משרד הפנים הצרפתי מסר הלילה (בין רביעי לחמישי) כי 27 מהגרים טבעו למוות כשסירתם שקעה בתעלת למאנש. הודעת המשרד הגיעה לאחר שאמש הודיע שר הפנים ג'רלד דרמנה ש-31 מהגרים טבעו למוות באסון בתעלה, בדרך מצרפת לבריטניה. הוא ציין שבין המתים יש חמש נשים וילדה קטנה.
לפי דרמנה על הסירה היו 34 מהגרים. "זו סיטואציה מזעזעת לצרפת, לאירופה ולאנושות", אמר שר הפנים והאשים את מבריחי המהגרים במותם.
5 צפייה בגלריה
סירת מהגרים טבעה ב תעלת למאנש בדרך מ צרפת ל בריטניה
סירת מהגרים טבעה ב תעלת למאנש בדרך מ צרפת ל בריטניה
מהגרים שחולצו בתעלת למאנש, אתמול
(צילום: AFP)
הרשויות בצרפת מסרו שהאסון התרחש אחר הצהריים מול חופי העיר קאלה, שאליה מגיעים מהגרים רבים ששואפים לחצות את התעלה ולהסתנן לבריטניה. משטרת צרפת מתקשה למנוע את ניסיונות ההסתננויות של המהגרים, והנושא גורם למתיחות רבה בין לונדון לפריז. הנשיא עמנואל מקרון שוחח עם ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון והשניים סיכמו "להגביר את המאמצים", כדי למנוע מעבר של מהגרים בתעלת למאנש.
השבוע דיווחה צרפת על מעצרם של 15 חשודים בסיוע להברחת מהגרים דרך התעלה. שר הפנים אמר אמש שארצו צריכה להיאבק במבריחים, וכי 4 חשודים נעצרו אחרי הטרגדיה שהייתה אתמול.
לפי הרשויות בצרפת מתחילת השנה ניסו 31,500 בני אדם להסתנן ממנה לבריטניה. 7,800 מהם חולצו בלב ים. סוכנות הידיעות AFP ציינה אמש כי מדובר באירוע הקשה מסוגו בתעלת למאנש, וכי לא זכור מניין מתים גבוה כל כך בהתהפכות או בטביעה של סירת מהגרים בתעלה.
תעלת למאנש היא מנתיבי השיט העמוסים בעולם וידועה בזרמים חזקים שמקשים על הניווט. סירות קטנות וצפופות מתקשות להתמודד עם התנאים בתעלה, ולעיתים מתהפכות בגלים הגבוהים.
ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון אמר שהוא מזועזע מהטרגדיה, ושלח את תנחומיו למשפחות המהגרים שטבעו. הוא הוסיף: "האסון הזה מדגיש כמה מסוכן לחצות את התעלה בדרך הזאת".
בשנים האחרונות דווח על מקרים רבים של מהגרים שניסו להסתנן למדינות באירופה וטבעו בלב ים בדרך ליעדם, בעיקר בים התיכון. המהגרים יצאו לדרך המסוכנת בסירות צפופות ורעועות.
פורסם לראשונה: 19:01, 24.11.21