ראש ארגון "נתיב" לשעבר: כך רוסיה יכולה להשמיד את בריטניה

ראש ארגון נתיב לשעבר יעקב קדמי אמר כי רוסיה יכולה "להחזיר את בריטניה לתקופת האבן" באמצעות טילים היפר-סוניים שישוגרו לעבר תחנות הכוח של המדינה. קדמי, שמוצג בתקשורת הרוסית כ"מומחה פוליטי-צבאי ישראלי", אמר באחת מתוכניות האירוח הנצפות ביותר בטלוויזיה הממלכתית הרוסית כי מוסקבה תוכל "למחוק 50 או 60 תחנות כוח בבריטניה בתוך עשר דקות, זה כל מה שצריך".
בריאיון בטלוויזיה הרוסית התייחס קדמי לטענה נוספת, שלפיה יש להפציץ את בריטניה בטילי סארמאט שיכולים לפי הדיווחים לשאת 12 ראשי נפץ גרעיניים, ואמר כי זה יהיה מוגזם. "סארמאט הוא טוב מדי וגדול מדי עבור בריטניה", אמר. "אין צורך להשתמש בנשק כזה נגד בריטניה בכלל. שיגור אחד או אחד וחצי מצוללת יספיקו. בערך 50 או 60 מתחנות הכוח של בריטניה ייעלמו תוך עשר דקות, וכל בריטניה תחזור לתקופת האבן". ב"דיילי מייל" הבריטי ציינו כי בעוד שהוא מדבר על החזרת בריטניה לתקופת האבן, קדמי שלח את בנו הצעיר ללמוד בבית הספק לעסקים בלונדון.
2 צפייה בגלריה
יעקב קדמי
יעקב קדמי
יעקב קדמי בתוכנית
(מתוך יוטיוב)
2 צפייה בגלריה
יעקב קדמי
יעקב קדמי
האיום של קדמי, בריאיון בטלוויזיה הרוסית
זו לא הפעם הראשונה בימים האחרונים שקדמי משמיע עמדות ניציות מאוד ביחס למדינות אירופה ולאוקראינה. כך למשל אחרי החלטת פינלנד להצטרף לנאט"ו אמר קדמי כי היא "צריכה לשלם מחיר כבד מאוד". במקרה אחר צוטט בתקשורת הרוסית כמי שמסביר מה רוסיה צריכה לעשות באוקראינה אחרי ה"דה-נאציפיקציה" וה"דה-מיליטרליזציה" שתעשה בה. קדמי הסביר כי אחרי המלחמה אוקראינה תהפוך לשתי ישויות מדינתיות נפרדות שיהיו בלתי תלויות זו בזו - חלקה המזרחי, שיהיה בחסות רוסיה, וחלקה המערבי, שיהיה בעל מעמד נייטרלי. כך, לדברי קדמי, ייפתרו שתי בעיותיה העיקריות של רוסיה - הבעיה הביטחונית מאוקראינה, ובעיית האידיאולוגיה הפרו-נאצית שיש בה, לטענתו.
"נתיב" הוקם בתקופת ברית המועצות כגוף המופקד על הקשר עם היהודים ברוסיה ובאזורי השפעתה של המעצמה הקומוניסטית דאז במזרח אירופה. מאז נפילת ברית המועצות פועל הארגון לקידום הזיקה לישראל וליהדות בקרב יהודי מדינות ברית המועצות לשעבר.
רוסיה טוענת: אלו הלוחמים האוקראינים ש"נכנעו" במריופול
(צילום: צבא רוסיה)

קדמי, שנולד בשם יאשה קזקוב, עמד בראש "נתיב" בשנים שאחרי התפרקות ברית המועצות. הוא היה ליהודי הראשון שקיבל אשרת עלייה למדינת ישראל מבלי שהייתה לו משפחה בה. ב-1967 הוא ויתר על אזרחותו הסובייטית ודרש שיאפשרו לו לעלות לארץ, ובהמשך גורש מרוסיה והגיע לישראל. בארץ הוא ניהל מאבק למען עליית יהודי ברית המועצות לישראל, ובעוד הממסד הישראלי ניסה לפעול בדרכים שקטות - כדי לא להסתכסך עם השלטונות הסובייטיים - קדמי דגל במאבק ניצי ורועש יותר. בשנת 1992 מונה לעמוד בראש נתיב, ולקח חלק משמעותי בגל העלייה הגדול של שנות התשעים. ב-1999 פרש מראשות הארגון.
כיום הוא משמש פרשן בכיר ומומחה לנושאים צבאיים ומשתתף בקביעות בתכניות אקטואליה בטלוויזיה הרוסית הרשמית והממסדית. הוא מרבה להשתתף בתוכניות פאנל שבהן יש תמיכה מוחלטת בפוטין ובמלחמה באוקראינה. קדמי הוא אחת הדמויות הישראליות הבולטות היחידות שהגנו על פוטין והצדיקו את הפלישה. בעברו שירת בצה"ל כקצין בשריון, ובמלחמת יום הכיפורים היה בצוות הטנק של אהוד ברק שנשלח לחווה הסינית לחלץ את הצנחנים.