2 צפייה בגלריה
(צילום: רויטרס)
"אני שמח שסוף סוף אוכל לעזור לאהובתי אסתר שנלחמת בסרטן אגרסיבי. אני רוצה שהאנשים יידעו שאשתי, יותר מכל אחד אחר, החזיקה אותי בחיים בכל השנים שהייתי בכלא. אני אסיר תודה לכל כך הרבה אנשים בארצות הברית, בישראל וברחבי העולם שעזרו לי במסירות. אני מודה לכל האנשים ששמרו עליי בתפילות ובתקוות שלהם עד הרגע הזה". כך אמר בהתרגשות המרגל הישראלי ג'ונתן פולארד (66) לאחר שמשרד המשפטים האמריקני הודיע לו שלשום בצהריים כי ועדת השחרורים החליטה לא להאריך את ההגבלות עליו, כך שיוכל, אם ירצה, לנסוע לישראל.
פולארד, אשר מעתה הוא אדם חופשי, כבר הודיע על רצונו לעלות לישראל עם אשתו אסתר, שנלחמת כאמור במחלת הסרטן, לאחר שתשלים את טיפולי הכימותרפיה. הוא נחשב אזרח ישראלי וצפוי לעשות עלייה בתוך מספר שבועות, לאחר שיונפק עבורו דרכון ישראלי. המרגל הישראלי אמר שחלומו הוא להתגורר בירושלים.
יו"ר המטה לשחרור פולארד: "מועקה ירדה מליבנו"
(צילום: אבי חי)

2 צפייה בגלריה
פולארד ורעייתו אסתר
פולארד ורעייתו אסתר
פולארד ורעייתו אסתר
(צילום: רויטרס)
הרב פסח לרנר, רבו של פולארד מזה 25 שנה, אמר כי "הוא רוצה להגיע לארץ, אבל הוא צריך מקום ללכת אליו. חוץ מזה, אשתו מקבלת כרגע כימותרפיה, כך שהוא לא יכול ישר לעזוב, זה ייקח זמן. הוא מחכה, מפחד, לא יודע מה יהיה. אף אחד לא אמר לו שום דבר".
עורך דינו של פולארד, אליוט לאוור, פרסם שלשום הודעה רשמית שבה בישר על החלטת משרד המשפטים האמריקאי להסיר את המגבלות מעל פולארד. "אני יודע שרבים מחכים לו בישראל, אבל הדבר הראשון שהוא צריך לעשות זה לטפל באשתו", אמר לאוור בשיחה עם "ידיעות אחרונות" ו-ynet, "אני לא יודע מהן התוכניות המיידיות שלו מלבד לוודא שאסתר בסדר, אבל ברור שיונתן מצפה להגיע לישראל. זה היום הראשון ב-35 השנים האחרונות שהוא באמת אדם חופשי. הוא תמיד ראה עצמו ציוני אמיתי ואזרח של ישראל".
עורכת דינו של פולארד בראיון לאולפן ynet בשבוע שעבר
(צילום: שחר גולדשטיין)

לאוור סירב להתייחס למעורבותו של הנשיא טראמפ בשחרור. הוא אמר כי "אני מאמין שהרבה אנשים ראויים לתודה. לא הייתי אומר שהייתה השפעה פוליטית. זה הגיע בזכות נוהלי החוק הקשורים לשחרור אסירים, והמאמצים שלי ושל שותפיי. אנחנו מעריכים את הסיוע של הממשל האמריקני ושל ממשלת ישראל במשך השנים. לאחר חמש שנים של התמודדות עם הגבלות לא הגיוניות, ו-30 שנה בתנאים קשים בכלא, להיות אדם חופשי שמסוגל לנסוע לישראל זה אושר גדול בשבילו, בשביל אסתר ובשבילי. כשיונתן קיבל את השיחה מקצין המבחן שלו הוא היה מאושר. הוא מרגיש שקיבל מתנה נפלאה, חירות, לשארית חייו".
אפי להב, ראש המטה למען שחרור פולארד בישראל, אמר אתמול: "אני נרגש עד דמעות. לאחר 35 שנים קשות, פרשת פולארד מגיעה לסיומה. משאלת הלב של אסתר ויונתן תמיד הייתה לעלות לישראל. אנחנו נהיה כאן תמיד כדי לסייע להם לבנות את חייהם בצורה חופשית, שמחה ומאושרת".
ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על הסרת המגבלות מעל פולארד ומסר: "הייתי מחויב לשחרורו במשך שנים רבות ופעלתי למען החזרתו. אני מודה לשגריר רון דרמר, שניהל את המגעים מול הממשל האמריקאי. אני מצפה שפולארד יגיע בקרוב לישראל ומבקש לחזק אותו ואת אסתר, יחד עם כל אזרחי ישראל".
גם נשיא המדינה, ראובן ריבלין, ציין כי "לאורך כל השנים כאבנו את כאבו של פולארד וחשנו אחריות ומחויבות להביא לשחרורו. כעת ניתן לברך בפה מלא – ברוך מתיר אסורים. אחרי שנות מאסר ארוכות וקשות, שלאחריהן שנים תחת מגבלות, אנו מחכים לו ולמשפחתו בבית, לחיים חדשים בבריאות ושלווה".