חבריו של אבינועם בוכריס במפגש איתו
(באדיבות המשפחה)

אבינועם בוכריס (29), לוחם השריון שלקה ב-ALS לאחר שחרורו מהצבא, הורדם לפני 10 ימים על מנת להקל בסבלו. בני המשפחה נפרדו ממנו, ובמקביל ביקשו מבית המשפט להכריע בסוגיה ולהורות למשרד הביטחון להכיר בו כנכה צה"ל. הבוקר (יום ג'), בעוד בוכריס שוכב על ערש דווי, התבשרה משפחתו כי נקבע שבריאותו של יקירם אכן נפגעה בעקבות שירותו הצבאי.
עפרה, אמו של אבינועם, אמרה בעקבות פסק הדין שקבע כי בנה יוכר כנכה צה"ל: "זאת בשורה בימים הקשים שלנו. ההכרה הייתה חשובה לאבינועם שחרף נפשו לטובת ביטחון המדינה, הוא נלחם עליה. צר לי שהמדינה לא לקחה אחריות עליו כל השנים והיינו צריכים להגיע לבית משפט. למרות שאבינועם מורדם, סיפרנו לו על ההחלטה בתקווה שזה יעניק לו את השקט לו הוא היה זקוק כל השנים".
3 צפייה בגלריה
הלוחם אבינועם בוכריס שחולה במחלת ניוון שרירים
הלוחם אבינועם בוכריס שחולה במחלת ניוון שרירים
אבינועם בוכריס
(באדיבות המשפחה)
בוכריס, תושב שילה בבנימין, התגייס במרץ 2012 לחטיבה 188 בחיל השריון. הוא שירת כנהג טנק והיה בריא כמעט עד לסוף שירותו. עם פרוץ מבצע צוק איתן בקיץ 2014, נשלח בוכריס לחזית ויחד עם חבריו לפלוגה נלחם שבועות ארוכים.
במהלך המבצע זיהה בוכריס שיגור של טיל נ"ט, וברגע האחרון הסיט את הטנק ממסלולו של הטיל וכך הציל את חבריו לצוות. לאחר הפעילות ברצועה, החל בוכריס לסבול מרעידות בידיים. מצבו המשיך להידרדר וחצי שנה לאחר שחרורו מצה"ל הוא אובחן כחולה במחלת ניוון השרירים ALS חשוכת המרפא. הוא רותק לכיסא גלגלים ואף איבד את יכולת הדיבור.

קמפיינים לתרומות למימון הטיפולים היקרים

ב-2016 ביקשה המשפחה להכיר בבוכריס כנכה צה"ל, אולם משרד הביטחון סירב לכך. קצין התגמולים קבע כי אין קשר סיבתי בין תנאי שירותו של בוכריס למחלת ה-ALS. המשפחה והחברים נאלצו לנהל קמפיינים על מנת לקבל תרומות למימון הטיפולים היקרים.
באי כוחו של בוכריס, עורכי הדין אלי סבן ומורן שוחט, הגישו בשמו בנובמבר האחרון ערעור לבית משפט השלום בתל אביב, שבו הוצגה חוות דעת הקושרת בין השירות הצבאי למחלה. בוכריס עצמו הגיע אז לדיון בשארית כוחותיו. לפי חוות הדעת, מתחים ולחצים כבדים ותחושת סיכון ממשי לחייו של הלוחם הם אלה שהביאו לפרוץ המחלה. במשרד הביטחון דרשו מבית המשפט לדחות את הערעור, אולם השופט רמי כהן קיבל את הערעור וקבע שיש להכיר בבוכריס כנכה צה"ל.
3 צפייה בגלריה
הלוחם אבינועם בוכריס לפני שחלה במחלת ניוון שרירים
הלוחם אבינועם בוכריס לפני שחלה במחלת ניוון שרירים
בוכריס במדי צה"ל לפני שחלה
(באדיבות המשפחה)
3 צפייה בגלריה
אבינועם בוכריס
אבינועם בוכריס
בוכריס בבקשת הערעור בנובמבר 2020. הגיע אז לדיון בשארית כוחותיו
השופט ציין בהחלטתו כי המחלה נגרמה עקב השירות "שהוכח ככזה שהיה רווי מתח, פחדים או לחצים עד אימת מוות של ממש". עורכי הדין סבן ושוחט מסרו כי "החלטת בית המשפט היא תקדימית, שכן לראשונה הוכר לוחם בפעילות מבצעית בניוון שרירים".
השניים הוסיפו: "החלטה זו עושה צדק עם אבינועם שהתגייס לצה"ל בריא לחלוטין והשתחרר כשהוא חולה מאוד ונמצא כעת על ערש דווי. על אגף השיקום היה לבחון את המקרה לגופו של עניין כבר לפני שנים, להכיר באבינועם, להעניק לו את הטיפול הראוי ולא לגרור אותו להליך משפטי ארוך ומיותר".
ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "משרד הביטחון מייחל לרפואתו של אבינועם בוכריס. המשרד ילמד את פסק הדין ויפעל בהתאם. יודגש כי בקשתו של בוכריס להכרה בו נדחתה בזמנו על בסיס חוות דעת של נוירולוג בכיר, שלא מצא קשר סיבתי בין שירותו הצבאי למחלת ה-ALS שבה לקה לאחר שחרורו. עוד יודגש כי לאורך כל ההליכים קיבל ומקבל בוכריס טיפול רפואי במימון משרד הביטחון".
פסק הדין בעניינו של בוכריס ניתן בעוד נכה צה"ל איציק סעידיאן, שהצית עצמו בשבוע שעבר מול משרדי אגף השיקום של משרד הביטחון בפתח תקווה, עדיין מאושפז במצב אנוש ונאבק על חייו.