2 צפייה בגלריה
ההפגנה בבלפור
ההפגנה בבלפור
ההפגנה בבלפור
(צילום: יואב דודקביץ )
היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע בצהריים (חמישי) כי ההפגנות השבועיות סמוך למעונו של ראש הממשלה יוגבלו ל-2,000 משתתפים בהתאם לחישוב שערכה המשטרה לשטח ההפגנה - ובהתאם לתקנות שאוסרות להתרחק יותר מקילומטר מהבית. עם זאת, בהמשך היום יובא לאישור הכנסת החוק למצב חירום ותקנות למגבלות תנועה ושהייה שעשוי למסמס את האפשרות להפגין מול מעון ראש הממשלה.
"מדינת ישראל מצויה במצב חירום בשל ההתמודדות הקשה עם נגיף הקורונה ומצב התחלואה המחמיר. למצב דברים קשה זה יש גם השלכות משפטיות", הסבירו בלשכת היועמ"ש. "בתוך כך, הזכות להפגין היא זכות יסוד במדינת ישראל, המהווה חלק מליבת הערכים הדמוקרטיים של המדינה. בהתאם לפסיקת בג"ץ, הגבלת הזכות אפשרית רק בהתקיים הסתברות של קרבה לוודאי לפגיעה באינטרסים ציבוריים חיוניים".
עוד נמסר כי "החוק המכונה 'חוק הקורונה' קבע מגבלות שונות שניתן להטיל לשם התמודדות עם מגפת הקורונה, ובצד זאת עיגן מעמד מיוחד למספר נושאים, ובתוך כך לזכות ההפגנה, בשים לב לחשיבות חופש הביטוי של הפרט, בפרט בתקופה שכזו. בדיונים שונים נמסר בשלבים קודמים ע"י היועץ המשפטי לממשלה ונציגיו, כי קיימת אפשרות חוקית להגביל את אופן קיום ההפגנות, אך נכון יותר שהגבלות אלה ייקבעו בהתאם לחוות דעתם של דרגי מקצוע לא-פוליטיים בדבר הצורך בהגבלות המבוקשות. הממשלה קיבלה עמדה זו, ובהתאם לכך גובש בסוף השבוע האחרון מתווה לקיום הפגנות בשיתוף משרד הבריאות, משטרת ישראל והייעוץ המשפטי לממשלה".
2 צפייה בגלריה
ועידת המשפט
ועידת המשפט
היועמ"ש מנדלבליט
(צילום: מוטי קמחי)
מנדלבליט הדגיש כי במסגרת המתווה גובשו בימים האחרונים תקנות שמגבירות את יכולתה של המשטרה לאכוף את כללי הריחוק החברתי והמסכות באמצעות קנסות. "לאור החמרה בתחלואה והסכנות הגלומות בכך, החלה בהנחיית הדרג המדיני בחינת אפשרות הטלתו של סגר כללי, על בסיס איזון בין הצורך להיאבק בתחלואה הגואה אל מול הפגיעה המשקית הצפויה. היועץ המשפטי לממשלה הבהיר כי במצב שכזה, אכן ניתן לאפשר גם הגבלה משמעותית ביותר של הזכות להפגין, אך לשם כך יש צורך בתיקון חקיקה".
בלשכתו של היועמ"ש הבהירו כי בשום שלב מנדלבליט לא קבע שסגירת המשק היא התנאי להגבלת ההפגנות. "היועמ"ש עמד על כך שבמצב בו היקף התחלואה כה גדול עד כי יש צורך בסגר כללי, יהיה זה מוצדק משפטית להגביל משמעותית גם הפגנות, תפילות או כל פעילות אחרת שקשורה בהתקהלות. וזאת, על אף המעמד שהוקנה כאמור לזכות להפגין בפסיקה ובחוק הקורונה כאמור".
עוד נמסר כי "במצב של הטלת הגבלות כלליות של ריחוק חברתי הנובעות ממצב החירום, החוק הקיים מסמיך את הממשלה לקבוע את אופן קיומן של הפגנות, אבל לא למנוע אותן. בשים לב למצב התחלואה המחמיר גובשו גם תקנות חדשות המאפשרות למשטרה כלים משפטיים לאכיפת כללי הריחוק החברתי בהפגנות, לרבות הטלת קנסות. בנוסף, לפי בדיקה מבצעית-מקצועית שנערכה ע"י המשטרה, במצב דברים זה, בתא השטח הסמוך למעון רה"מ, יוכלו להיכנס, תוך שמירה על כללי הריחוק החברתי המתחייבים, עד 2,000 מפגינים. במצב של הטלת הגבלות מחמירות בכלל המדינה הנובעות ממצב חירום מיוחד יתאפשר להפגין רק בהתאם למגבלות היציאה שחלות על כלל האוכלוסייה. כלומר, במרחק של עד 1,000 מטר מהבית ולא יותר מההתקהלות המותרת בקפסולה של עד 20 איש".