1 צפייה בגלריה
נתק הורי אב וילדה אילוסטרציה
נתק הורי אב וילדה אילוסטרציה
אילוסטרציה
(צילום: shutterstock )
בית המשפט לענייני משפחה נעתר לבקשה של ילדה בת 10, למחוק את שם משפחתו של אביה הביולוגי מתעודת הזהות שלה - כי הוא אינו בקשר איתה מאז שנולדה. בהחלטה, המתפרסמת לראשונה ב-ynet, השופטת קיבלה את עמדת פרקליט הילדה ואמה, שמדובר בטובת הילדה. הילדה ניסתה בעבר לחדש את הקשר עם אביה, אך הוא לא שיתף פעולה.
הילדה ביקשה שיהיה לה רק שם משפחה אחד - של הגבר שנשוי לאמה ומגדל אותה מגיל שנה, ביחד עם אחותה שנולדה אחריה. היא לא רצתה שיקראו לה בשני שמות משפחה. הילדה גם טענה שמביך אותה שיש לה שם משפחה אחר, שונה מיתר בני משפחתה, במיוחד בבית הספר כאשר המורים קוראים בשמה או אצל הרופא. אמה של הילדה אמרה כי בתה בוכה ולא מבינה למה שם המשפחה שלה הוא לא כמו השם של אחותה. האמא והילדה ופרקליטם, עו"ד רועי ברומר, הגישו את הבקשה המיוחדת לבית המשפט לענייני משפחה באשדוד.
שירותי הרווחה ונציג היועץ המשפטי לממשלה, התנגדו לבקשת הילדה ואמה, אבל הדגישו כי זה מתוך נימוקים של דאגה לטובת הילדה. לטענת שירותי הרווחה והיועץ המשפטי לממשלה, מחיקת שם משפחתה הביולוגי של הילדה מרישומי משרד הפנים ומתעודת הזהות שלה, עלולים לפגוע בה בעתיד והיא נמצאת בגיל צעיר מדי כדי להחליט על זה בשלב הזה של חייה, ותמיד תוכל בהמשך לעשות את זה אם תרצה.
"צריך לשים לנגד עינינו את טובת הקטינה והיא נמצאת במקום שעדיין לא מבין בשל גילה הצעיר. היא חיה בתא משפחתי שאנחנו מייחלים שימשיך להיות יציב, אבל אנחנו לא חושבים שזה טוב למחוק את שם המשפחה הביולוגי שלה. מדובר בניתוק ומחיקה של הזהות המשפחתית לא רק מהאב אלא ממשפחתו", טענו נציגי המדינה.
שירותי הרווחה והיועץ המשפטי לממשלה הציעו שהילדה תישא שני שמות משפחה, ביולוגי ונוכחי, והעירו כי שם המשפחה השני שלה אינו של אמא שלה אלא של בעלה. האב הביולוגי של הילדה התנגד בתחילה לבקשה שלה אבל אחר כך הסכים לבקשה, וכאשר הוזמן לדיון - לא הגיע.
עורך דין רועי ברומר עורך דין רועי ברומר צילום: גיל הדני
השופטת ענת אלפסי קיבלה את עמדת פרקליט הילדה ואמה, עו"ד ברומר, כי טובת הילדה על הפרק וטובתה דורשת יציבות, ודאות וחיי משפחה קוהרנטיים יחד עם אחותה הצעירה ושני הוריה.
בפסק הדין נכתב כי "העובדה שהילדה מבקשת לשאת את שם המשפחה של האדם שמגדל אותה כאב מתיישבת היטב עם טובתה של הילדה באופן שיאפשר לה לשאת את המשפחה של כלל בני משפחתה ולא ליצור אצלה שונות. מקום בו האב הביולוגי מנער חוצנו מהילדה נראה כי הוספת שם המשפחה שלו עלולה לגרום יותר נזק מתועלת. ספק רב אם יש מקום לתת ביטוי לשם משפחתו לתוך שם משפחתה של הילדה. הוספת שם המשפחה של האב הביולוגי מהווה תזכורת חוזרת ומכאיבה לילדה ביחס לאדם שאיננו מעוניין בכל קשר עמה ואין כל סיבה להכאיב לילדה שעה שהאב הביולוגי הוא זה שבחר לנתק את הקשר".
הדיון התקיים בדלתיים סגורות, אך ההחלטה הותרה לפרסום.
לדברי עו"ד ברומר, נדיר מאוד שמתחשבים ברצונותיו של ילד בגיל כזה בבתי המשפט, קל וחומר כאשר ילדה בגיל שכזה לכאורה לא מבינה את ההשלכות הכרוכות בביטול שם המשפחה של אביה הביולוגי. אבל בית המשפט במקרה זה כן בחר להסתכל על הילדה ועל רצונה ויחד עם מכלול העובדות שהובאו בפניו, קיבל את הבקשה במלואה והורה על החלפת השם.
הוא ציין כי מדובר בפסק דין חשוב מאוד, שכן "הוא מתחשב ברצונות הילד בגיל צעיר יחסית ונותן משקל לדעתו ומהווה תמרור אזהרה להורים שמנתקים קשר עם ילדיהם. אבא לא יוכל לקבל פרס על התנערות מילדו. לא בכל יום מקבל בית המשפט החלטה המנוגדת לעמדת שירותי הרווחה והיועץ המשפטי לממשלה".