1 צפייה בגלריה
מתחם בדיקת בדיקות קורונה ב ירושלים
מתחם בדיקת בדיקות קורונה ב ירושלים
בדיקות קורונה בירושלים. ארכיון
(צילום: AP)
משרד הבריאות הודיע היום (שישי) כי לראשונה זוהו בישראל שבעה מקרים של מוטציה הודית של נגיף הקורונה בקרב אזרחים לא מחוסנים ששבו מחו"ל. מהמשרד נמסר כי עדיין אין מידע ברור ביחס לווריאנט זה והשלכותיו על מחוסנים ומחלימים.
המקרים זוהו באמצעות המערך הלאומי לריצוף גנומי. משרד הבריאות הדגיש בהודעתו את חשיבות הבידוד לשבים מחו"ל לישראל, במיוחד ממדינות שבהן התחלואה בקורונה קשה.
פרופ' גליה רהב, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בשיבא, ציינה כי "יש וריאנטים בלי סוף. זו מוטציה שאף אחד לא יודע מה המשמעות שלה, האם היא מדבקת יותר, אלימה יותר או פוגעת בחיסון. עם זאת, זה משהו חדש שחודר. יכול להיות שאין לזה משמעות, והחשש שלי באופן אישי הוא מהווריאנט הברזילאי. המוטציה הזו לא מוכרת אבל זו לא הסיבה שבהודו הנגיף התפשט יותר. זה צפוי, ומה שמטריד אותי זה שכולם חושבים שכבר אין צורך במסכות".
ערוץ TWC האמריקני דיווח השבוע כי המוטציה ההודית, שנחשבת ל"מוטציה כפולה" ונקראת באופן רשמי "B.1.617", אובחנה לראשונה בסוף חודש מרץ - וכבר התפשטה אל שמונה מדינות לפחות: כ-70% מהמקרים המאובחנים הם בהודו, 23% בבריטניה, 2% בסינגפור ו-1% באוסטרליה. הדבקות במוטציה זוהו גם בארצות הברית.
מדובר בזן הראשון של הקורונה עם מוטציה שהתפתחה בשני מיקומים שונים בחלבון החיצוני של הנגיף, הקרוי Spike.
העדכון האחרון על פריסת הווריאנטים בישראל פורסם ב-16 במרץ, ועדיין לא כולל את אותה מוטציה הודית. על פי הערכות משרד הבריאות אז והיום, כ-90 אחוזים מהנדבקים אובחנו עם הווריאנט הבריטי וכאחוז עם הווריאנט הדרום אפריקני. מספר מקרים נמוך במיוחד של נדבקים בווריאנטים אחרים אובחן גם כן.
אמש, שנה ושלושה ימים לאחר תחילת ההנחיה לעטות מסכות במרחב הציבורי על האף ועל הפה, הנחה שר הבריאות יולי אדלשטיין את מנכ"ל משרדו, פרופ' חזי לוי, לחתום על הצו שיאפשר להסתובב בלי מסכות בשטח פתוח כבר ביום ראשון הקרוב.
במשרד הבריאות ציינו כי ההנחיה יצאה לאחר שעמדתם של אנשי המקצוע בעניין התחלואה הנמוכה התקבלה, אך מדגישים כי בשטח סגור עדיין חייבים לעטות מסכה.