3 צפייה בגלריה
חיסון קורונה בשיבא
חיסון קורונה בשיבא
חיסון קורונה בשיבא
(צילום: AFP)
נתונים ראשוניים על יעילות חיסון פייזר בישראל בקבוצות האוכלוסייה השונות, ולצדם נתונים שמראים את המהירות שבה חיסון הקורונה משפיע על בני נוער: ל-ynet הגיעו נתונים של משרד הבריאות, שמראים כי יעילות החיסון גבוהה מ-90% בקבוצות הגיל השונות.
על פי הנתונים, בקרב בני 65 ומעלה יעילות החיסון במניעת מחלה קשה או מוות עומדת על 94.3%. בקרב בני 45-65 יעילות החיסון דומה (94.7%), וגם בקרב בני 15-55 היא גבוהה מאוד, 91.2%. המספרים שבטבלאות המצורפות מראים את ההבדל הגדול בשיעור החולים המחוסנים ללא-מחוסנים.

גם יעילות החיסון במניעת מחלה המובילה לאשפוז גבוהה מאוד. בקרב קבוצות הגיל השונות, היעילות היא בין 93% ל-95%. כך, למשל, מתוך 100 אלף שאינם מתחסנים - 23 מאושפזים. לעומת זאת, מתוך 100 אלף מתחסנים - רק אחד מאושפז.
לצד זאת, מנתונים של אגף מידע ובריאות דיגיטלית ב"מכבי" עולה כי בני נוער שלא התחסנו מפני קורונה חלו פי 6 יותר מאשר בני גילם שהתחסנו במנה הראשונה ועבר שבוע ויותר מקבלתה.
מהנתונים עולה עוד כי 0.2% בלבד מבני הנוער שחלף שבוע ומעלה מאז חוסנו במנת החיסון הראשונה חלו בקורונה - זאת לעומת 1.3% חולי קורונה פעילים באותה תקופת בדיקה בקרב בני נוער שלא התחסנו כלל ולא חלו בעבר בנגיף. מבדיקה שנערכה בקרב כ-15,200 בני נוער בגילי 16-18 שחלף שבוע או יותר מאז שקיבלו את מנת החיסון הראשונה נגד קורונה, עלה כי 31 בלבד נדבקו בנגיף.
תורים לחיסון נגד קורונה במתחם אקספו בתל אביב
(צילום: דוברות כללית)


3 צפייה בגלריה
החולים והמחוסנים
החולים והמחוסנים
נתוני החיסונים
במקביל, נערכה בדיקה בקרב קבוצת ביקורת של כ-52,000 בני נוער בגילי 16-18 מפרופיל מגוון, שטרם התחסנו נגד קורונה ולא נדבקו בנגיף בעבר. בקרב קבוצה זו נמצאו בתקופת הבדיקה 689 חולים – פי 6 מאשר בקרב בני הנוער שחוסנו.
ראש אגף מידע ובריאות דיגיטלית ב"מכבי", ד"ר ענת עקה-זוהר, אמרה: "צעירים מפתחים תגובה חיסונית מהר יותר ממבוגרים ולכן אנו רואים יעילות חד-משמעית של החיסון בקרב בני נוער כבר כשבוע לאחר המנה הראשונה. על רקע הרצון להחזיר את מערכת החינוך לשגרה, אנו קוראים לכלל בני הנוער שטרם התחסנו לקבוע תור להתחסן בהקדם האפשרי".

הנתונים המעודכנים שמראים: החיסון עובד

מנתוני משרד הבריאות שהגיעו לידי ynet מוקדם עולה כי מבין 183 חולי הקורונה במצב קריטי מעל לגיל 60 – רק אחד מהם הוא מחוסן שחלפו יותר משבועיים מאז שקיבל את מנת החיסון השנייה.
עוד עולה מהנתונים כי מתוך 856 חולים במצב קשה מעל גיל 60 המאושפזים כעת בבתי החולים, 56 חוסנו וחלף יותר משבוע מאז שקיבלו את המנה השנייה – כמעט 6.5 אחוזים. בקרב 203 המאושפזים בבתי החולים במצב קשה וקריטי מתחת לגיל 60 - עשרה בלבד חוסנו וחלף יותר משבוע מקבלת מנת החיסון השנייה, ואחד בלבד התחסן במנת החיסון השנייה לפני יותר משבועיים.
הנתונים לגבי חולי הקורונה שנפטרו מראים אף הם את חשיבות החיסון. מתוך 660 הנפטרים בתקופה שבה נלקחו הנתונים, ארבעה מהם היו מחוסנים (קיבלו שתי מנות חיסון, לפחות שבועיים לפני מותם). לעומת זאת, 546 מהנפטרים היו כאלה שלא חוסנו כלל או שקיבלו את מנת החיסון הראשונה עד שבועיים לפני מותם.
גם במספר הנדבקים עצמו חלה ירידה משמעותית: מתוך 13,075 נדבקים בני 60 ומעלה שלא אושפזו, 10,724 מהם לא חוסנו או שקיבלו ב-13 הימים האחרונים את המנה הראשונה; זאת לעומת 271 בלבד שקיבלו את המנה השנייה לפני יותר משבועיים. בקרב קבוצת גיל זו, הרוב הגדול כבר חוסנו - ולכן נתונים אלו רק מראים שאכן החיסון עובד.
בבתי החולים מספרים כי המספרים הללו עולים בקנה אחד עם המצב במחלקות הקורונה: ירידה חדה בגיל המאושפזים וחולים צעירים יותר שכמעט ולא אושפזו במחלקות בעבר. "פעם כמעט ולא ראינו אנשים צעירים במחלקות שלנו", מספרת פרופ' עידית מטות, מנהלת מערך ההרדמה בבית החולים איכילוב. "היום אנחנו רואים יותר אנשים מתחת לגיל 60 מאשר מעל גיל 60".
3 צפייה בגלריה
פרופ' עידית מטות מתחסנת
פרופ' עידית מטות מתחסנת
פרופ' עידית מטות מתחסנת
(צילום: מוטי קמחי)
פרופ' מטות הוסיפה: "לאחרונה אנחנו רואים ממש צעירים, בשנות ה-30 לחייהם, שאינם מחוסנים. יש לנו מידע חיסוני לגבי כל מאושפז; רובם לא התחסנו ולא אחרי החיסון השני. כרגע פחות מ-20 אחוזים מהמאושפזים אצלנו הם מעל גיל 60 - בהם כאלה שאינם מחוסנים. זו מגמה שמתרחשת בשבועיים האחרונים ומתגברת. היום אנחנו רואים גם צעירים שמחוברים ל'אקמו' - דבר שכמעט לא ראינו בעבר. אנחנו עדים כאן לטרגדיות. אין שום דבר שיכול להסביר את השינוי הזה למעט החיסון".
מ"מכבי" נמסר עוד כי "נכון לשלב זה, פחות מ-0.1% ממקבלי מנת החיסון השנייה חלו בקורונה. יעילות החיסון בישראל עומדת כעת על 93%. נכון ליממה האחרונה, 544 אנשים בלבד נדבקו בקורונה מקרב כ-523,000 מחוסנים אשר חלף למעלה משבוע מאז קיבלו את מנת החיסון השנייה".
עוד מדווחת קופת החולים מכבי כי "מבדיקה שנערכה בקרב הנדבקים, רובם המוחלט סובלים מתסמינים קלים בלבד או כלל לא חווים תסמינים. מתוך 544 הנדבקים 15 מטופלים בלבד נזקקו לאשפוז בבית חולים, מתוכם 4 מוגדרים במצב קשה, 3 במצב בינוני ו-8 במצב קל. במקביל לנתונים על הנדבקים בקרב המתחסנים נערכה בדיקה בקרב קבוצת ביקורת בגודל של כ628,000 חברי מכבי, מפרופיל מגוון, שטרם התחסנו נגד קורונה ולא נדבקו בנגיף בעבר. בקרב קבוצה זו נמצאו באותה תקופת בדיקה 18,435 חולים מאומתים פעילים – המהווים 2.9%".