בהתחלה, היא נודעה רק כ"אישה בשמלה השחורה". בסרטון ניתן לראות אותה שוכבת על גבה, שמלתה קרועה. את פניה לא ניתן לזהות, וידה הימנית מכסה את עיניה. הסרטון צולם בשעות הבוקר של 8 באוקטובר על ידי אישה שחיפשה את חברתה באתר פסטיבל "נובה", שהפך לזירת הטבח הגדול בתולדות ישראל.
הסרטון הפך ויראלי, אלפים הגיבו לו, כשהם מנסים לדעת אם אותה "אישה בשמלה שחורה" היא קרובת משפחה שלהם. משפחה אחת ידעה בדיוק מי היא - גל, אם לשניים שבילתה במסיבה עם בעלה. כשהמחבלים התקרבו אליה, בעת שהייתה לכודה בכביש בפקק של מכוניות המנסות להימלט מהמסיבה, היא שלחה הודעת וואטסאפ אחרונה למשפחתה: "אתם לא מבינים". גם היא וגם בעלה נרצחו בטבח.
בתחקיר מקיף של ה"ניו יורק טיימס" נכתב כי במשטרה סבורים כי גל היא אחת מנשים ונערות רבות שנאנסו והותקפו מינית בטבח ה-7 באוקטובר. גורמים רשמיים בישראל אמרו שבכל מקום שבו מחבלי חמאס היו - מסיבת הטבע, הבסיסים ליד עזה, הקיבוצים - הם תקפו מינית נשים. הכתבה כוללת תיאורים קשים. עדויות קשות במיוחד בחרנו שלא לתרגם, אבל הן מופיעות בכתבה ב"טיימס".
4 צפייה בגלריה
אתר מסיבת הטבע נובה פסטיבל נובה מהאוויר
אתר מסיבת הטבע נובה פסטיבל נובה מהאוויר
כלי הרכב השרופים באזור מסיבת הטבע, בתמונה מהאוויר
(צילום: רויטרס /Ilan Rosenberg)
התחקיר של העיתון האמריקני, שארך חודשיים, חשף פרטים מזעזעים וגילה כי התקיפות המיניות לא היו אירוע מבודד, אלא דפוס נרחב של אלימות על בסיס מיני שאירעה באותה שבת. התחקיר מתבסס על סרטונים, תמונות, נתוני GPS וריאיונות עם יותר מ-150 איש, כולל עדי ראייה, אנשי צוות רפואי, חיילים ויועצות לנפגעי תקיפה מינית. בתחקיר זוהו שבעה מקומות שונים שבהם נשים ונערות נאנסו או הותקפו מינית.

התחבאה מאחורי עץ, וראתה את הזוועות

ארבעה עדי ראייה תיארו בפירוט כי ראו נשים נאנסות ונרצחות בשני מיקומים שונים בכביש 232, אותו הכביש שבו נמצאה גופת גל. לפי התחקיר, נמצאו 30 גופות של נשים ונערות באזור מסיבת הטבח ובשני קיבוצים בדומה למראה הקשה של גל - כשבגדיהן קרועים. בסרטון שהעביר צה"ל במסגרת התחקיר נראו שתי חיילות בבסיס לאחר שנורו באיברי המין שלהן.
ספיר, רואת חשבון בת 24, הייתה לאחת מעדי המפתח בחקירת המשטרה של מעשי האונס של מחבלי חמאס. היא נכחה במסיבת הטבע עם חבריה, והעבירה לחוקרים עדויות גרפיות קשות במיוחד. היא אמרה שבשמונה בבוקר ב-7 באוקטובר היא התחבאה מאחורי עץ, ליד כביש 232, שישה ק"מ מאתר המסיבה. היא נורתה בגבה, היא חשה שהיא עומדת להתעלף וכיסתה עצמה בדשא כדי שלא תיראה.
4 צפייה בגלריה
תמונות הנרצחים והחטופים ממסיבת הטבע מסיבת הטבע נובה
תמונות הנרצחים והחטופים ממסיבת הטבע מסיבת הטבע נובה
תמונות נרצחים וחטופים ממסיבת הטבע
(צילום: REUTERS/Amir Cohen)
לדבריה, 15 מטרים ממקום מחבואה היא ראתה אופנועים, מכוניות ומשאיות. היו שם לדבריה 100 איש, רובם בבגדי צבא. היא אמרה שהגברים העבירו ביניהם נשקים, רימונים, טילים קטנים - ונשים פצועות. היא ראתה צעירה שדם נוזל מגבה, ותיארה כיצד הגברים אנסו אותה, תוך שהם דוקרים אותה בסכין.
היא זיהתה אונס של אישה אחרת ומעשים מזעזעים נוספים. באותו הזמן זיהתה גם אונס של נשים אחרות. ספיר העבירה תמונות של מקום מחבואה ושל פציעותיה, ובמשטרה פרסמו סרטון מטושטש שלה, עם עדויותיה הקשות.

"הם נאספו סביבה, ואנסו. אני עדיין זוכר את הצעקות"

מאותו יום, ספיר סיפרה, היא כמעט ולא מצליחה לישון. היא מתעוררת בלילות עם דפיקות לב מואצות וזיעה קרה. "באותו יום נהפכתי לחיה", היא שחזרה את הזוועות. "הייתי ממוקדת לחלוטין, במוד של הישרדות. הסתכלתי על הכול כאילו אני מצלמת זאת בעיניי, לא שוכחת שום פרט. אמרתי לעצמי - אני חייבת לזכור הכול".
4 צפייה בגלריה
פרעות "נובה" מגרש המכוניות  שהוקם בשדה פתוח עם כ 1000 מכוניות מפויחות של נרצחי המסיבה ברעים
פרעות "נובה" מגרש המכוניות  שהוקם בשדה פתוח עם כ 1000 מכוניות מפויחות של נרצחי המסיבה ברעים
המכוניות השרופות של נרצחי מסיבת הטבע
(צילום: יובל חן )
רז כהן, צעיר שאף הוא נכח במסיבה, היה באותו בוקר גם כן ליד כביש 232, אבל באזור אחר. הוא אמר כי ראה חמישה גברים בבגדים אזרחיים, כולם נושאים סכינים ואחד מהם גם פטיש, כשהם גוררים צעירה על הקרקע. לדבריו, אותה צעירה הייתה עירומה, והיא צרחה.
"כולם נאספו סביבה. היא עמדה והם אנסו אותה. אני עדיין זוכר את הקול שלה. צעקות בלי מילים. ואז אחד מהם הרים סכין. והם פשטו שחטו אותה", הוא אמר. שוהם גואטה, חבר של רז כהן שהתחבא לידו, אמר כי המחבלים שאנסו את האישה "צחקו וירו". אחד מהם, לדבריו, דקר אותה עם סכין פעם אחר פעם.
מעיין, רופאה שעבדה בבסיס שורה לזיהוי הגופות אמרה כי ראתה לפחות 10 גופות של נשים מבסיסים באזור העוטף עם סימני תקיפה מינית. עדויות לזוועות שכאלו נראו גם בקיבוצים שאליהם חדרו מחבלי חמאס.
גיל חורב, דובר במשרד הרווחה, אמר כי היו לפחות שלוש נשים וגבר שהותקפו מינית ושרדו. "איש מהם לא ביקש לקבל טיפול רפואי", אמר ל"טיימס".

פניות ראשונות לרווחה של שנפגעו מינית

עם זאת, הבוקר פורסם ב"ידיעות אחרונות" כי במשרד הרווחה אישרו לראשונה כי הגיעו אליהם פניות של נפגעות פשעי מין ששרדו את הטבח ב־7 באוקטובר. "אני יכולה לומר שלמרכזים של משרד הרווחה הגיעו פניות ראשונות אחדות של ניצולות שנפגעו מינית", חשפה מלי אורגד, מנהלת שירות לטיפול והגנה במצבי טראומה ומשבר במשרד הרווחה והביטחון החברתי.
4 צפייה בגלריה
מתחם זיהוי הגופות "שורה" ברמלה לאחר הטבח בדרום
מתחם זיהוי הגופות "שורה" ברמלה לאחר הטבח בדרום
רופא שעבדה ב"שורה": ראיתי 10 גופות חיילות עם סימני תקיפה מינית
(צילום: יאיר שגיא)
לדבריה, "הפניות שהגיעו אלינו הן של נשים צעירות שנפגעו במסיבה, בנובה. מעבר לכך אני לא יכולה להוסיף, כי הן עוד לא הגיעו לטיפול, הן עדיין לא פתחו את סיפור הפגיעה שלהן, אלא ביררו לגבי המרכז ומה המענים ואמרו שיחזרו אלינו. אנחנו משערות שהן יגיעו ושיגיעו אחרות. אבל כן, היו אירועי פגיעה מינית ב־7 באוקטובר, וישנן ניצולות".
אל מול קמפיין ההכחשה של פשעי המגדר בשבת השחורה וההתעלמות של ארגוני נשים בעולם, היו עד כה בעיקר עדויות של גורמי חקירה ומתנדבי זק"א, וכן מספר עדויות ראייה של ניצולים שסיפרו כי ראו בעיניהם את המחבלים מבצעים את פשעי המין, בנשים ובגברים.
הפניות למשרד הרווחה הן ככל הידוע הראשונות של ניצולות שהיו בעצמן קורבנות של עבירות המין ב־7 באוקטובר. "אנחנו יודעות על אחדות ורוצות להגיע לעוד שעוד לא פנו אלינו כי הן צריכות לעכל את האירוע הקשה והגדול הזה", אומרת אורגד. "לא אגיד יותר מזה, כי אני רוצה שמי שתגענה ירגישו מוגנות. אנחנו מכירות ויודעות שלוקח זמן לנפגעות להגיע אלינו לטיפול, ובמקרה הזה אפילו עוד יותר".
במשרד הרווחה אמרו כי הטיפול בשורדי ושורדות פשעי המין של השבת השחורה ייארך זמן רב. "אני חושבת שאנחנו פה לטווח ארוך של שנים קדימה בטיפול באירוע הזה", אמרה נעמה תמרי לפיד, מנהלת המרכז הרב־תחומי לטיפול בנפגעות תקיפה מינית של משרד הרווחה והביטחון החברתי בחיפה.
"אני יכולה להגיד על המסיבה שזה באמת אירוע שלא היה כמותו". במשרד קוראים לכל הנפגעות והנפגעים מעבירות מגדר ב־7 באוקטובר לפנות לקבלת הכוונה וטיפול על חשבון המדינה באמצעות חיוג למספר המקוצר 118. "אלה תהליכים ארוכים ועמוקים", מוסיפה תמרי לפיד. "הייתי רוצה לחשוב שמי שנפגעה תגיע לטיפול, למקום שעוזר לה. שהיא לא תישאר עם זה לבד. אנחנו פה בשבילך".