חלפה באזור ההפגנה - ונפצעה באורח קשה: אישה בת 40ֶ, שעברה אמש (חמישי) בסביבות השעה 22:30 ליד הפגנה של מאות חרדים קיצונים ברחוב בר אילן בירושלים, נפגעה מפח בוער שדרדרו המפגינים ומחץ אותה על קיר. היא פונתה במצב קל לבית החולים שערי צדק כשהיא סובלת מפגיעה בצלעות ובבטן, אבל במהלך הלילה החמיר מצבה. היא מורדמת ומונשמת ומצבה מוגדר כעת קשה. המשטרה פתחה בחקירה.
המחאה בשכונת מאה שערים, על מעצרו השבוע של חשוד בהצתת חנות סלולר לפני כמה חודשים, החלה אתמול בסביבות השעה 9 בערב, ונמשכה שעות. מאות מפרי סדר חסמו צירים, הבעירו עמוד רמזור ופחי אשפה, ויידו אבנים לעבר השוטרים. צוותי הכבאות כיבו את פחי האשפה שהוצתו, אבל אחד מאלו שדורדרו פגע כאמור באישה. צפו בתיעוד העימותים במאה שערים.
2 צפייה בגלריה
הפרות סדר בירושלים
הפרות סדר בירושלים
הפרות הסדר בירושלים
(צילום: דוברות המשטרה)
2 צפייה בגלריה
הפרות סדר בירושלים
הפרות סדר בירושלים
הבעירו רמזור ופחים
(צילום: דוברות המשטרה)
השוטרים עצרו לפחות שניים בחשד להפרת סדר והצתת פח, והם הועברו לחקירה בתחנת המשטרה לב הבירה. ממחוז ירושלים של המשטרה נמסר: "בתקופה האחרונה ובפרט בלילות האחרונים אנו עדים לקיצונים אלימים פורעי חוק, הפוגעים בשוטרים ובאזרחים באזור מרכז העיר ירושלים ובבית שמש. מדובר בהפרות סדר אלימות ופסולות שבינם לבין מחאה כחוק - אין כל קשר. אלימות זו כוונה כלפי אוטובוס, כלפי ניידות משטרה ושוטרים, ואתמול גם כלפי עוברת אורח שנפצעה קשה. ונדליזם, הצתות ודרדור פחים, יידוי אבנים וחפצים, פגיעה באזרחים ושוטרים, וחסימות צירים - אינם מחאה חוקית, אלא הפרת סדר והתפרעות אלימה לשמה שעלולה להביא לפגיעה בחיי אדם. נמשיך לפעול ולטפל בנחישות באותם פורעי חוק".
יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן מתח ביקורת על חברי הקואליציה העתידית: "ההתעלמות של ההנהגה החרדית הרוחנית, של מנהיגי ש"ס ויהדות התורה ובעיקר התעלמות נתניהו ואנשיו מהמהומות האלימות וההתפרעויות מצד מאות חרדים קיצוניים היא מקוממת ביותר. גם שתיקתם של חבריי לאופוזיציה בנושא, שעד לפני רגע שאפו להקים עם ש״ס ויהדות התורה ממשלה היא שתיקה מאכזבת ביותר. האירועים הבלתי נסבלים הנ"ל, לא רק שהם מובילים לפגיעה בנזק וברכוש שבכדי להחזיר אותו לקדמותו נדרשים תקציבים אדירים, אלא מובילים גם לפגיעה בעוברי אורח ומאלצים כוחות משטרה גדולים להתמודד עם האירועים הללו במקום להיאבק בטרור ובפשיעה.
"שוחחתי הבוקר עם קצין משטרה בכיר בירושלים שאמר לי בצורה הכי ברורה כי ההתערבות היחידה של הח"כים החרדיים בהקשר הזה היא לעשות הכול כדי לשחרר את המתפרעים שנעצרו לפני שבת. יש תחושה קשה ומבוססת בשטח שלמתפרעים חרדים מותר הכל, אסור לנו להשלים עם זה ונעשה הכל כדי להיאבק נגד זה".
זמן קצר לאחר דבריו, ראשי אותה קואליציה עתידית גינו את האירועים. יו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר אמר: "אלימות היא לא חופש ביטוי, היא אנרכיה. באנרכיסטים ועשבים שוטים צריך לטפל ביד קשה ובנחישות. את הפורעים שכמעט רצחו אישה ופגעו בשוטרים, צריך להכניס לכלא לשנים רבות. הגיע הזמן לעשות סדר במדינה. אסור לעשות הנחות לאף אחד שנוהג באלימות. הפגנות כן, חופש ביטוי חשוב, אבל הפרות סדר, פגיעה בשוטרים והרס תשתיות - בשום פנים ואופן לא".
יו"ר יהדות התורה, יצחק גולדקנופף, הגיב: "אני מגנה בחריפות את ההתפרעות של קומץ מפגינים אמש, שהביאה לפציעתה באורח קשה של עוברת אורח תמימה. כל מחאה, חשובה ככל שתהיה, חייבת להיעשות על פי כללי החוק ותוך שמירה על כללי הסדר הציבורי, חופש הביטוי לא מצדיק אלימות בשום פנים ואופן. אני מצפה מרשויות החוק ללכוד את הפורעים ולמצות עימם את מלוא חומרת הדין. אני מתפלל לשלומה ומאחל לה החלמה מהירה".
יו"ר ש"ס ח"כ אריה דרעי אמר: "הזדעזעתי לשמוע על האירוע החמור ברחוב בר אילן בירושלים, בו מפגינים משולחי רסן גרמו לפציעה קשה בתושבת העיר. אלימות והתפרעות איננה מחאה, אלא חילול ה׳ ואני מוקיע אותן מכל וכל. את הפורעים הללו שמטילים אימה על תושבי ירושלים חייבים לעצור בהקדם ולמצות עמם את הדין".
שלשום אוטובוס קו 71 של חברת סופרבוס סטה ממסלולו ונכנס בטעות לסמטאות מאה שערים בשל הפרות סדר שהתקיימו באזור, שבהן חרדים קיצונים חסמו כבישים, הבעירו פחים וגרמו נזק לכלי רכב. המפגינים גרמו נזק לאוטובוס יידו לעברו אבנים, ניקבו את צמיגיו וניפצו את שמשותיו.
לאחר מכן הם גם יידו אבנים וחפצים אחרים לעבר כוחות הביטחון שהגיעו לזירה, תוך כדי שהם צועקים לעברם "נאצים". נהג האוטובוס שחולץ לא נפגע, ובמקום התפתחה מהומה.
פורסם לראשונה: 22:54, 15.12.22