אמר הנשיא היוצא על המאבק המשפטי והעתירות שהגיש כדי לבטל את תוצאות הבחירות.
את ההודעה הדרמטית, בציוץ בטוויטר, פרסם טראמפ דקות ספורות לאחר שמנהל השירותים הכלליים (GSA) - הגוף בממשל שמספק למנצח בבחירות ולצוותו את המשאבים הדרושים להם כדי להיערך כראוי לחילופי השלטון - קבע שביידן הוא המנצח בבחירות.
ראש ה-GSA אמילי מרפי, שמונתה על-ידי טראמפ לתפקיד, ספגה בשבועיים האחרונים ביקורת קשה מצד הדמוקרטים על כך שהתעכבה בהכרזה על ביידן כמנצח. מדובר בהכרזה שנעשית על-ידי הגוף הזה אחרי כל מערכת בחירות ולפני אשרור התוצאות הסופיות, אולם הפעם מרפי החליטה לדחות אותה בעקבות המאבק המשפטי שבו פתח טראמפ.
דונלד טראמפ טקס לקראת חג ההודיה הבית הלבן חנינה ל תרנגול הודו ארה"בדונלד טראמפ טקס לקראת חג ההודיה הבית הלבן חנינה ל תרנגול הודו ארה"ב
בינתיים בבית הלבן: הטקס המסורתי לחנינת תרנגול הודו לקראת חג ההודיה
(צילום: MCT)
דונלד טראמפ טקס לקראת חג ההודיה הבית הלבן חנינה ל תרנגול הודו ארה"בדונלד טראמפ טקס לקראת חג ההודיה הבית הלבן חנינה ל תרנגול הודו ארה"ב
טראמפ העניק חנינה לתרנגול ההודו "קורן"
(צילום: AFP)
דונלד טראמפ טקס לקראת חג ההודיה הבית הלבן חנינה ל תרנגול הודו ארה"בדונלד טראמפ טקס לקראת חג ההודיה הבית הלבן חנינה ל תרנגול הודו ארה"ב
"תסתכלו על הציפור היפהפייה הזאת, כל כך בת מזל", אמר הנשיא
(צילום: AFP)
במכתב ששלחה ראש ה-GSA לביידן, ובו הכריזה עליו כמנצח, היא כתבה לו: "אני מתייחסת לתפקיד שלי ברצינות, ובגלל ההתפתחויות האחרונות הנוגעות לאתגרים המשפטיים והאישורים של תוצאות הבחירות, אני שולחת את המכתב הזה כדי לספק לך גישה למשאבים ולשירותים". מרפי מסרה לאחר מכן כי את ההחלטה קיבלה באופן עצמאי לחלוטין. "מעולם לא לחצו עליי בנוגע לתוכנה או לתזמונה של ההחלטה שלי", מסרה.
מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו אמר גם הוא כי במחלקת המדינה החלו בתהליך העברת השלטון לביידן. את הדברים אמר בריאיון לרשת "פוקס-ניוז". לפני כשבועיים, ולאחר שכלי התקשורת בארה"ב הכריזו על ביידן כמנצח, פומפאו סירב להכיר בניצחונו ואמר כי "יהיה מעבר חלק לכהונה נוספת של טראמפ".
אמש הפכו הסיכויים של טראמפ להישאר בבית הלבן לקלושים אף יותר, כשפנסילבניה הודיעה שהיא מאשרת את תוצאות הבחירות ושג'ו ביידן זכה ב-20 האלקטורים שלה. טראמפ תלה תקוות בפנסיבלניה וגם במישיגן, מדינת מפתח נוספת - ששלשום אישרה את ניצחון ביידן. חבר האלקטורים, שיבחר באופן רשמי את הנשיא בשיטת הבחירות הלא-ישירה הנהוגה בארה"ב, יתכנס באמצע החודש הבא ויעניק לביידן באופן רשמי את הניצחון.
ג'ו ביידןג'ו ביידן
ביידן אמש: "אמריקה מוכנה להוביל את העולם"
(צילום: רויטרס)
אמש הציג ביידן את המועמדים שלו לתפקידים בכירים בביטחון הלאומי ובמדיניות החוץ. ביידן אמר על המועמדים: "הצוות הזה משקף את העובדה שאמריקה חזרה, ומוכנה להוביל את העולם - ולא לסגת ממנו". בנאום בדלאוור אמר ביידן שמדיניות החוץ שלו תחזיר לארה"ב את תפקידה כמנהיגה עולמית. "בשיחות עם מנהיגי העולם אני נדהם מכמה שהם מצפים שארה"ב תקבע מחדש את תפקידה ההיסטורי כמנהיגת העולם", אמר ביידן. "אמריקה הכי חזקה כשהיא משתפת פעולה עם בעלות הברית שלה".
הנשיא הנבחר מעוניין להתרחק כמה שאפשר ממדיניות "אמריקה תחילה" של הנשיא היוצא דונלד טראמפ, והדגיש את הצורך בשיקום היחסים עם בעלות ברית של ארה"ב ובמאבק משותף במגפת הקורונה ובמשבר האקלים.
פרסום ראשוני: 23:08 , 24.11.20