ימים ספורים לאחר שהממשל האמריקני הורה לסין לסגור במפתיע את הקונסוליה ביוסטון, טקסס, הורה הבוקר (יום ו') הממשל הסיני לאמריקנים לסגור תוך 72 שעות את הקונסוליה בעיר צ'נגדו שבמרכז המדינה.
עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ
6 צפייה בגלריה
עימות דיפלומטי. טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג
עימות דיפלומטי. טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג
עימות דיפלומטי. טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג
(צילום: רויטרס)
משרד החוץ הסיני עדכן את שגרירות ארצות הברית בסין בהחלטה לסגור את הקונסוליה בצ'נגדו. הממשל הורה לקונסוליה להפסיק גם את כל הפעולות והאירועים שתכננה.
בהודעת משרד החוץ הסיני האשימה בייג'ינג את וושינגטון כי הדרישה לסגור את הקונסוליה ביוסטון היא פרובוקציה חד-צדדית. "הצעד האמריקני הפר את החוק הבינלאומי בגסות וגם את הנורמות המקובלות ביחסים בינלאומיים, כמו גם את תנאי הקונסוליה המוסכמים בין סין לארה"ב", מסרו הסינים. "זה פגע ביחסי סין-ארה"ב קשות. הצעד שעושה סין לגיטימי ונחשב לתגובה מתבקשת לצעד הלא-צודק של ארה"ב".
6 צפייה בגלריה
סין סוגרת את הקונסוליה האמריקנית בצ'נגדו
סין סוגרת את הקונסוליה האמריקנית בצ'נגדו
הקונסוליה בצ'נגדו. "שארה"ב תחזור בה"
(צילום: AFP)
הסינים הבהירו כי הם לא מעוניינים במצב היחסים הנוכחי עם ארה"ב, אך שוב חזרו והטילו את האשמה על האמריקנים. "אנחנו קוראים לארה"ב שוב לחזור בה מההחלטה השגויה וליצור את התנאים הנדרשים להחזרת היחסים הבילטראליים למסלולם", נמסר עוד בהודעת משרד החוץ הסיני.
מלבד הקונסוליה בצ'נגדו שתיאלץ לסגור את שעריה בהוראת הסינים, ארה"ב מחזיקה בשגרירות בבייג'ינג ובקונסוליות בשנגחאי, גוואנז'ו, שן-יאנג ובווהאן - מוקד התפרצות הקורונה. עוד קונסוליה ממוקמת בהונג קונג.
6 צפייה בגלריה
דגל סין קונסוליה סינית יוסטון טקסס ארה"ב
דגל סין קונסוליה סינית יוסטון טקסס ארה"ב
הקונסוליה הסינית ביוסטון. "פגיעה חמורה ביחסים"
(צילום: AFP)
בארה"ב דיווחו: הסינים שרפו מסמכים ביוסטון
(מתוך טוויטר)

מחלקת המדינה האמריקנית אמרה השבוע שההוראה לסגור את הקונסוליה ביוסטון ניתנה "כדי להגן על קניין רוחני אמריקני ועל מידע פרטי של אמריקנים". וושינגטון מאשימה את סין כי היא מנהלת מבצע נרחב לגניבת רעיונות, פיתוחים והמצאות של אמריקנים. בין היתר חושדים האמריקנים בניסיון סיני לגנוב מידע ממכון המחקר הרפואי האוניברסיטאי Texas A&M.
תושבים ביוסטון דיווחו על עשן שהיתמר מהקונסוליה כאשר עובדיה שרפו מסמכים בפחים. הנשיא דונלד טראמפ הבהיר כי "תמיד קיימת האופציה" שהוא יורה על סגירת קונסוליות סיניות נוספות. "אפשר לראות מה קורה שם. אני מנחש שהם שרפו מסמכים ושורפים ניירות, אני תוהה למה", אמר טראמפ.

משבר על רקע הבחירות בארה"ב?

בחודשים האחרונים הגיעו היחסים בין ארה"ב לסין לשפל של עשרות שנים, בין השאר בשל מגפת הקורונה שיצאה מסין אל העולם והפילה מספר שיא של חללים בארה"ב; דיכוי ההפגנות למען הדמוקרטיה בהונג קונג; עיבוי הכוחות של סין בים סין הדרומי; וכליאתם של מאות אלפי מוסלמים אויגורים במחנות מעצר ומחנות ל"חינוך מחדש" בסין.
בשבועות האחרונים, בצל מצבו העגום בסקרים, מרבה טראמפ לתקוף את סין, ולפי דיווחים בארה"ב החרפת הטון הדרמטית של הממשל נגד בייג'ינג נובעת מהחלטה מושכלת שהתקבלה בקמפיין של טראמפ להפוך את היחסים עם סין לנושא מרכזי בקמפיין בחודשים שנותרו עד לבחירות לנשיאות בנובמבר.
6 צפייה בגלריה
ג'ו ביידן ודונלד טראמפ
ג'ו ביידן ודונלד טראמפ
טראמפ וביידן. הנשיא מציג אותו כחלש מול בייג'ינג
(צילום: AP)
טראמפ מתמודד בימים אלה עם ביקורת קשה על האופן שבו ניהל את משבר הקורונה, ולפי סקרים כשני שלישים מהאמריקנים אינם מרוצים מהתנהלותו מול המגפה. פרשנים פוליטיים מעריכים כי האשמת סין באחריות למגפה והסטת הדיון מסוגיות כמו מחאת ג'ורג' פלויד אל היחסים של ארה"ב עם בייג'ינג הן הדרך שלו לשפר את מצבו בדעת הקהל. טראמפ מנסה להציג את יריבו על הנשיאות, המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן, כמי שיתנהל מול סין ברפיון אם יגיע לבית הלבן.
בשבוע שעבר כבר נקט ממשל טראמפ כמה צעדים נגד בייג'ינג. כך למשל – בשינוי משמעותי של המדיניות שבה דבק עד כה – הכריז כי הוא דוחה כמעט את כל תביעותיה של סין בים סין הדרומי, אזור שבו יש מחלוקת בינה לבין כמה מדינות על הריבונות, וכי בצל הכרסום של בייג'ינג באוטונומיה של הונג קונג הוא מבטל את המעמד הכלכלי המיוחד שממנו נהנתה העיר עד כה ביחסיה עם וושינגטון.
6 צפייה בגלריה
התובע הכללי של ארה"ב וויליאם באר בשימוע ב ועדת המשפט של הסנאט
התובע הכללי של ארה"ב וויליאם באר בשימוע ב ועדת המשפט של הסנאט
גם הוא נרתם למתקפה על סין. התובע הכללי באר
(צילום: EPA)
בשבוע שעבר נרתם למתקפה הכללית של הממשל נגד סין גם התובע הכללי של ארה"ב וויליאם באר. בנאום במישיגן אמר באר כי ארה"ב נעשתה תלויה מדי בסחורות סיניות ובשירותים סיניים, ותקף שורה של חברות אמריקניות על יחסיהן עם סין, בהן גוגל, מייקרוסופט, אפל וחברת וולט דיסני.
"תאגידים כמו גוגל, מייקרוסופט, יאהו ואפל הראו שהם מוכנים לעשות יותר מדי כדי לשתף פעולה עם המפלגה הקומוניסטית הסינית", אמר באר. הוא טען כי חברות בהוליווד נכנעו שוב ושוב ללחצים סיניים וצנזרו את הסרטים שהן מפיקות כדי שלא להרגיז את המשטר בבייג'ינג. "יש לי תחושה שוולט דיסני היה מאוכזב לראות איך החברה שהוא ייסד מתנהלת מול דיקטטורות זרות בימינו", הוסיף.