זירת הרצח בלוד
(צילום: נדב אבס)

מנאר חג'אג' (34) ובתה חדרה בת ה-14 נרצחו אמש (שני) ביריות מתחת לבניין מגוריהן כשחזרו מקניות בסופרמרקט. אחותה התאומה של הנערה שנרצחה, מרים, פונתה לבית החולים אסף הרופא במצב בינוני. איש לא נעצר והמשטרה פתחה בסריקות אחר היורים. במקביל: בטייבה התנפלו חמושים על אמבולנס שניסה לפנות אדם שנורה - וחטפו את הפצוע.
הירי בלוד התרחש סמוך לשעה 22:40 ברחוב הרב קוק בעיר. חובשים ופרדמיקים של מד"א הוזעקו לזירה וטיפלו בשלוש הפצועות לפני שפונו לבית החולים אסף הרופא.
5 צפייה בגלריה
זירת הירי בלוד
זירת הירי בלוד
זירת הרצח בלוד
(צילום: דוברות המשטרה )
5 צפייה בגלריה
זירת הירי בלוד
זירת הירי בלוד
(צילום: שאול גולן)
5 צפייה בגלריה
זירת הירי בלוד
זירת הירי בלוד
(צילום: תיעוד מבצעי מד"א, נדב אבס)
לפי עדות ראייה שחששו להזדהות בשמן, מנאר ובנותיה, תלמידות כיתה ט' בעיר, בדיוק חזרו מקניות בסופרמרקט - ורכבן עוד היה מונע לאחר הרצח. אחת השכנות סיפרה כי שמעה את היריות ממרחק - ורצה לזירה. "ראיתי חובש שעושה החייאה והארתי לו עם הפנס של הטלפון, כדי שיראה מה הוא עושה", שחזרה. "אחת התאומות בדיוק הניחה את השקיות ליד המעלית, חזרה לרכב - וראתה שיורים באמה ובאחותה - וברחה תוך כדי שהמתנקש יורה ברגלה".
שכנה אחרת סיפרה כי הירי התרחש מטווח אפס. "שמענו יריות ואת הילדה צועקת מכאבים", סיפרה שכנה אחרת. "ירדנו למטה וראינו אותן כששתיים מהן כבר איבדו הכרה". שכנה אחרת טענה כי האם לא הייתה מאוימת. "היא הייתה אישה טובה עם תואר בחינוך ובאמצע הלימודים לתואר השני", סיפרה. אלו שתי בנותיה היחידות. זה מפחיד כמה מקרי רצח קרו בעיר".
ייתכן שהסכסוך הפלילי קשור לאבי הנערות - אך מדובר בהערכה ראשונית בלבד. מפקד מחוז המרכז, ניצב אבי ביטון, אמר בזירה כי למשטרה לא היה מודיעין מקדים על סכסוכים הקשורים לאלימות במשפחה. "זה אירוע קשה מאוד ואנחנו הולכים לטפל בו בחומרה", אמר ניצב ביטון. "ככל הנראה מדובר באירוע פלילי בין עבריינים, אבל זה רק הכיוון ההתחלתי. אנחנו אוספים את המודיעין ונגבש תמונת מצב עדכנית ונקבל החלטות מבצעיות בנושא".
בתום הערכת מצב, מפקד המחוז ביטון ציין שמדובר ברצח החמור ביותר במחוז, וכי הוא ייחקר בעדיפות עליונה. החקירה הוטלה על היחידה ללוחמה בפשיעה של מרחב השפלה. בנוסף, ביטון הנחה על פריסת כוחות מוגברת בעיר, תוך העצמת האכיפה הממוקדת נגד מחוללי הפשיעה.
בית משפט השלום בראשון לציון הוציא צו איסור פרסום על חקירת הרצח, שתוקפו עד התאריך 12.9.22. הצו אוסר לפרסם כל פרט מפרטי החקיֹרה וכל פרט העלול לזהות חשודים.
5 צפייה בגלריה
זירת הירי בלוד
זירת הירי בלוד
המשטרה אספה ממצאים בזירה והחלה בסריקות
(צילום: נדב אבס)
חברת מועצת העיר, פידא שחאדה, הוסיפה כי "הן היו שכנות שקטות שמעולם לא הזיקו לאיש. אנחנו חיות במערב פרוע, כשבאמצע העיר לוד, ליד תחנת המשטרה ובניין העירייה נרצחות נשים. אין שום הגנה לתושבות העיר, את יוצאת ולא יודעת אם תחזרי הביתה".

ראש העיר: אם יהודים היו נרצחים ככה - המדינה הייתה עוצרת מלכת

ראש העיר יאיר רביבו שהיה בזירת הרצח אמר ל-ynet: "זה ערב קשה, שממשיך גל מטורף של אלימות שמשתוללת בארץ - בפרט בחברה הערבית - וצר לי להגיד את זה, אבל המדינה לא מתעוררת. אם מספר הרציחות הזה היה בחברה היהודית - המדינה הייתה עוצרת מלכת. יש תחושה ש'זה ערבי הורג ערבי, לא נורא'. זה נורא מאוד. זה פוגע בביטחון האישי של כל תושבי המדינה, יהודים וערבים כאחד, ומה שמקומם ומרתיח אותי זה שלרוצחים השפלים האלה אין עכבות. אלה נשים, סטודנטים, זה צעירים ונורמטיביים. אלה לא עבריינים שמחסלים עבריינים. זה פוגע באנשים חסרי ישע וחסרי יכולת להגן על עצמם, וזה פשוט נורא ואיום".
ראש העיר לוד יאיר רביבו בזירת הרצח
(צילום: נדב אבס)

הוא הזכיר את הרצח האחרון בלוד, בשבוע שעבר, של מרוואן ווחוואח, וסיפר על בתו שנאלצה לפתוח את שנת הלימודים ללא אביה בגלל גל האלימות. "ביקרתי בתיכון הערבי בתחילת שנה, וייתכן שפגשתי גם את הנערה", אמר רביבו. "פגשתי גם את הבת של מרוואן, כיאן. ילדה בכיתה ט' שאיבדה את אביה במרכז העיר. הוא נרצח בגלל שם משפחתו, שמסוכסכת עם משפחה אחרת - אבל הוא לא עשה רע לאף אחד", אמר.
רביבו הוסיף כי בטנו מלאה בביקורת גם על מערכת המשפט ורשויות האכיפה שמקלות עם העבריינים - אך ביקש להפנות לציבור הערבי בעירו את זעקתו על עליית המדרגה באירועי האלימות. "איפה חשבון הנפש שלכם? איך יכול להיות שככה נוטלים חיי אדם? זה לא מקומם אתכם? לא נמאס לכם? אתם לא רוצים לצאת ולזעוק שחיי אדם אינם הפקר?".
5 צפייה בגלריה
זירת הירי בלוד
זירת הירי בלוד
זירת הירי בלוד
(צילום: נדב אבס)
מדובר באירוע ירי שני תוך יממה בחברה הערבית, אחרי רצח העיתונאי נידאל אגבאריה באום אל-פחם, וחודש וחצי אחרי הרצח של המורה רבאב אבו סיאם, שהתבקשה להתרחק מלוד עקב האיומים מבעלה לשעבר - ונרצחה בבית הוריה לעיני בנותיה הקטנות.
בזמן הרצח בלוד, התרחש אירוע ירי בטייבה שבו נפצע גבר באורח בינוני בזמן שצוותי ההצלה ניסו לפנות אותו לבית החולים מאיר - חמושים התקבצו מסביב לאמבולנס, חסמו את דרכו - וחטפו את הפצוע.
כוחות גדולים של משטרה הוזעקו לזירה, ובודקים אם החוטפים ירו באוויר לפני שנמלטו עם הפצוע. במשטרה אמרו כי זהותו של החטוף עוד לא ידועה, אך מהמידע שנמצא ברשותה הוא נפגע מירי ברגלו. עוד הודגש כי מדובר באמבולנס פרטי, שהנהג שהיה בו זומן לתחנה כדי למסור עדות.
במשטרה ציינו כי מפקד התחנה, סנ"צ אלעד קליין, הגיע גם הוא לזירה - ובמהלך הסריקות נעצר חשוד, תושב העיר, בגין מעורבות באירוע.
פורסם לראשונה: 23:04, 05.09.22