3 צפייה בגלריה
הפצצת חיל האוויר הרוסי באידליב שבסוריה
הפצצת חיל האוויר הרוסי באידליב שבסוריה
סוחוי 34 רוסי בסוריה
(צילום: AFP)
בזמן שהצבא הרוסי מעבה את כוחותיו בגבול אוקראינה, טייסיו החלו לבצע פטרולים משותפים ראשונים עם הצבא הסורי - וגם סמוך לגבול ישראל. מטוסי קרב מתקדמים של הצבא הרוסי נטלו חלק בטיסות סיור ליד רמת הגולן, ולפי הודעת משרד ההגנה של מוסקבה אותן טיסות "יימשכו על בסיס קבוע".
לפי ההודעה הרוסית, טייסי צבאות רוסיה וסוריה ערכו פטרול אווירי משותף ברמת הגולן ובנהר הפרת. "מסלול המשימה היה רמת הגולן, הגבול הדרומי של סוריה, נהר הפרת וצפון סוריה", נמסר בהודעה. "הטייסים הרוסים המריאו מבסיס חמימים, ואילו הסורים המריאו מבסיסי סייקל ודמייר שליד דמשק".
3 צפייה בגלריה
מטוס קרב רוסי סוחוי 35
מטוס קרב רוסי סוחוי 35
מטוסי קרב מסוג סוחוי 35
(צילום: רויטרס)
3 צפייה בגלריה
מיג 23
מיג 23
מיג 23
(צילום: AFP)
צבא רוסיה בתרגיל ליד גבול אוקראינה
(צילום: רויטרס)

לפי משרד ההגנה הרוסי, בין המטוסים שפטרלו היו גם מטוסי הקרב החדישים ביותר של צבא רוסיה – מטוס התקיפה סוחוי 34 ומטוס הקרב הרב-משימתי סוחוי 35, שנכנס לשירות ב-2014. בנוסף השתתפו באימון גם מטוס שליטה ובקרה A-50 – וכן מיג 23 ומיג 29 מצבאו של בשאר אסד.
"במהלך המשימה, הטייסים הסורים שלטו במרחב האווירי והעניקו חיפוי, ואילו הצוותים הרוסים התאמנו בתקיפות מטרות קרקעיות", נכתב. בנוסף ציינו במשרד ההגנה הרוסי כי הטייסים תרגלו תקיפות אוויריות וקרקעיות במרכז סוריה. "הטייסים של שתי המדינות פיתחו מיומנויות לשיתוף פעולה במצבים שונים. המשימות המשותפות הללו יימשכו על בסיס קבוע", הוסיפו במוסקבה.
הכוחות הרוסיים נמצאים בסוריה מאז 2015 וסייעו להוביל לשינוי במלחמת האזרחים, לטובתו של הנשיא אסד. החודש דיווחו עדי ראייה וגורמים בקרב המורדים כי מטוסים רוסיים הפציצו ליד אידליב שבצפון מערב המדינה, המעוז האחרון שנמצא בשליטת האופוזיציה. בשנים קודמות פעלו הרוסים גם בגבול הגולן נגד המורדים - אבל ההודעה על פטרול משותף עם צבא אסד היא בהחלט יוצאת דופן.