יהודים בהר הבית, אתמול
(צילום: בידינו למען הר הבית)

לשכת ראש הממשלה פרסמה אתמול (יום ראשון) הודעה שלפיה ראש הממשלה נפתלי בנט הודה למשטרה על שמירת חופש הפולחן ליהודים בהר הבית במהלך צום תשעה באב. האמירה, שלצד עליית שני חברי כנסת מימינה להר ושירת התקווה בו עוררה סערה בקואליציה, מתבררת כעת כבחירת מילים שגויה - ולא כוונה לשינוי הסטטוס-קוו בהר, שבו יהודים יכולים לעלות אליו אבל חופש הפולחן נשמר רק למוסלמים.
3 צפייה בגלריה
נפתלי בנט מנסור עבאס
נפתלי בנט מנסור עבאס
מתיחות בקואליציה בעקבות האמירה על חופש הפולחן בהר הבית. בנט ועבאס
(צילום: עידו ארז, עמית שעל)
גורמים בלשכת ראש הממשלה הבהירו הבוקר כי הסטטוס קוו בהר הבית נשמר, ואין בו כל שינוי. ההודעה של לשכת ראש הממשלה אתמול התפרשה אמנם כאילו הכוונה היא לכך שליהודים מותר להתפלל בהר הבית, מה שהכעיס את רע"מ, אך הכוונה הייתה לכך שיישמר חופש הביקור של יהודים בהר הבית.
בהודעה שהכעיסה את רע"מ הבטיח בנט לשמור על חופש הפולחן למוסלמים בחג הקורבן - דבר שלא סיפק את רע"מ. "מסגד אל-אקצא הוא זכות של המוסלמים, ולאחרים אין כל זכות לכך", נמסר אתמול לתקשורת בהודעה רשמית מטעם הפלג הדרומי של התנועה האיסלאמית ומטעם רע"מ. "התנועה האיסלאמית ורע"מ הזהירו מפני כמות גדולה של מתנחלים שמפרים את קדושת המסגד המבורך מאז שעות הבוקר. זה עלול להבעיר את המצב בירושלים ובאזור כולו, ולהוביל למלחמת דת הרסנית - במיוחד כשחברי כנסת נכנסים לאל-אקצא, עורכים תפילות וטקסים דתיים ושרים את המנון 'התקווה'".
3 צפייה בגלריה
מתפללים יהודים עולים ל הר הבית ירושלים בתשעה באב
מתפללים יהודים עולים ל הר הבית ירושלים בתשעה באב
מתפללים יהודים בהר הבית, אתמול
(צילום: AP)
ברע"מ ובתנועה האיסלאמית תקפו אתמול גם את המשטרה, שהתעמתה עם מפרי סדר ערבים בבוקר בהר, וטענה ששוטרים "תקפו באכזריות נשים שהיו בתוך המסגד". בהודעת התנועה והמפלגה נכתב עוד כי "מסגד אל-אקצא המבורך, על כל שטחיו, הוא זכות טהורה של המוסלמים. התנועה האיסלאמית ועמנו הפלסטיני יעמדו כסכר בלתי-חדיר נגד כל הניסיונות של הקיצוניים לקבוע עובדות חדשות או כל סוג של חלוקה, זמנית ומרחבית, בתוך אל-אקצא".
בסיום ההודעה נכתב כי המפלגה והתנועה מעריכות את המוסלמים שהגיעו לאל-אקצא כדי להגן עליו ולהתחבר אליו. "התנועה האיסלאמית מעריכה את מאמצי נציגי רע"מ, שלוחצים על הממשלה לעצור את הפלישות האלה ולפנות מהמתחם את כל המתנחלים", נכתב. "התנועה האסלאמית קראה לאזרחים הערבים להגיע למסגד אל-אקצא להתפלל בו מחר ביום ערפה, לקיים שם את תפילת העיד ולהמשיך במסע לבנותו מחדש עם המתפללים לאורך כל ימי השנה".
לפני שהחלה כניסת היהודים להר, יידו צעירים אבנים על כוחות המשטרה במקום. השוטרים נכנסו אל מתחם ההר ופיזרו את המהומות ללא עצורים. העימות התרחש על-רקע קריאות שנמשכות זה כמה ימים מצד מוסלמים בירושלים להגיע למסגד אל-אקצא כדי לבלום את כניסת היהודים היום. אל הקריאות הללו הצטרפו גם אנשי דת מוסלמים ברחבי הארץ, ובעקבותיהן הגיעו למקום עשרות ערבים תושבי ואדי ערה.
משרד החוץ הירדני טען כי ישראל הפרה את הנהלים המקובלים בהר הבית וגינה את האירועים. "ההתנהלות הישראליות במסגד מגונה ובלתי מתקבלת. זוהי הפרה של הסטטוס קוו ההיסטורי והמשפטי של המקום. משרד החוץ שלח הודעת מחאה רשמית בה דרש מישראל להפסיק את ההפרות וההתגרויות ולכבד את הסטטוס קוו וקדושת המסגד", נמסר בהודעה מטעם משרד החוץ הירדני, הודעה מקובלת אחרי כל אירוע חריג לכאורה בהר הבית.
גם במשרד החוץ של מצרים התייחסו לאירועים בהר הבית, ומסרו כי הם מגנים את "חידוש ההפרות במסגד אל-אקצא בידי קיצונים ישראלים בהגנת הכוחות הישראליים". דובר משרד החוץ בקהיר הוסיף כי מצרים כבר הזהירה בעבר מ"פגיעה" במסגד אל-אקצא, וכי "האחריות לשמירה על ביטחון המתפללים מוטלת על ישראל ועליה להימנע מכל מה שיכול לגרום למתיחות או הסלמה".