זירת הפיגוע בבקעת הירדן

טרור אחרי מה שנראה כסיום סבב הלחימה בעזה ובלבנון: שתי אחיות כבנות 20 מהיישוב אפרת בגוש עציון נרצחו בצהריים (שישי) בפיגוע ירי בבקעת הירדן. הרכב שבו נסעו השתיים עם אמן בת 48 שנפצעה אנוש, התנגש בעקבות הירי ברכב פלסטיני באזור צומת חמרה בכביש 57. על הרכב שבו נסעו השלוש נמצאו סימני ירי. המחבלים נמלטו, צה"ל פתח במצוד אחריהם. אב המשפחה שנסע ברכב אחר היה עד למאמצי הטיפול ברעייתו ובנותיו.
צוותי מד"א קבעו את מותן של הצעירות בזירה, האם פונתה במסוק צבאי לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. מבית החולים נמסר כי מצבה אינו יציב. כוחות צה"ל פתחו כאמור בסריקות, הפלסטינים דיווחו כי שני מחבלים נמלטו מהמקום. שר הביטחון יואב גלנט צפוי לקיים הערכת מצב עם בכירי מערכת הביטחון. לשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיעה שגם הוא יערוך הערכת מצב ביטחונית בנפרד.
מתחקיר ראשוני עולה כי המחבלים ירו כאמור מרכב חולף לעבר המכונית הישראלית ופגעו בצעירות ובאישה. הרכב שנפגע המשיך במנוסה חרף הירי, אך המחבלים רדפו אחריו - ולאחר שסטה לשול כתוצאה מהפגיעה והתנגש ברכב פלסטיני, המחבלים יצאו לוודא הריגה על הישראליות מטווח קצר. בזירה נמצאו 22 תרמילי קליעים של רובה קלצ'ניקוב.
10 צפייה בגלריה
האוטו שנפגע בפיגוע הירי בצומת חמרה
האוטו שנפגע בפיגוע הירי בצומת חמרה
הרכב שבו נסעו הנפגעות
10 צפייה בגלריה
צומת חמרה בה התרחש פיגוע ירי
צומת חמרה בה התרחש פיגוע ירי
זירת הפיגוע בצומת חמרה
פרמדיק מד"א דניס פולקוב סיפר: "כשהגענו למקום ראינו רכב ישראלי עם שלוש נשים מעוך ורכב פלסטיני. מהרכב חולצו שתי צעירות בשנות ה-20 מחוסרות הכרה, ללא דופק וללא נשימה, עם פגיעה רב-מערכתית ולאחר בדיקות רפואיות נקבע מותן בשטח. נלחמנו בשטח על חייה של הפצועה אנוש, שהועברה במסוק לבית חולים".
דובר צה"ל אישר כי מדובר בפיגוע ירי. צה"ל פרס מחסומים בכמה צמתים באזור. נבדק אם רכב המחבלים המשיך לכיוון יריחו. מדובר בתא שטח שהיה רגוע במשך שנים, אך בשנה האחרונה החל להידרדר מבחינה ביטחונית.
עוד נמסר מדובר צה"ל: "התקבל דיווח על תאונת דרכים בין רכב ישראלי לפלסטיני, כוחות צה"ל שהגיעו לנקודה זיהו מספר פגיעות ירי ברכב הישראלי וקבעו כי מדובר בפיגוע. כתוצאה מהפיגוע נפגעו שלוש ישראליות, נקבע מותן של שתיים מהן. כוחות צה"ל חוסמים צירים במרחב ופתחו במרדף אחר המחבלים".
10 צפייה בגלריה
צומת חמרה בה התרחש פיגוע ירי
צומת חמרה בה התרחש פיגוע ירי
האזור שבו אירע הפיגוע
רשף אורי אורבך, מפקד אשכול בקעת הירדן כבאות והצלה במחוז יו"ש, סיפר: "נקראנו לתאונת דרכים קשה סמוך לחמרה בבקעת הירדן. עם ההגעה למקום זיהינו רכב ובו שלוש נפגעות עם סימני קליעים על הרכב, ופציעות אופייניות לאירוע פח"ע.
"מיד דיווחנו שישנו חשד לפח"ע. התחלנו מיד בהוצאת הנפגעות, ובמתן סיוע לכוחות הרפואה במקום במקביל לסריקות שביצענו בשטח לאיתור רכבים נוספים. בסריקות זיהינו רכב נוסף עם פגיעת 'חזית-אחור', אולם ללא נפגעים".
10 צפייה בגלריה
האוטו שנפגע בפיגוע הירי בצומת חמרה
האוטו שנפגע בפיגוע הירי בצומת חמרה
זירת הפיגוע
10 צפייה בגלריה
חסימות כבישים בגלל פיגוע הירי שהתרחש בצומת חמרה
חסימות כבישים בגלל פיגוע הירי שהתרחש בצומת חמרה
חסימות כבישים בבקעה בעקבות פיגוע הירי
(צילום: אלישע בן קימון)
10 צפייה בגלריה
חסימות כבישים בגלל פיגוע הירי שהתרחש בצומת חמרה
חסימות כבישים בגלל פיגוע הירי שהתרחש בצומת חמרה
(צילום: אלישע בן קימון)
מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יעקב שבתאי אמר בעקבות הפיגוע: "מדובר בפיגוע רצחני שמזכיר לנו עד כמה איום הפח"ע במתווים השונים רלוונטי. לכן, לצד פעילות שלנו ושל כוחות הביטחון בכל הגזרות, אני קורא לכל אזרח שיש ברשותו נשק ברישיון ומיומן לתפעל אותו כחוק - לשאת אותו בימים אלו".
יו"ר האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד אמר: "שישי שחור וכואב. שתי נשים צעירות נרצחות בבקעה. אישה נוספת נלחמת על חייה. מחיר הטרור כבד היום והלב נשבר. אני מתפלל עם כל עם ישראל על חייה של האישה ושולח ניחומים חמים למשפחות שאיבדו היום בבקעה את היקרות להן מכול. כוחות הביטחון לא ינוחו עד שישיגו את הרוצחים הנתעבים. הטרור לא ינצח אותנו, נכה בהם ביד קשה".
שלמה נאמן, יו"ר מועצת יש"ע וראש המועצה האזורית גוש עציון, קרא לממשלה להפסיק עם מדיניות ההכלה. לדבריו, "פיגוע נורא התרחש היום, חול המועד פסח, בבקעת הירדן. תתי אדם, מתועבים, פגעו בצעירות שהיו בדרכן לחגוג. האויב היחידי שלנו הוא הטרור שהרים את ראשו ואותו צריך לחסל, את המחבלים יש לתפוס ולוודא שלא ישארו בחיים.
"הגיע הזמן להפסיק עם מדיניות ההכלה וליישם מדיניות של התקפה. רק פעולה ביד קשה נגד האויב והמשך הבנייה והתפתחות של היישוב היהודי יחזירו את השקט לאזור. שום טרור לא יכניע אותנו, נמשיך לחיות ולצמוח בארץ אבותינו".
שגריר האיחוד האירופי בישראל דימיטר טזאנצ'ב אמר: "חדשות מחרידות על פיגוע ירי בבקעת הירדן, הגדה המערבית. שתי צעירות ישראליות נהרגו, אחת נפצעה באורח אנוש. תנחומים למשפחות הנפגעות, איחולי החלמה מהירה לפצועה. אני מגנה בתוקף את מתקפת הטרור, אלימות לעולם אינה מוצדקת".

כריזות שמחה במסגדים בעזה

במסגדים בעזה נשמעו כריזות של שמחה בעקבות הפיגוע. דובר חמאס בירושלים מוחמד חמאדה אמר: "אנו מצדיעים לנוער המהפכני שלנו ולהתנגדות האמיצה שלנו שעימתה את התוקפנות הציונית נגד עזה עם הגנתה הרצינית. ההתנגדות נטועה בליבם של עמנו ושל המוצבים במסגד אל-אקצא.
"נאמני אל-אקצא מגיבים היום לתוקפנות הכיבוש נגד עזה, הגדה המערבית וירושלים במבצע הרואי בבקעת הירדן. פעולה זו מאשרת שההתנגדות מגיבה במהירות ובמקומות הרגישים לביטחון לכיבוש. התוקפנות של הכיבוש נגד אל-אקצא לא תעבור, וההתנגדות אמרה שאל-אקצא הוא קו אדום, וכל מה שהכיבוש עושה זה להתעסק עם העניינים הנפיצים".
10 צפייה בגלריה
הר הבית
הר הבית
הר הבית, היום
(צילום: AFP )
הפיגוע התרחש כמה שעות אחרי שבישראל העריכו כי סבב ההסלמה מול רצועת עזה ולבנון שהחל לאחר מהומות במסגד אל אקצא בירושלים הסתיים. בשעות הלילה והבוקר תקף צה"ל מטרות חמאס ברצועה ובלבנון אחרי שיגור של עשרות רקטות במהלך החג לכיוון ישראל.
מעזה נורו לכיוון ישראל 44 רקטות מאתמול ועד סביבות השעה 06:30 בבוקר. 12 נפלו בים, שמונה יורטו על ידי כיפת ברזל ו-14 נוספות התפוצצו בשטחים פתוחים. ירי הרקטות מעזה הגיע אחרי שצה"ל תקף כאמור הלילה ברצועה וגם בדרום לבנון, בעקבות ירי 36 רקטות לעבר הגליל אתמול. 34 רקטות נורו בשעות הצהריים, ושתי רקטות נוספות נורו בשעות הערב לכיוון מטולה.