5 צפייה בגלריה
לוחם מג"ב אסיל פאעור סואעד ז"ל
לוחם מג"ב אסיל פאעור סואעד ז"ל
לוחם מג"ב אסיל פאעור סואעד ז"ל
לוחם מג"ב סמ"ר אסיל סואעד (22), תושב חוסנייה שבגליל, הוא לוחם מג"ב שנהרג הערב (שני) במהלך בידוק באוטובוס במחסום שועפט שבמזרח ירושלים. במשטרה אמרו כי "בתום שירות החובה שלו הוא נלחם בכדי לחתום קבע באותו המקום". חבריו בפלוגה מספרים כי סואעד, שהותיר אחריו הורים ושישה אחים, היה "האדם הכי שמח, תמיד סייע ועוזר לכולם, נרתם תמיד לכל משימה ואהב את השירות למען ביטחון המדינה".
סואעד נדקר על ידי מחבל פלסטיני בן 13 במהלך בידוק ביטחוני שביצע יחד עם מאבטח אזרחי באוטובוס במחסום. לאחר שהמחבל שלף סכין ודקר את סואעד, המאבטח ירה לעבר המחבל במטרה לנטרלו, וככל הנראה פגע גם בסואעד. המחבל נעצר וסואעד פונה במצב אנוש ותוך כדי פעולות החייאה על ידי חובשים ופרמדיקים של מד"א לקבלת טיפול רפואי בבית החולים הדסה הר הצופים, שם מת מפצעיו.
כוחות הביטחון והצוותים הרפואיים בזירת הפיגוע
(צילום: אלי מנדלבאום, חיים גולדיטש)

5 צפייה בגלריה
מפה מחסום שועפט פיגוע מזרח ירושלים
מפה מחסום שועפט פיגוע מזרח ירושלים
אזור הפיגוע במזרח ירושלים
5 צפייה בגלריה
זירת הפיגוע
זירת הפיגוע
זירת הפיגוע במחסום שועפט
(צילום: דוברות משטרה)
בתגובה לפיגוע, כוחות משטרה גדולים של מחוז ירושלים ומשמר הגבול הגיעו לזירה וסגרו את המעבר לתנועה. במקום התקיימה הערכת מצב על ידי מפקד מחוז ירושלים, דורון תורג'מן, ומפקד משמר הגבול אמיר כהן, וזמן מה אחריה כוחות נכנסו לשועפט וביצעו מעצרים במחנה הפליטים. בין היתר נעצרו הוריו ואחיו של המחבל. מאוחר יותר הגיע לזירת הפיגוע גם מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי, שציין כי אנו עדים לתופעה של מחבלים קטינים.
במהלך הפעילות בשועפט נתקלו הכוחות בהפרות סדר שכללו יידויי אבנים, ובשלב מסוים הגיח לעברם רכב במהירות, ולפי החשד ניסה לדרוס אותם. הלוחמים, שחשו בסכנה לחייהם, ירו בתגובה לעבר הרכב ונטרלו את החשוד, שפונה לקבלת טיפול רפואי. מהמשטרה נמסר כי אין נפגעים לכוחותינו והפעילות נמשכת גם בשעה זו.
במשמר הגבול ובמשטרה הביעו צער עמוק על מותו של סמ"ר סואעד: "אנו מרכינים את ראשנו לזכרו של הלוחם אסיל שנפל הערב בפיגוע דקירה במעבר שועפט". ראש הממשלה בנימין נתניהו שלח גם הוא את תנחומיו למשפחה. "בשם כל אזרחי ישראל אני שולח תנחומים מעומק הלב למשפחתו של סמ"ר סואעד, שנפל הערב בפיגוע הדקירה במעבר שועפט. יהי זכרו ברוך", אמר.
נשיא המדינה יצחק הרצוג מסר כי "אנו אבלים על נפילתו של לוחם מג"ב סואעד בפיגוע. אני שולח תנחומים כנים ומשתתף בצער הכבד של משפחתו ואוהביו. אני מחזק את לוחמי צה"ל, מג"ב ומערכות הביטחון, שפועלים בצורה נחושה וחדורת שליחות נגד המפגעים ותומכיהם".
5 צפייה בגלריה
פעילות כוחות הביטחון במחנה הפליטים שועפט
פעילות כוחות הביטחון במחנה הפליטים שועפט
פעילות כוחות הביטחון במחנה הפליטים שועפט
(צילום: דוברות המשטרה)
5 צפייה בגלריה
פעילות כוחות הביטחון במחנה הפליטים שועפט
פעילות כוחות הביטחון במחנה הפליטים שועפט
(צילום: דוברות המשטרה)
השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר מסר את תנחומיו למשפחתו של סואעד: "הלב נחרד מנפילתו של לוחם מג"ב בפיגוע מזעזע. לוחם שהלך כדי לשמור על הילדים שלנו, כדי שיוכלו לצאת מהבית בביטחון, ולצערנו לא יחזור הביתה. אסון קשה מאוד וכאב גדול לעם ישראל כולו. בשמי ובשם מדינת ישראל אני מוסר תנחומים למשפחה היקרה, ליבנו איתכם".
סגן מנהל מד"א ירושלים, אבי חובב, סיפר כי "כוחות ממש סמוכים לזירה הגיעו מפסגת זאב תוך שלוש דקות, ולצערנו פגשנו פצוע ישראלי במצב אנוש. פינינו אותו בניידת טיפול נמרץ לבית החולים, תוך מאמצי החייאה". מפקח המשמרת, פרמדיק מד"א מוראד איברהים, תיאר כי הלוחם "נמצא שוכב מחוץ לאוטובוס, עם פציעות רב מערכתיות, מחוסר הכרה. הגשנו לו טיפול מיידי ופינינו אותו בדחיפות לבית החולים".
מדובר בפיגוע השני שהתרחש היום בבירה ובוצע על ידי נער, לאחר שבשעות הצהריים נער בן 14 דקר נער אחר, בן 17, ברחוב השלשלת בעיר העתיקה. המחבל הצעיר נמלט אך נלכד על ידי כוחות משטרה שהוזעקו לזירה בתום סריקות.