5 צפייה בגלריה
עמיחי שיקלי
עמיחי שיקלי
ח"כ שיקלי
(צילום: יואב דודקביץ)
ראש ממשלה עם תמיכה של שישה מנדטים ממפלגתו? ח"כ עמיחי שיקלי (ימינה) הודיע הבוקר (יום ה') כי יצביע בכנסת נגד ממשלת שינוי אפשרית של יו"ר מפלגתו ח"כ נפתלי בנט ויו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד. בציוץ בטוויטר הבהיר ח"כ שיקלי: "שלא תהיינה אי הבנות, אצביע נגד הקמת ממשלה יחד עם המשותפת ומרצ בדיוק כפי שהתחייבנו לבוחר".
אתמול, לפני שבנט נפגש עם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין וביקש להטיל עליו את המנדט להרכבת הממשלה, פורסם כי שיקלי שלח מכתב ליו"ר מפלגתו שבו ציין כי הוא "מתנגד לממשלה עם השמאל". גורמים בימינה אמרו אתמול כי שיקלי לא הכריע סופית בעניין, אולם דבריו הבוקר משנים את התמונה. לפיכך, נכון לעכשיו רק שישה חברי כנסת של ימינה בעד משא ומתן להקמת ממשלת בנט-לפיד.
בנט: נתניהו טרק בפנינו את הדלת. זה או בחירות או ממשלת חירום רחבה
(צילום: ערוץ כנסת)

5 צפייה בגלריה
עמיחי שיקלי ימינה נפתלי בנט ציוץ טוויטר
עמיחי שיקלי ימינה נפתלי בנט ציוץ טוויטר
שיקלי לפני כמה ימים: "אנחנו אגרוף אחד"
כחלק מהאסטרטגיה לבלום ממשלת שינוי, החלו בליכוד להפיץ קמפיינים ממוקדים נגד ממשלת מיעוט ונגד שותפות בין לפיד ובנט. בימים הקרובים צפוי הלחץ להתגבר על חברי הכנסת של ימינה בדגש על איילת שקד, עידית סילמן וניר אורבך באמצעות קמפיינים ברשתות ובעיתונים, הפגנות ליד בתיהם ועוד. המטרה היא לפרק את ימינה ולבלום הקמת ממשלה אחרת.
מלבד שיקלי, שקד לדוגמה הודיעה אתמול כי היא מגבה את בנט באופן מלא וכי ידיו היו נקיות כשנכנס לאירוע. גם לגבי סילמן ההערכה היא שתגבה את בנט וזאת לאור דברים שאמרה ביום שני האחרון בישיבת הסיעה.
5 צפייה בגלריה
איילת שקד מצביעה בתל אביב
איילת שקד מצביעה בתל אביב
ח"כ שקד. נאמנה לבנט
(צילום: דנה קופל)
גם על ח"כ אביר קארה מופעל לחץ כבד. קארה ממשיך לגבות בפורומים שונים את בנט ומבהיר כי גם אפשרות להקמת ממשלה עם המפלגות החרדיות על הפרק.
האירועים האחרונים והלחץ המופעל על ימינה הם למעשה הסיבה שבגללה ביקש בנט לסיים את התהליך כמה שיותר מהר. היום ייכנסו צוותי המשא ומתן לשיחות אינטנסיביות במטרה לחבר את החלקים החסרים ולפתור את המחלוקות.

תשבחות מנתניהו

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שאיבד אתמול את המנדט לטובת יו"ר יש עתיד לפיד, שיבח בדבריו אמש את שיקלי. "הם (ימינה) מפירים אחת לאחת את כל ההתחייבויות שלהם, וזאת הסיבה שחבר הכנסת שיקלי, באומץ לב ויושרה, אמר שהוא לא מוכן להיות חלק מהממשלה המסוכנת הזאת", אמר נתניהו בהצהרה אחרי שלפיד קיבל את המנדט מהנשיא ריבלין למשך 28 ימים.
נתניהו תקף את בנט: "כשהוא נפגש איתנו הייתה לו רק דרישה אחת - להיות ראש ממשלה. הוא העלה אותה לא רק בארבע עיניים, אלא בכל הפגישות בין צוותי המשא ומתן. עכשיו התברר לנו שכל המטרה שלו הייתה לבזבז את הזמן עד להעברת המנדט ולהגיע לממשלה מסוכנת עם השמאל שבה יקבל שנתיים כראש ממשלה.
"האמת פשוטה - זו תהיה ממשלת שמאל מסוכנת. שילוב קטלני של חוסר דרך, חוסר יכולת וחוסר אחריות. בנט ושקד נשבעו בפני הציבור שלא ילכו לממשלה עם לפיד, מרצ והעבודה. בנט אפילו חתם על התחייבות כזאת בכתב, יום לפני הבחירות בשידור חי. עכשיו הם עושים בדיוק את ההפך".
נתניהו תוקף אחרי העברת המנדט: בנט ושקד נשבעו שלא ילכו עם לפיד
(צילום: קונטקט)

בנט עצמו אמר אתמול כי ניתן למנוע בחירות נוספות. "אפשר להמשיך בעוד בחירות ועוד בחירות עם עסקים קורסים, או להקים ממשלת חירום רחבה, מאתגרת אמנם, אבל כזאת שתוציא את העגלה מהבוץ", אמר בנט בהצהרה לתקשורת.
הוא ציין עוד: "זה שנתיים וחצי שמדינת ישראל נמצאת בסחרור אינסופי של בחירות, כאילו אחזה במדינת ישראל מחלת השמדה עצמית. עוד בחירות ועוד בחירות. זה לא רק פארסה יקרה ומיותרת, זו פגיעה ישירה בחיי אדם, בפגועי מלחמות שאין ממשלה שתעזור להם, עסקים שקרסו בקורונה, שאין שום ממשלה שמתפקדת כדי להסיר מהם את הביורוקרטיה.
"במשך 28 יום הפכנו כל אבן, עשינו כל מאמץ בשיתוף עם ראשי מפלגות אחרות מגוש הימין שגילו אחריות והמון רצון טוב. אפילו ביממה האחרונה עשינו ניסיון אחרון להותיר עוד פתח לממשלת ימין, אבל נתניהו טרק עלינו את הדלת. עכשיו אנחנו מסתכלים קדימה. אני מודה שזאת לא ממשלה שהיא בהכרח טבעית והיא לא קלה לאף אחד מהשותפים הפוטנציאליים".
ריבלין הטיל את המנדט להרכבת הממשלה על יאיר לפיד
(צילום: לע"מ)

5 צפייה בגלריה
ריבלין ולפיד
ריבלין ולפיד
הנשיא ריבלין וח"כ לפיד
(צילום: חיים צח, לע"מ)
עם פקיעת המנדט שניתן לראש הממשלה נתניהו, העניק אמש הנשיא ריבלין את האפשרות להרכיב ממשלה ליו"ר יש עתיד לפיד. 56 חברי כנסת המליצו לריבלין לעשות זאת. "הנשיא הטיל עליי היום את המנדט לנסות להקים בישראל ממשלת אחדות. אחרי שנתיים של סיוט פוליטי מתמשך, החברה הישראלית פצועה. ממשלת האחדות אינה פשרה - היא מטרה", אמר לפיד.
לדברי לפיד, "עלינו להקים ממשלה שתשקף את העובדה שאנחנו לא שונאים אחד את השני, ממשלה שבה ימין, שמאל ומרכז פועלים יחד להתמודד עם האתגרים הכלכליים והביטחוניים. ממשלה שתוכיח לנו שהעובדה שאנחנו שונים זה מזה אינה חולשה, אלא מקור הכוח של ישראל. אעשה הכול כדי שממשלת האחדות תוקם מהר ככל האפשר ותלך לעבוד למען אזרחי ישראל".