ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב (שבת) להתקדמות הלחימה ברצועת עזה: "המלחמה נגד חמאס-דאעש מתקדמת במלוא עוצמתה ויש לה מטרה אחת, לנצח. אין שום תחליף לניצחון". במסיבת עיתונאים עם שר הביטחון יואב גלנט וחבר קבינט המלחמה השר בני גנץ תקפו השלושה את הביקורת של נשיא צרפת עמנואל מקרון: "עזות רוח, לא צריכים את הטפות המוסר".
נתניהו במסיבת העיתונאים
(צילום: לע"מ)

בפתח מסיבת העיתונאים הזכיר נתניהו את חמשת לוחמי המילואים שנפלו בקרבות ברצועה ושמם הותר הערב לפרסום: "אני אומר מכאן לכל המשפחות של יקירנו שנפלו במלחמה הקשה, אנו עושים הכל כדי להיות ראויים לקורבנם, כדי להיות ראויים לגבורתם. לא נעצור עד השלמת המשימה".
"כוחות צה"ל השלימו את כיתור העיר עזה, הם פועלים בלב העיר, הם בפתאי בית החולים שיפא. חיסלו הרבה מחבלים, כולל מפקדים בכירים ורבי מרצחים שהובילו את הטבח של 7 באוקטובר", עדכן נתניהו. "חמאס איבד הלכה למעשה את השליטה בצפון הרצועה. אין לו שום מקום בטוח להתחבא בו. מסינוואר ועד אחרון המחבלים כל חמאס הם בני מוות".
ראש הממשלה התייחס גם אל האיומים מצפון. "הזהרתי את חיזבאללה - אל תעשו את הטעות ותיכנסו למלחמה כי זאת תהיה טעות חייכם. כניסה שלכם למלחמה תחרוץ את גורל לבנון".
3 צפייה בגלריה
מסיבת עיתונאים של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט ובני גנץ
מסיבת עיתונאים של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט ובני גנץ
נתניהו. "כניסה של חיזבאללה למלחמה תחרוץ את גורל לבנון"
(צילום: מארק ישראל סלם)
בנוגע למשא ומתן לשחרור חטופים אמר נתניהו: "ההנחיה שלי ושל הקבינט ברורה - לא תהיה הפסקת אש בלי החזרת חטופינו. אני מבקש להבהיר שקיום המגעים להחזרת החטופים מתבצע על ידי ראש המוסד דדי ברנע וניצן אלון. כשיהיה לנו מה לומר, דברים קונקרטיים, נעדכן את המשפחות".
נתניהו התייחס לטענות על לחץ בינלאומי להפסקת אש: "מעת לעת מתעוררות אי הסכמות כי בחלק מהמדינות יש אנשים שלוחצים על המנהיגים. אני אומר להם 'אל תיכנעו ללחץ. המלחמה שלנו היא גם המלחמה שלכם. אנו חייבים לנצח למעננו וגם למענכם'. שום לחץ בינלאומי, שום הטחות שקריות בחיילי צה"ל ומדינתנו לא ישנו את האמונה שלנו בצדקת דרכנו וזכותנו וחובתנו להגן על עצמנו".
מסיבת עיתונאים המשותפת
(צילום: לע"מ)

3 צפייה בגלריה
מסיבת עיתונאים של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט ובני גנץ
מסיבת עיתונאים של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט ובני גנץ
מסיבת העיתונאים הערב. "המדיניות לא הייתה להכיל או לחזק את חמאס"
(צילום: מארק ישראל סלם)
ראש הממשלה התייחס אל הביקורת כלפי מדיניות ההכלה שהייתה כלפי חמאס בעבר. "יש כאן טעות בדרך שבה מציגים את המדיניות. המדיניות לא הייתה להכיל או לחזק את חמאס. המציאות הייתה להלום בו, לכתוש אותו ולכסח אותו - ואת זה עשינו בכמה מבצעים והרגנו שם אלפי מחבלים. כיסחנו אותם אבל לא עקרנו אותם. עכשיו אנחנו מתקנים. נעשה את העקירה אחת ולתמיד ונבטיח שביום שאחרי חמאס לא יחזור. לא חמאס ולא טרוריסטים אחרים".
לגבי התוכניות ביום שאחרי אמר נתניהו: "עזה תהיה מפורזת, לא יהיה יותר איום מרצועת עזה על ישראל. כדי שלא יהיה איום כזה, כל זמן שצריך צה"ל ימשיך לשלוט ביטחונית ברצועת עזה כדי למנוע טרור ממנה. הטבח של 7 באוקטובר הוכיח סופית שבכל מקום שאין שליטה ביטחונית ישראלית הטרור חוזר ומתבסס, ובסופו של דבר מכה בנו. זה הוכח גם ביו"ש, ולכן לא אסכים על השליטה הביטחונית בשום מצב".
"שליטה ביטחונית כוללת עם יכולת להיכנס מתי שרוצים כדי לחסל מחבלים שיכולים לצוץ מחדש", הבהיר לאחר מכן נתניהו. "לא יהיה חמאס, לא תהיה שם רשות אזרחית שמחנכת את הילדים שלהם לשנוא את ישראל, להרוג אזרחים ולחסל את מדינת ישראל".
בתשובה לשאלת ynet תקף ראש הממשלה את הביקורת של נשיא צרפת עמנואל מקרון. "הוא טעה טעות קשה, גם עובדתית וגם מוסרית. אני אומר לנשיא צרפת וידידינו האחרים - זה יגיע אליכם ולכן צריך לקבוע לא רק קו של מלחמה צודקת מעין כמוה, אלא גם קו מוסרי מאין כמוהו - שלא נותנים מחסה וחיסיון למי שמבצעים פשע מלחמה כפול. אנחנו עושים הכל לצמצם פגיעה בבלתי מעורבים, אבל לא ניתן לחמאס את הרישיון לרצוח את אזרחינו ללא מענה שלנו. את הטפות המוסר האלה אנחנו לא צריכים".
גלנט נגד מקרון: "מאיפה עוז הרוח?"
(צילום: לע"מ)

3 צפייה בגלריה
מסיבת עיתונאים של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט ובני גנץ
מסיבת עיתונאים של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט ובני גנץ
גלנט וגנץ במסיבת העיתונאים
(צילום: לע"מ)
שר הביטחון יואב גלנט התייחס גם הוא להתקדמות הלחימה ברצועת עזה: "חמאס בלחץ גדול, הלחץ הולך וגובר. הם שומעים את הטנקים מעל המנהרות, שומעים את הדחפורים נוגחים הבתים ויודעים היטב שיגיעו אליהם. ככל שהתמרון עמוק יותר, ככל שהעוצמה חזקה יותר, כך חמאס בלחץ גדול יותר, וכך גדלים הסיכויים להגיע אל החטופים. יש לנו משימה עליונה גם לנצח במלחמה וגם להחזיר את החטופים לביתם".
גלנט תקף את מנהיגי העולם שהעבירו ביקורת נגד ישראל, בהם גם נשיא צרפת עמנואל מקרון. "אני שומע חלק מהם ושואל את עצמי ואותם - מאיפה עוז הרוח הזה להטיף לנו מוסר בעיצומה של לחימה? אני רוצה להגיד לאותם מנהיגים אירופים - מדינת ישראל בשנת 2023 אינה נמצאת בשנת 1943. יש לנו היכולת והחובה להגן על עצמנו בכוחות עצמנו, וזה מה שנעשה. לא נשקוט ולא ננוח עד שנבצע המשימה כך שחמאס יוכרע".
גנץ: "אין לחימה מוסרית מזו"
(צילום: לע"מ)

שר הביטחון התייחס לאיום שהעביר לחיזבאללה, שאם יצטרפו למלחמה התמונות מרצועת עזה יחזרו על עצמן בביירות. בתגובה לשאלה מהו הקו האדום שבעקבותיו ישראל תתקוף בלבנון ענה גלנט: "אם תשמעו שתקפנו בביירות תבינו שחיזבאללה עבר את הקו האדום".
השר גנץ תקף גם הוא את מנהיגי העולם שהעבירו ביקורת על הלחימה הישראלית. "אין לחימה מוסרית מהלחימה על זכותנו לחיות בארצנו בביטחון. עליכם לפעול כדי שתתאפשר בהמשך מציאות אחרת באזור, ועזה לא תוחזק בידי מי שידיהם מגואלות בדם של חפים מפשע. מי שמביא את החורבן על תושבי עזה הוא חמאס. עליו צריך ללחוץ ואותו צריך לתקוף כדי שהחטופים יחזרו ושבבוא היום המלחמה תגיע אל סופה".