בזמן שישראל בשעתה הקשה ביותר, נשיא ארצות הברית לשעבר דונלד טראמפ תוקף בחריפות את ראש הממשלה, את שר הביטחון ואת הכשל המודיעיני שקדם למלחמה. הוא אמר כי "ישראל לא הייתה מוכנה", ואמר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו "אכזב אותו".
טראמפ נגד נתניהו, בשעת מלחמה
(מתוך טוויטר)

המועמד הרפובליקני המוביל בפריימריז התייחס לחיסול מפקד כוח קודס קאסם סולימאני ב-2020, וטען כי ראש הממשלה בנימין נתניהו סירב לספק לארצות הברית סיוע: "אף פעם לא אשכח שביבי נתניהו אכזב אותנו. זה היה דבר נורא. היינו מאוד מאוכזבים, אבל עשינו את העבודה בעצמנו, וזו הייתה עבודה מדויקת, נהדרת, נפלאה. ואז ביבי ניסה לקחת על זה קרדיט. זה לא גרם לי להרגשה טובה, אבל בסדר".
"כשאתה מדבר על המודיעין או על דברים שכשלו בשבוע האחרון, הם חייבים לסדר את זה בגלל שהם לוחמים בכוח שעלול להיות חזק מאוד. הם נלחמים, פוטנציאלית, באיראן", הוסיף טראמפ בנאום בפאלם ביץ'.
"שמעתי את בכירי הביטחון של ביידן שאמרו שלשום – 'אנחנו מקווים שחיזבאללה לא יתקוף מהצפון, זו נקודת התורפה'", הוסיף טראמפ, ומתח ביקורת - תוך שייתכן שהוא מתכוון לשר הביטחון יואב גלנט: "חיזבאללה מאוד חכמים, ולהם יש איזה שר הגנה לאומי או משהו שאומר – אני מקווה שחיזבאללה לא יתקוף אותנו מהצפון. מי שמע על אידיוט שאומר דבר כזה".
1 צפייה בגלריה
נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ
נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ
נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ
(צילום: AP Photo/Rebecca Blackwell)
בתחילה הייתה סברה כי טראמפ השתלח בשר הביטחון יואב גלנט, והוא הגיב לכך: "גלנט לא התייחס ולא התבטא בשום דרך למיוחס לו בפרסומים השונים, לפיהם 'הוא מקווה שחיזבאללה לא יתקפו אותנו מצפון'. מדובר בספקולציה מופרכת - שר הביטחון משוכנע ובטוח בכוחם של צה״ל וגופי הביטחון לפגוע בכל אויבינו, כפי שפועלים כעת נגד החמאס בעזה".
טראמפ טען כי "מתקפות הטרור הקטלניות האחרונות הן גם תזכורת לסכנות שאנחנו מתמודדים איתן בגלל הרס גבולות המדינה תחת ביידן. אותם אנשים שתקפו את ישראל - הרגו, אנסו, עינו והטילו מום באזרחים חפים מפשע - זורמים עכשיו לארצות הברית היפהפייה שלנו".
גם בריאיון ל"פוקס ניוז" תקף טראמפ את נתניהו, ואמר כי ראש הממשלה "נפגע מאוד" עקב המתקפה. "הוא לא היה מוכן. הוא לא היה מוכן וישראל לא הייתה מוכנה. ותחת טראמפ, הם לא היו צריכים להיות מוכנים".
ביידן, אתמול: "אמריקה רואה מה קורה. מעולם לא חשבתי שאני אראה תמונות של טרוריסטים כורתים ראשים של ילדים"
(צילום: The White House)

אחד מיריביו של טראמפ במרוץ הרפובליקני, רון דה סנטיס, תקף את טראמפ על דבריו. "זה אבסורד שמישהו, בטח שמישהו שרץ לנשיאות, יבחר לתקוף את החברה ובת הברית שלנו, ישראל", כתב ברשתות.
כמעט במקביל לדברים של טראמפ, חתנו ג'ארד קושנר נשמע אחרת לגמרי: "עכשיו יותר מתמיד חשוב שהעולם יעמוד איתן לצד ישראל. חיסול או השפלה חמורה של חמאס, ושחרור העם הפלסטיני מדיכוי חמאס, הם הדרך היחידה לשים קץ למעגל חסר ההיגיון הזה של אלימות וסבל אנושי".
קושנר השווה את מתקפת חמאס לפיגועי התאומים ואמר שמדובר במתקפה בקנה מידה שלא ראינו מעולם: "חבל שצריך מעשים כאלה כדי לאחד את האומה, אבל ראיתי ב-48 שעות האחרונות יש סימנים של מדינה שמתכנסת יחד ונלחמת על הארץ שלה".