יירוט מעל זיקים, היום
(צילום: אריק מרמור)

אחרי חיסולו של בכיר הג'יהאד האיסלאמי בעזה עם פתיחת המבצע "עלות השחר" נגד ארגון הטרור השני בגודלו ברצועה, תושבי עוטף עזה הונחו אתמול (שישי) להישאר בקרבת מרחבים מוגנים, ופיקוד העורף הודיע על הגבלת ההתקהלות בטווח של 40 ק"מ מהרצועה ו"מצב מיוחד בעורף" בטווח של עד 80 ק"מ. בפיקוד העורף עדכנו הערב כי אלו נותרו ההנחיות גם עתה, ועד יום ראשון ב-18:00.
לאחר האזעקה הראשונה בתל אביב מפתיחת המבצע, הערב, רבים בגוש דן התלוננו שלא שמעו אותה. הסיבה לכך היא שפיקוד העורף מפעיל את ההתראות באופן דיפרנציאלי, רק בשכונות שבהן יש חשש לנפילת רקטה או שברי יירוט. לעתים מדובר אף באזור מסוכים בשכונה, במטרה שהאזרחים שלא נמצאים בשטח המאוים לא ייבהלו לשווא ושגרת יומם תימשך. בשנים האחרונות הגדיל צה"ל עוד ועוד את מספר אזורי ההתרעה (הפוליגונים) וכיום הם כבר עומדים על 1,800.
לפי ההנחיות, בעוטף עזה חל איסור להתקהל בשטח פתוח בקבוצות של יותר מ-10 בני אדם, ובחללים סגורים יכולים להתקהל עד 50 איש. באזורי ההתרעה לכיש, מערב לכיש, מערב הנגב ומרכז הנגב ההתקהלויות יוגבלו ל-10 בשטח פתוח ו-100 בשטח סגור.
בכל האזורים שבהם עודכנו ההנחיות חל איסור לקיים פעילויות חינוכיות, אך את מקומות העבודה ניתן לפתוח כל עוד המרחב המוגן נמצא במרחק שניתן להגיע אליו בהתאם למרחב ההתרעה.
בעקבות ההכרזה על מבצע מיוחד בעורף, הנחו בבאר שבע, באשקלון ובאשדוד על פתיחת המקלטים הציבוריים ברחבי הערים. משרד הפנים הודיע על סגירת כל חופי הים מזיקים שבדרום ועד פלמחים עד להודעה חדשה. גם חופי הים בראשון לציון אסורים לרחצה, לאור הערכת המצב הביטחוני מול גורמי הצבא.
גם בגוש דן ובאזור השרון נפתחו מקלטים: ברעננה, רמת גן, הרצליה, בת ים, רמת השרון, תל אביב, חולון וגבעתיים הודיעו כי פתחו את המקלטים הציבוריים.
3 צפייה בגלריה
צה,ל תוקף ברצועת עזה
צה,ל תוקף ברצועת עזה
תקיפת "מגדל פלסטין" ברצועה
3 צפייה בגלריה
תייסיר ג'עברי
תייסיר ג'עברי
תייסיר ג'עברי שחוסל בפתח המבצע
בתוך כך, משרד הבריאות פרסם את מספרי הטלפון של מרכזי החוסן בדרום שנועדו לתת "מענה לתושבי האזור השרויים במצבי לחץ רגשיים עקב המצב הביטחוני". המספרים של מרכזי החוסן: אשקלון - 2452*, חוף אשקלון - 08-6775598, אשכול - 08-9965264, שדרות - 08-6611150, מרכז החוסן הבדואי - 072-2212788, שער הנגב - 051-2266275, שדות נגב - 08-9941091 ונתיבות אופקים מרחבים - 055-3063863‎.
בהודעת המשרד, צוינו גם מספרי הטלפון העדכניים של מוקדי קופות החולים: כללית - 03-7472010, מכבי - *3555, לאומית - 1700-507507/*507 ומאוחדת - *3833
‌בית החולים סורוקה בבאר שבע מסר כי הוא נערך לכל תרחיש אפשרי ופועל לפי הנחיות פיקוד העורף. "הצוותים הרפואיים זמינים וערוכים לתת מענה באופן מיידי וגם בהתאם להתפתחויות, ככל שתהיינה. אנו נערכים להעברת מטופלים מאזורים שאינם ממוגנים ומקיימים ישיבות מטה להערכת המצב ולהמשך פעילות והיערכות בית החולים בהתאם", מסר מנהל בית החולים ד"ר שלומי קודש.
במשרד הביטחון הפעילו לראשונה את התוכנית "מרחק בטוח אזרחי", שגובשה בחודשים האחרונים ואושרה לאחרונה על-ידי שר הביטחון בני גנץ. בתוכנית יוכלו ראשי רשויות לסייע לתושבי העוטף להתפנות למתקני אירוח.
הרב הראשי לישראל, ישראל לאו, קרא לציבור המתפללים להגיע לבתי כנסת רק אם בדרך אליהם ובשהייה בתוכם יש גישה מיידית למרחב מוגן, וציין כי "אחרת מותר ורצוי להתפלל בבית". עוד ציין הרב כי יש להשאיר טלפון אחד דולק בכל בית כנסת במהלך השבת בשל פתיחת המבצע.
מבצע "עלות השחר" יצא לדרך כמהלך התקפי יזום, אחרי ארבעה ימי כוננות בדרום. מטוסי קרב של חיל האוויר יצאו אתמול אחר הצהריים לתקיפת שורת יעדי טרור של הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה, ובגל התקיפות חוסל תייסיר ג'עברי, מפקד המרחב הצפוני של הג'יהאד האיסלאמי בעזה ויורשו של בהא אבו אל-עטא שחוסל במבצע "חגורה שחורה" בנובמבר 2019.
מתן צורי, סיון חילאי, קובי נחשוני, רענן בן צור, קורין אלבז-אלוש ואילנה קוריאל השתתפו בהכנת הכתבה
פורסם לראשונה: 16:49, 05.08.22