2 צפייה בגלריה
יהודה ויינשטיין
יהודה ויינשטיין
יהודה וינשטיין. "לא הייתי מהסס להגיש"
(צילום: גבריאל בהרליה)
התמונה של בנימין נתניהו, אז עדיין ראש ממשלה מכהן, עומד בכניסה לבית המשפט בירושלים כששרי הלכוד מאחוריו, תוקף בשצף קצף את מערכת המשפט, גורמת ליהודה וינשטיין להשתמש במילים קשות.
"ראש הממשלה לשעבר הוכיח בהתנהלותו כי הוא באופן אישי אינו יכול לכהן כראש ממשלה תחת כתב אישום. הוא אינו מצליח להתרומם מעל המצוקה האישית שאליה נקלע", הוא אומר בראיון נדיר ל"ידיעות אחרונות", שיפורסם במלואו ביום שישי, בגיליון הכפול והחגיגי של "7 ימים" לרגל צאת ספרו "היועץ" (הוצאת "ידיעות ספרים"). "בהתנהלותו זו הוא מוכיח שאינו מסוגל לשים את החיץ הנדרש בין כהונתו כראש ממשלה לבין נשיאתו בתואר הלא-מחמיא 'נאשם'".
2 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו בפתח משפטו
בנימין נתניהו בפתח משפטו
"הוא לא מצליח להתרומם מעל המצוקה האישית". נתניהו וחברי הליכוד בפתח המשפט
(צילום: רויטרס)
אבל לצד הביקורת שהוא מותח על נתניהו, כלפי וינשטיין עצמו נטען כי כיועץ משפטי לממשלה – שקודם לכן שימש כסנגורו הפרטי של נתניהו - הוא הקל על נתניהו.
המקרה שעורר את הביקורת החריפה ביותר לגביו היה פרשת "ביביטורס". התנהלותו האיטית בתיק הזה הותירה טעם ציבורי רע והדהדה גם בזמן אמת את הטענות נגד מינויו לתפקיד: האם סנגורו לשעבר מסייע שוב ללקוחו לחמוק מהדין.
ב-2011 פרסם רביב דרוקר את התחקיר ובו הטענות על מימון נסיעותיו של נתניהו לחו"ל. מבקר המדינה פתח בבדיקה. רק כעבור שנתיים נדרש אליה וינשטיין.
התחקיר שודר במרץ 2011. איך יכול להיות שאתה לא מטפל בנושא במשך שנתיים? וגם לאחר מכן, מסתפק בבדיקה בלבד ולא בחקירת משטרה שיכולה הייתה להגיע לחקר האמת. בתיק הזה היו, לכאורה, ראיות לקבלת דבר במרמה וליצירת “מפעל נסיעות" משפחתי. זה לא מצדיק חקירת משטרה? "אילו היו בידי ראיות שהיו מצדיקות הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה, לא הייתי מהסס אף לא לרגע להגיש", הוא טוען, "לא הגעתי לתפקיד היועמ"ש כדי לעשות שקר בנפשי. הפרשה הגיעה אליי בשנת 2013 ממבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס ז"ל, ששלח לי מידע על חשד למימון כפול של נסיעותיו של נתניהו מצד גורמים שונים. לא היה מדובר באירועים סדרתיים, אלא במידע שהתייחס לשתי טיסות בלבד - אחת לארצות הברית ואחת ללונדון - שבע שנים קודם לכן, בשנת 2006, כאשר נתניהו היה באופוזיציה. הוריתי לפרקליט המדינה, משה לדור, לבדוק את המידע", הוא אומר, ומוסיף: "כעבור זמן מסוים הגיעה לשולחני המלצת המשטרה שאליה צורפה גם חוות דעתם של פרקליטת המחוז ושל פרקליט המדינה, כי אין ראיות המצדיקות פתיחה בחקירה. קיבלתי את ההמלצה. לאחר פרישתי מתפקידי למדתי שמנדלבליט הורה על סגירת התיק".
ומה חשבת על ההחלטה הזאת? "שהיועמ"ש עשה את עבודתו".
הראיון המלא: מחר ב"ידיעות אחרונות", בגיליון הכפול והחגיגי של "7 ימים"