ועדת השרים להכרזת אזור מוגבל הרחיבה בצהריים (יום ו') את רשימת היישובים באזור הצפון שעליהם מוטל סגר בשל עלייה בנתוני התחלואה בקורונה. אחרי שאתמול הוחלט להאריך את הסגר על מג'דל שמס עד 10 בנובמבר ולהכריז הגבלות על היישוב מסעדה עד 11 בנובמבר, הוכרזו הגבלות גם על היישובים בוקעאתא וחצור הגלילית.
בהתאם להחלטה, ההגבלות ביישוב בוקעאתא יחלו מחר בשעה 08:00 בבוקר ויימשכו עד יום חמישי הבא בשעה 08:00 בבוקר. בקריה החרדית של חצור הגלילית יחולו ההגבלות מיום ראשון הקרוב בשעה 16:00 אחר הצהריים עד יום שישי הבא בשעה 16:00 אחר הצהריים.
2 צפייה בגלריה
אכפית המשטרה את סגר הקורונה בסוכות
אכפית המשטרה את סגר הקורונה בסוכות
סגר על עוד יישובים
(צילום: דוברות המשטרה)
מסעדה, בוקעאתא ומג'דל שמס הם היישובים היחידים שבהם שיעור החולים הפעילים ל-10,000 תושבים גדול מ-100. במסעדה נדבקו 40 איש בשבוע האחרון ושיעור החולים הוא 147 ל-10,000, ובמג'דל שמס 90 אומתו בשבוע האחרון ושיעור החולים הפעילים – 131 ל-10,000.
חצור הגלילית, שבה מתגוררים כ-9,000 תושבים, היא היישוב היהודי עם נתוני התחלואה המדאיגים ביותר. בשבעת הימים האחרונים אובחנו ביישוב 27 נדבקים חדשים, ובסך הכול יש ביישוב 50 חולים פעילים. משרד הבריאות אינו מפרט מהי חלוקת הנדבקים לפי השכונות ביישוב.
בבוקעאתא שבצפון רמת הגולן אובחנו 82 נדבקים חדשים בשבעת הימים האחרונים ובסך הכול יש ביישוב 94 חולים פעילים. שיעור הבדיקות החיוביות במקום עומד מאז השבת שעברה על כמעט 25%. למעשה כעת ביישוב שבו מתגוררים כ-6,500 בני אדם – אחד מכל 70 תושבים הוא חולה פעיל.
במספר החולים הפעילים ל-10,000 תושבים נמצאת בקועאתא במקום השני בארץ לאחר מסעדה, שעליה הוטלו הגבלות לאחרונה, ולפני מג'דל שמס. בשלושת היישובים שבצפון רמת הגולן שיעור החולים הפעילים הוא יותר מ-1%.
2 צפייה בגלריה
חצור הגלילית
חצור הגלילית
חצור הגלילית
(צילום: אביהו שפירא)
ראש מועצת חצור הגלילית שמעון סוויסה אמר היום: בשבועיים האחרונים אנו בעיצומה של תחלואה גבוהה כתוצאה משני אירועים - אחד במפעל גדול והשני בחתונות. בקהילה החרדית יש כיום 45 חולים. מתוך יוזמה מבורכת של מנהיגות הקריה והרבנים הוחלט לקחת על עצמם סגר מרצון, וכך להוריד את התחלואה ולא לגרום לסגר כללי וסבל על היישוב כולו".
סוויסה הוסיף: "אתמול נערכו בקריה בדיקות שאליהן הגיעו כ-500 נבדקים. זהו אחד התנאים החשובים על מנת לדעת את תמונת המצב ולאתר מוקדי תחלואה, מה שמעיד על שיתוף פעולה מצדם. נעשה הכול על מנת לסייע לתושבים בעת הזו. אני קורא לכל התושבים - צאו היום להיבדק וכמובן לשמור על הכללים".
בתוך כך, ראש מועצת שלומי הביע היום חשש ממצב התחלואה ביישוב הסמוך, הכפר הבדואי ערב אל עראמשה, שבו על פי נתוני המועצה האזורית אשר אובחנו בימים האחרונים יותר מ-50 נדבקים. "דאגתי נובעת מכך שחלק מתושבי עראמשה עובדים איתנו כאן בשלומי במשחטה ובטיפול בקשישים, ובשל נסיעה משותפת באוטובוסים בקו נהריה-עראמשה. שלחתי מכתב לפרויקטור הקורונה הארצי, פרופ' רוני גמזו, ובו דרשתי לאכוף את הבידוד ולבצע בדיקות נרחבות ביישוב עראמשה, כדי למנוע זליגת תחלואה לשלומי ולאזור כולו. כמו כן סיכמתי עם מנהל המשחטה כי עליו לוודא שכל העובדים המגיעים יציגו אישור בדיקה שלילית לנגיף, וכך נפעל גם מול חברת הסיעוד האחראית על העובדים בטיפול בקשישים".
פרופ' גמזו: "נעצרנו בירידה בתחלואה"
(צילום: לע"מ)

לפי נתוני משרד הבריאות המעודכנים, אתמול אובחנו 563 ישראלים כחיוביים לקורונה. בסך הכול בוצעו אתמול יותר מ-34 אלף בדיקות ושיעור הבדיקות החיוביות עמד על 1.6% - נתון נמוך מהממוצע בימים האחרונים. שיעור החיוביים ללא בדיקות סקר עמד על 2.1%. כל זאת, רגע לפני השלב הבא בהקלות: פתיחת חנויות הרחוב ביום ראשון.
מספר חולי הקורונה שמצבם קשה ומספר המונשמים ממשיכים לרדת בהדרגה. נכון להיום בצהריים מאושפזים בבתי החולים 324 חולים שמצבם קשה, 146 מהם מחוברים למכונות הנשמה. בסך הכול מאושפזים בבתי החולים 589 חולי קורונה, 286 נמצאים במלוניות והיתר בבתיהם.