יהודים במתחם הר הבית, הבוקר
(צילום: מעיין ברבי, TPS)

מתחם הר הבית נפתח הבוקר (ראשון) לכניסת יהודים אחרי 20 ימים שבהם נסגר בימי הרמדאן ובצל המתיחות והעימותים בין המתפללים המוסלמים למשטרה. ההחלטה התקבלה על-ידי גורמי הביטחון - ונתמכה מצד ראש העיר משה ליאון שהקפיד לומר שהוא סומך על המשטרה.
פתיחת המתחם נערכת במקביל להפצת תמונות של פעילי ימין שהצטלמו בשעריו הסגורים של ההר כשהכניסה נאסרה - תחת הכותרת שמדובר ביהודים חמושים שנערכים לפלוש למתחם אל-אקצה ביום ראשון.
1 צפייה בגלריה
 הר הבית ירושלים
 הר הבית ירושלים
אחרי שלושה שבועות: יהודים בהר הבית
(צילום: מטה ארגוני המקדש)
התפרעויות בהר הבית ביום שישי, אחרי הפסקת האש

מנכ"ל "בידינו - הקרן למורשת הר הבית", תום ניסני, מסר: "זהו בוקר חשוב מאוד שמציל מעט מהכבוד הלאומי של עם ישראל. פתיחת ההר היא חדשות טובות. אנחנו קוראים לממשלה ליטול מהווקף הירדני את כל סמכויות הניהול של הר הבית, לפתוח אותו לכניסת יהודים בכל שעות היממה ומכל שעריו עם חופש תנועה ופולחן מלאים, ולהפסיק את הכניעה לאיומי חמאס שמובילה רק לעוד טרור".
גם ביום ירושלים לפני שבועיים החליט הדרג המדיני לאסור את כניסת המתפללים היהודים להר בעקבות אזהרות גורמי הביטחון. פעילים למען פתיחת המתחם תקפו את המשטרה שלא מצליחה להתמודד עם מתפרעים - והפנו אצבע מאשימה כלפי ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זאת התקפלות", טענו בריאיון לאולפן ynet. "אין יכולת ואין רצון מצד ממשלת ישראל לעשות את מה שצריך כדי להפסיק את האלימות. זה המקום הקדוש ביותר לעם ישראל", אמרו.
כבר ביום שישי, חצי יממה אחרי הפסקת האש שסיימה את מבצע "שומר החומות", פרצו בהר הבית עימותים מול אלפי פלסטינים שהגיעו לתפילות. ההתפרעויות כללו יידוי אבנים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות המשטרה. כוחות המשטרה השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות ורק אחרי כמה שעות התפזרו המתפרעים. כמה עשרות נעצרו והסהר האדום דיווח על 15 פצועים.
אתמול הוארך מעצרו של צעיר תושב מזרח ירושלים החשוד בתקיפה המתועדת של שוטר במתחם הר הבית ביום שישי.
בנוסף, הלילה נעצרו 33 חשודים במעורבות בהפרות סדר שהתרחשו לאחרונה - יידוי אבנים ובקבוקי תבערה, תקיפות שוטרים, פגיעה בעוברי אורח וכן ברכוש במזרח ירושלים. כך נמסר מהמשטרה ומג"ב. כולם הועברו להמשך חקירה.
מי שפיקד על פעילות הכוחות שהובילו למעצר החשודים הוא מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון תורג'מן. "משטרת ישראל לא תאפשר התפרעויות אלימות מכל סוג ופגיעה בשוטרים, ותגיע לכל המעורבים באירועים אלו בכל במקום שינסו להסתתר, ותפעל נגדם בכל האמצעים העומדים לרשותה ותמצא עימם את הדין", נמסר בהודעת המשטרה.