גורו שהעביר קורסים "לעזרה עצמית" הורשע בניהול כת של שפחות מין במדינת ניו יורק. בית משפט מחוזי בברוקלין גזר עליו אתמול 120 שנות מאסר. בית המשפט קבע שקית' רנייר התעלל בנשים כשעמד בראש ארגון "נקסיום", שמשך אליו אנשים עשירים ומפורסמים.
"אין מילים שיכולות לתאר בצורה הולמת את הכאב המתמשך שרנייר גרם לקורבנות", אמר השופט ניקולס גראופיס, שבנוסף החליט לקנוס את רנייר בן ה-60 בסכום של 1.75 מיליון דולר – הקנס הגבוה ביותר שמתיר החוק.
קית' ראניירקית' ראנייר
קית' רנייר. "הייתי ילדה, הוא שדד את הנעורים שלי", העידה אישה במשפט
רנייר הקים את ארגון "נקסיום" במדינת ניו יורק ב-1998 ועורר עניין גדול כשהציע קורסים ל"עזרה עצמית" שנמשכו חמישה ימים. הנרשמים נדרשו לשלם סכום של עד 5,000 דולר. חלק מהנשים עברו ניצול מיני וכלכלי. הן נדרשו לעבור דיאטה קפדנית, ולמעשה הרעיבו את עצמן כשהגורו הכריזמטי שלט בהן. אותן נשים היו חברות בקבוצה סודית בתוך ארגון "נקסיום" שכונתה "דוס". הקבוצה כללה עד 20 נשים - הצעירה שבהן רק בת 15.
הנשים שהיו חברות בכת שימשו כשפחות של רנייר, שהיה "המאסטר העליון" שלהן. הן נדרשו לשכב איתו, למסור לו מידע אישי ותמונות אינטימיות. חלק מהנשים היו "שייכות" לנשים אחרות בכת. רנייר נעצר במקסיקו ב-2018. הפרשה תועדה בקולנוע ובטלוויזיה. HBO שידרה לאחרונה את הסדרה "כת הסקס של ניו יורק" (The Vow). בשנה שעברה יצא לאקרנים הסרט "לברוח מכת 'נקסיום'", שמתמקד בעדותה של אם שמנסה להציל את בתה מהכת.
הסדרה על הכת של רנייר

ארה"ב משפט של קית' רנייר מנהיג כת המין של ניו יורקארה"ב משפט של קית' רנייר מנהיג כת המין של ניו יורק
(צילום: רויטרס)
רנייר הורשע ביוני 2019 בכל שבעת האישומים שהוגשו נגדו, כולל סחר בנשים למטרות מין, סחיטה באיומים וניצול מיני של ילדה בת 15. "הייתי ילדה. הוא שדד את הנעורים שלי", העידה אישה במשפטו של מנהיג הכת. בסך הכול 15 אנשים – מהן 13 נשים – העידו נגד רנייר אתמול בבית המשפט בברוקלין. יותר מ-90 קורבנות כתבו מכתבים לשופט גראופיס.
בפנייה לבית המשפט אמר רנייר שהוא "מצטער מאוד" על "הכאב והכעס" של הקורבנות וטען לחפותו. "אני לא מביע חרטה על האישומים – מכיוון שהם לא נכונים", אמר. בנוסף לרנייר עוד חמישה אנשים הואשמו בפרשה. כולם הודו במיוחס להם. בין הנאשמים הייתה השחקנית אליסון מק, שהשתתפה בסדרה "סמולוויל". היא הודתה באפריל 2019 בשני סעיפים של סחיטה באיומים. קלייר ברונפמן, יורשת העצר של אימפריית המשקאות הקנדית "סיגראם", הודתה גם כן במיוחס לה. ברונפמן בת ה-41 הואשמה שהשתמשה ביותר מ-100 מיליון דולר מההון המשפחתי כדי לממן את הכת. נגזרו עליה יותר משש שנות מאסר.
ארה"ב משפט של קית' רנייר מנהיג כת המין של ניו יורקארה"ב משפט של קית' רנייר מנהיג כת המין של ניו יורק
(צילום: רויטרס)
התובע ריצ'רד דוניו אמר שמשפטו של רנייר הראה שמי "שהציג את עצמו כאדם מלומד וגאון, היה למעשה מניפולטור מומחה, נוכל ופושע שהנהיג ארגון שפעל כמו כת". התובעים קראו לגזור עליו מאסר עולם, והאשימו את רנייר בהתכחשות מוחלטת לעבירות שביצע. התביעה הביעה זעזוע מכך שרנייר הציג את הארגון שלו כ"דבר טוב".
הטקטיקה של צוות ההגנה של רנייר הייתה לנסות לשכנע את המושבעים שהמעשים של רנייר היו חוקיים - גם אם לא מוסריים. סנגוריו אמרו שעונש של 20 שנות מאסר יהיה עונש הולם. אחד מסנגוריו אמר שרנייר לא רצה לפגוע באיש, ושבמשפט צריך להתחשב ב"פרספקטיבה" של הנאשם. "אנחנו לא שופטים אותו על סמך הפרספקטיבה", השיב בכעס השופט. "אנחנו שופטים אותו על סמך ההתנהגות שלו".