ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון הגיב היום (ד') לביקורת הציבורית האדירה נגדו, אחרי שפורסם שבמהלך הסגר הראשון שהטילה ממשלתו הוא השתתף במסיבה שנערכה בגן של מעונו.
ערוץ הטלוויזיה ITV דיווח השבוע כי ב-20 במאי 2020, במהלך סגר הקורונה הראשון שהוטל בבריטניה, נערכה בגן של מעונו הרשמי של ג'ונסון ברחוב דאונינג בלונדון מסיבת שתייה לעשרות חוגגים, בהזמנת המזכיר האישי של ג'ונסון. המסיבה נערכה במתכונת של "תביא את השתייה שלך בעצמך". לפי אותו דיווח גם ראש הממשלה ג'ונסון, וזוגתו קארי סימונדס, השתתפו באירוע.
4 צפייה בגלריה
 בריטניה שערי עיתונים על ה מסיבה של בוריס ג'ונסון בזמן ה סגר
 בריטניה שערי עיתונים על ה מסיבה של בוריס ג'ונסון בזמן ה סגר
"האם עבור ראש הממשלה המסיבה נגמרה?". כותרות העיתונים בבריטניה
אחרי הדיווח על "מסיבת הסגר" של ג'ונסון פורסמו בתקשורת הבריטית סיפורים על משפחות שהופרדו בגלל הגבלות המגפה: ליסה ווילקי סיפרה ל-BBC שבמאי 2020 היא צילמה את אחיה, שגסס מקורונה במחלקה לטיפול נמרץ, כדי שאמו תוכל לראות אותו ברגעיו האחרונים. במסגרת ההגבלות באותם ימים נאסר על אמו לבקר בבית החולים. "אנשים מתו בזמן שהם צייתו לכללים – והם (עובדי דאונינג 10) הפרו את הכללים האלה כדי לשתות בקבוק יין", אמרה ווילקי בדמעות.
כשברקע גוברות הקריאות להתפטרותו ג'ונסון הודה היום לראשונה שהוא השתתף במסיבה. הוא סירב להתפטר אך התנצל ואמר שהוא מבין את הזעם של אזרחים שצייתו להגבלות. ג'ונסון השיב בצהריים לשאלות מחוקקים בפרלמנט ואמר: "אני מבין את הכעס עליי, ועל הממשלה שבראשה אני עומד, כשהם (האזרחים) חושבים שברחוב דאונינג האנשים שמחליטים על ההנחיות לא נשמעים להן".
"אני רוצה להתנצל", אמר ג'ונסון, וטען שהוא התייחס למפגש בגן כאירוע שנערך במסגרת העבודה ולא כמסיבה. "ב-20 במאי 2020 הלכתי לגן אחרי שש כדי להודות לעובדים, לפני שחזרתי למשרד שלי כעבור 25 דקות והמשכתי לעבוד. בדיעבד הייתי צריך לשלוח את כולם פנימה".
4 צפייה בגלריה
ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון ב פרלמנט
ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון ב פרלמנט
ג'ונסון היום בפרלמנט. "מבין את הכעס"
(צילום: AFP)
4 צפייה בגלריה
ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון ב פרלמנט
ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון ב פרלמנט
(צילום: רויטרס)
הפרשה, שמכונה בבריטניה Party-gate, היא האחרונה בסדרת פרשות שמביכות את ראש הממשלה – אחרי שורת טענות להפרת תקנות קורונה מצדו ומצד שריו ויועציו בשנתיים האחרונות.
ג'ונסון נלחם בימים אלה על עתידו הפוליטי, כשגם חברים במפלגתו השמרנית קוראים לו לעזוב את התפקיד. "אם ראש הממשלה השתתף ביודעין במסיבה אני לא רואה איך הוא יכול לשרוד", אמר המחוקק השמרן ניג'ל מילס, וציין שחברים בממשלה התפטרו על מעשים הרבה פחות חמורים.
ראש הממשלה סובל מירידה באמון הציבור, וסקר שפורסם אתמול מראה ש-66% רוצים שהוא יתפטר – עלייה של 12% מהחודש שעבר, אחרי דיווחים על מסיבה שקיימו עובדים בלשכתו של ג'ונסון בחג המולד בדצמבר 2020 - בניגוד להנחיות. מפלגת הלייבור מהאופוזיציה מתחזקת בסקרים ומי שעומד בראשה, קיר סטארמר, אמר היום שבעיני הציבור ג'ונסון הוא שקרן וקרא לו להתפטר.