ראש הממשלה נפתלי בנט הנחה אמש (יום א') להגביר את האכיפה על השבים מחו"ל ולבחון הטלת קנסות על הורים לילדים מפרי בידוד. במקביל, הצוות לטיפול במגפות (צט"מ) של משרד הבריאות החליט להמליץ על חיסון באופן גורף לכל בני 12 עד 15. ההמלצה תלויה באישור מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי. בשלב זה אין שינוי בהמלצות בנוגע לבידוד ולעטיית מסכות.
3 צפייה בגלריה
מיכאל, בן 12 מתל אביב, מתחסן
מיכאל, בן 12 מתל אביב, מתחסן
המלצת הצט"מ תלויה באישור מנכ"ל משרד הבריאות. מתחסן נגד קורונה בתל אביב
(צילום: AFP)
בתום הערכת מצב שקיים בנט אמש נמסר מלשכתו כי "נקודות התורפה בשלב זה הן התפשטות וריאנט הדלתא (ההודי) ברחבי העולם, ביקורי ישראלים במדינות אלו והעובדה כי רבים מהשבים מחו"ל לא מקפידים על הנחיות הבידוד". בהערכת המצב השתתפו שרי הבריאות, החינוך, התחבורה וביטחון הפנים, היועץ המשפטי לממשלה, מנכ"ל משרד הבריאות, פרויקטור הקורונה, נציג המשטרה וגורמי מקצוע נוספים. בשל החשש מהתפשטות הווריאנט ההודי, הורה בנט על גיוס 250 שוטרים באופן ייעודי למשימת האכיפה על השבים מחו"ל לפרק זמן מוגבל.
עוד הוחלט על הקמת מתחם בדיקות בנתב"ג והגדלה משמעותית של מספר העמדות הקיימות כיום לבדיקות. כמו כן, הטסים לחו"ל יידרשו למלא טופס נוסע יוצא ולחתום על תצהיר טרם העלייה למטוס על מנת לוודא שאינם טסים לאחת משש המדינות שבסיכון גבוה: ארגנטינה, רוסיה, הודו, דרום אפריקה, מקסיקו וברזיל. יציאה למדינות הללו תתאפשר רק באישור מראש של ועדת חריגים.
3 צפייה בגלריה
נחיתות בנתב"ג
נחיתות בנתב"ג
האכיפה על השבים מחו"ל תוגבר. נתב"ג
(צילום: עמית שעל )
מלשכת ראש הממשלה נמסר כי בנט הנחה את משרד הבריאות לגבש "מוכנות לקראת אפשרות של התפרצות תחלואה נוספת". דיון נוסף יתקיים בימים הקרובים.
על פי נתוני משרד הבריאות, אתמול אובחנו 46 מאומתים ואחוז הבדיקות החיוביות עמד על 0.3%. בסך הכול בוצעו אתמול 16,751 בדיקות קורונה. היום אובחנו בינתיים 17 מאומתים. מספר החולים הפעילים בישראל עומד על 287, בהם 24 חולים שמאושפזים במצב קשה.
התפרצות הקורונה בבנימינה: ריאיון עם מנהל בית הספר ואבא לילדה בבית הספר
(צילום: שמיר אלבז, משה מזרחי)
מוקדם יותר אתמול סיכמו בנט ושר הבריאות ניצן הורוביץ על הגדלה משמעותית של מתחם בדיקות הקורונה בנתב"ג תוך זמן קצר. בנוסף, סוכם על שיתוף פעולה בין משרד התחבורה למשרד הבריאות. גורם שמכיר את הפרטים סיפר כי "עד עכשיו הייתה זריקת אחריות בין המשרדים, עכשיו נשתף פעולה".
ביום שישי קרס מעומס מערך הבדיקות בנתב"ג והנוסעים שנחתו הורשו להיכנס למדינה מבלי להיבדק. גם שלשום התקשה מערך הבדיקות לעמוד בעומס וניכרו עומסים. במשרד התחבורה טענו כי הבדיקות כולן באחריות ובהנחיית משרד הבריאות, אף שהכניסה דרך נתב"ג חוסה תחת אחריות משרד התחבורה.
בימים האחרונים התגלו התפרצויות קורונה בבתי ספר בבנימינה ובמודיעין. בבנימינה הוכנסו 504 תושבים לבידוד לאחר ש-45 תלמידים בבתי הספר "כרמים" ו"אמירים" נמצאו חיוביים לנגיף. במודיעין אובחנו עד כה 35 נדבקים, 19 מהם תלמידי בית הספר "אסיף", חמישה הורים לתלמידים בבית הספר ואשת צוות. שבעה מאומתים נוספים התגלו בבית הספר "מו"ר". יתר הנדבקים הם תלמיד בעירוני א', אשת צוות בעירוני ג' וכן תושב העיר שחזר מחו"ל.
3 צפייה בגלריה
בשלב זה אין שינוי בהמלצות בנוגע לעטיית מסכות או לבידודים. מסכות נגד קורונה בירושלים
בשלב זה אין שינוי בהמלצות בנוגע לעטיית מסכות או לבידודים. מסכות נגד קורונה בירושלים
בשלב זה אין שינוי בהמלצות בנוגע לעטיית מסכות או לבידודים. מסכות נגד קורונה בירושלים
(צילום: AFP)
בעקבות ההתפרצויות בבתי הספר הורה משרד הבריאות לצוותים החינוכיים ולתלמידים בבנימינה ובמודיעין לחזור לעטות מסכות בשטחי בתי הספר - גם הפתוחים וגם הסגורים. אמש קיבלו הורים לתלמידים בבית הספר "מורשת מנחם" בגבעת שמואל הודעה כי בעיר התגלו כמה תלמידים מאומתים. בהודעה נכתב כי הוחלט שכל התלמידים ואנשי הצוות בבתי הספר בעיר יידרשו לעטות מסכות החל מהיום.
אתמול בבוקר הודיע משרד הבריאות באופן חריג על הכנסה לבידוד של מבלים רבים באולם המופעים קימרון שבעמק המעיינות, בעקבות חולת קורונה ששהתה במקום ביום חמישי. זאת, כדי לבחון אם ההדבקה קשורה לווריאנט ההודי שכבר הספיק להגיע לישראל. כל השוהים באולם נדרשו להיכנס לבידוד למשך שבועיים, או 10 ימים בכפוף לשתי בדיקות קורונה שליליות. אמש עדכן משרד הבריאות כי הוא ממליץ למחוסנים ולמחלימים לשהות בבידוד עד לקבלת תוצאות הבדיקות, אך לא מחייב זאת.
רועי רובינשטיין השתתף בהכנת הכתבה.
פורסם לראשונה: 23:50, 20.06.21