בכירי משרד הבריאות מכריזים על ההנחיות החדשות
(צילום: גיל יוחנן )

בכירי משרד הבריאות הודיעו בתחילת השבוע על שינויים נרחבים בתוכנית המאבק בקורונה. ynet עושה סדר בהנחיות החדשות ובהגבלות המעודכנות.
7 צפייה בגלריה
חיסון שלישי של מד"א בחולון
חיסון שלישי של מד"א בחולון
מתחם החיסונים בחולון
(צילום: AFP)
מי יכול לקבל את המנה השלישית של החיסון נגד קורונה? בני יותר מ-12, אם עברו חמישה חודשים מעת קבלת החיסון השני.
מהו פרק הזמן הנדרש בין החיסונים? מנת החיסון השנייה תתקבל 21 יום לאחר הראשונה. המנה השלישית תתקבל חמישה חודשים אחרי המנה השנייה.
האם יש כוונה לחסן במנה שנייה גם מחלימים מקורונה? לשאלת ynet ענה מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש: "אנחנו עדיין בודקים את הנתונים בנוגע למחלימים, לא בטוח שיש צורך בחיסון שני. נחליט בהמשך, שזה לא בעוד הרבה זמן". פרופ' אש הדגיש כי בשלב זה מחלימים שקיבלו מנת חיסון אחת "מוגנים היטב".
7 צפייה בגלריה
חיסונים בכיכר דיזנגוף
חיסונים בכיכר דיזנגוף
תור לחיסון בכיכר דיזנגוף בתל אביב
(צילום: מוטי קמחי)
7 צפייה בגלריה
חיסון שלישי של מד"א בחולון
חיסון שלישי של מד"א בחולון
מתחם החיסונים בחולון
(צילום: AFP)

התו הירוק המעודכן

מה צריך לעשות כדי לתקף את התו הירוק? על פי ההנחיות החדשות, כדי לתקף את התו הירוק שברשותכם, על המחוסנים במנה שנייה שעברו יותר מחמישה חודשים מאז שהתחסנו - להתחסן במנה שלישית עד 1 באוקטובר. כעבור שבוע, יאושר התו הירוק מחדש.
מי יהיה זכאי לתו ירוק החל מ-1 באוקטובר? אדם שהתחסן בשתי מנות חיסון וטרם חלפו שישה חודשים ממועד קבלת מנת החיסון השנייה, אדם שחלה וטרם עברו שישה חודשים מאז שהחלים, ואדם שהחלים מהמחלה וקיבל מנת חיסון אחת. החלטה סופית בנוגע לחולים שעברה חצי שנה מאז החלמתם טרם התקבלה.
7 צפייה בגלריה
מסיבת עיתונאים במשרד הבריאות
מסיבת עיתונאים במשרד הבריאות
פרופ' אש
(צילום: גיל יוחנן)
מאיזה גיל חל התו הירוק? החל מגיל שלוש.
מי יממן את בדיקות הקורונה לילדים עד גיל 12 שטרם יכולים להתחסן ומעוניינים להשתתף באירועים? המדינה.
מי יממן את הבדיקות לבני יותר מ-12 שלא התחסנו או החלימו ומעוניינים להשתתף באירועים? מי שלא התחסן מבחירה ייאלץ לשאת בעלויות הבדיקות.
7 צפייה בגלריה
מתחם בדיקות הקורונה המהירות שלמד"א ברחובות
מתחם בדיקות הקורונה המהירות שלמד"א ברחובות
מתחם בדיקות הקורונה המהירות של מד"א ברחובות
(צילום: אורי דוידוביץ')
לכמה זמן התו הירוק יהיה בתוקף? בעבור אדם שהתחסן בשלוש מנות, למשך חצי שנה ממועד קבלת החיסון השלישי. בעבור מי שהתחסן בשתי מנות, למשך חצי שנה ממועד קבלת החיסון השני. בעבור אדם שהחלים ולא קיבל מנת חיסון, התו הירוק יהיה תקף למשך חצי שנה ממועד אישור ההחלמה, ובעבור אדם שהחלים וקיבל מנת חיסון - התו הירוק יהיה תקף למשך חצי שנה ממועד החיסון.
מה הקנס בגין הפרת הנחיות התו הירוק? קנס בסך אלף שקלים לאדם שאינו מחוסן או מחלים שנכנס למקום שפועל בתו ירוק; קנס בסך עשרת-אלפים שקלים למקום שצריך לפעול תחת התו הירוק ולא בודק את האישורים בכניסה למקום; קנס בסך 3,000 שקלים למקום שפועל תחת התו הירוק ולא הציב שלט בעניין חובת הכניסה בהצגת תו ירוק; קנס בסך אלף שקלים לעסק שהכניס אדם שלא עטה מסכה, או נתן לו שירות.

הנחיות חדשות לחוזרים מחו"ל

מהן ההנחיות כרגע לחוזרים מחו"ל? עד יום שישי הקרוב (3 בספטמבר), לפי ההנחיות שבתוקף - כל מי שחוזר ממדינות "כתומות", שהן רוב מדינות העולם, מחויב בבידוד מלא (שבועיים). הבידוד יכול להתקצר לשבוע בכפוף לתוצאת בדיקה שלילית.
חוזרים ממדינות "צהובות" (ברשימה שלפניכם) מחויבים רק בבידוד המינימלי - עד קבלת תוצאה הבדיקה שנערכת בנתב"ג, או 24 שעות (המוקדם מביניהם). ניתן להתעדכן כל העת בצבעי המדינות באתר משרד הבריאות.
מי יהיה זכאי לפטור מבידוד בחזרה לארץ ממדינות צהובות וכתומות? החל מיום שישי, 3 בספטמבר, יהיה פטור מבידוד אדם שהתחסן בשלוש מנות, אדם שהתחסן בשתי מנות חיסון וטרם חלפו שישה חודשים ממועד קבלת מנת החיסון השנייה, אדם שחלה וטרם עברו שישה חודשים מאז שהחלים, ואדם שהחלים מהמחלה וקיבל מנת חיסון אחת. זאת, בכפוף לתוצאה שלילית בבדיקת קורונה עם החזרה לארץ.
ומה עם מי שחזר השבוע ועומד בתנאי הזה? אם הבדיקה שעשה בנתב"ג שלילית, יוכל לצאת מבידוד ביום שישי.
מה נדרש מהחוזרים ממדינות כתומות שאינם בעלי תו ירוק החל מיום שישי? הם יידרשו בבידוד מלא (שבועיים, וקיצור של שבוע בכפוף לבדיקה שלילית).
מה בנוגע למדינות אדומות? חל איסור יציאה ליעדים אלה, למעט מי שקיבל אישור מיוחד מוועדת חריגים. כלל החוזרים מיעדים אלה נדרשים לבידוד מלא.
באילו מצבים ניתן לטוס למדינות אדומות? באישור ועדת חריגים בלבד לצורך יציאה למקום מגורים קבוע או צורך הומניטרי חריג כגון טיפול רפואי חיוני שאינו סובל דיחוי. כמו כן, יוכלו לצאת ספורטאים מקצועיים לצורך תחרות באישור מנכ"ל משרד התרבות והספורט; אנשים היוצאים לצורך חיוני הנוגע ליחסי החוץ של ישראל או ביטחון המדינה באישור מנכ"ל משרד החוץ, משרד הביטחון, או משרד ראש הממשלה ושליחים רשמיים של אחד המוסדות הלאומיים באישור משרד העלייה והקליטה.
מה העונש למי שיטוס למדינה אדומה ללא אישור? קנס בסך 5,000 שקלים.
7 צפייה בגלריה
היום נכנס לתוקף מתווה נתב"ג למניעת התפשטות הקורונה בישראל
היום נכנס לתוקף מתווה נתב"ג למניעת התפשטות הקורונה בישראל
ההנחיות החדשות ישפיעו על השבים מחו"ל. נתב"ג
(צילום: יריב כץ)
מהם צבעי המדינות המעודכנים? את צבעי המדינות, ואת ההנחיות החלות על מי שטס אליהן או חוזר מהן, ניתן למצוא באתר משרד הבריאות.
מה נדרש מכלל החוזרים מחו"ל לישראל? בשהייה בחו"ל יותר מ-72 שעות יש לבצע בדיקת PCR במהלך 72 השעות שלפני ההמראה לישראל. ההמראה תתאפשר רק בהצגת תוצאה שלילית הכתובה באנגלית, ובה יצוין מספר הדרכון של הנוסע. הוראה זו מחייבת את כלל הנכנסים לארץ, בכל גיל, כולל מחוסנים ומחלימים.
בטיסת קונקשן שבה זמן ההמתנה בין הטיסה הראשונה לטיסה שנוחתת בישראל הוא יותר מ-24 שעות, יש לבצע את הבדיקה במהלך 72 השעות שלפני המראת הטיסה לישראל. בנוסף, יש למלא טופס הצהרת כניסה לישראל במהלך 24 השעות שלפני ההמראה לישראל.
כמו כן, יש לבצע בדיקת PCR נוספת בשדה התעופה עם הנחיתה. עלות הבדיקה למשלמים מראש היא 80 שקלים ועלות הבדיקה למשלמים בשדה התעופה היא מאה שקלים.
אפשר להיכנס לישראל ללא בדיקה? אפשר להגיש בקשה לוועדת חריגים לכניסה לישראל ללא ביצוע בדיקה, רק מסיבות הומניטריות או אם קיים קושי ממשי בנגישות לבדיקות.
מה העונש בגין הפרת בידוד? הפרת צו בידוד בית יכולה להסתכם באישום פלילי שתוצאתו עד שבע שנות מאסר אם נעשה במזיד, ועד שלוש שנות מאסר אם נעשה בהתרשלות.
מה דורשת יציאה מהארץ? אדם ששהה בישראל יותר מ-72 שעות יצטרך להציג לפני הטיסה תעודת התחסנות או החלמה ישראלית, או לחלופין תוצאת בדיקת PCR שלילית שנעשתה ב-72 השעות שלפני ההמראה מישראל. ההמראה תתאפשר רק בהצגת תוצאה שלילית. על המסמך להיות כתוב באנגלית, ויצוין בו מספר הדרכון של הנבדק.
בנוסף, יש למלא טופס הצהרת יציאה מישראל ב-24 השעות שלפני היציאה מישראל. בטופס יש למלא פרטים אישיים של הנוסעים הנלווים, והצהרה שלא לבקר במדינה המוגדרת ברמת סיכון מרבית, אלא באישור מוועדת חריגים. רק אזרחים ותושבים ישראלים מעל גיל 16 מחויבים במילוי הטופס.
פורסם לראשונה: 21:47, 29.08.21