נאומו של נתניהו בדרך לאופוזיציה
(צילום: ערוץ כנסת)

אחרי 12 שנה - נאום ראשון בכנסת לא כראש הממשלה: מיד לאחר נאומיהם של ראש הממשלה נפתלי בנט וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד, עלה בנימין נתניהו לדוכן כדי לשאת את נאומו כיו"ר האופוזיציה המיועד ותקף ללא הרף את הממשלה החדשה. ynet העביר את נאומו של נתניהו בשידור חי.
נתניהו השתלח בבנט וכינה את הממשלה הבאה "ממשלת רעננה-מראענה", ברמיזה לחברת הכנסת הערביה ממפלגת העבודה. הוא טען כי מחליפו בתפקיד לא יעמוד מול איראן ("אין לו את המעמד הבינלאומי") והלחץ מצד ארצות הברית להקים מדינה פלסטינית. יו"ר האופוזיציה המיועד מנה את הישגי הממשלות שעמד בראשן, ואמר כי השקיע בחברה הערבית ובפריפריה יותר מכולם.
6 צפייה בגלריה
השבעת הממשלה
השבעת הממשלה
יו"ר האופוזיציה הבא נתניהו
(צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
"איך אפשר לתת אמון בידי מי שהונה את בוחריו בהונאה שכמוה לא ראינו בתולדות המדינה?", תקף נתניהו. "לאורך כל מערכת הבחירות בנט התחייב שלא ישב עם השמאל ועם רע"ם, ערב הבחירות הוא הישיר מבט למצלמה והבטיח שבשום תנאי לא יתן את ידו להקמת ממשלה עם לפיד". נתניהו ציטט את השיר "מילים יפות" של להקת גזוז, אותו כינה "שיר בן זמננו", ואמר: "על זה נאמר מילים יפות ללא כיסוי והבטחות ללא גיבוי. בבחירות האחונות ספירת הקולות הייתה כשרה, אבל קבלת הקולות נעשתה בהונאת הדעת.
"בנט הוליך שולל את מצביעי הימין והעביר את קולותיהם לשמאל. הוא בונה על כך שהציבור ישכח אבל הציבור לא ישכח את תרגיל ההונאה. עכשיו התקשורת תפרגן ותלטף אותו ואת כל מי שסביבו כי הם יודעים הת האמת הפשוטה: בנט וחבריו הם פייק ימין.
"יש צדיק אחד בסדום", אמר נתניהו והצביע על חבר הכנסת עמיחי שיקלי. "הוא היחיד מבין חברי הכנסת של הימין המדומה שנשאר נאמן לרצון בוחריו. לא הוא העריק - אתם חברי ימינה העריקים. שמעתי את בנט מתרץ את העריקה הזאת בכך שהיה צריך להפסיק את הסחרור של בחירות חוזרות, אבל אם רצים למנוע בחירות מדוע התנגדתם כל כך לבחירות ישירות כל כך שהיו מביאות סוף לפלונטר מבלי לפזר את הכנסת? אתם יודעים שבבחירות ישירות כאלה אני מביס כל אחד מכם. אתם הכנסתם את ישראל לסחרור פוליטי של דורות בזה שקבעתם שמי שיש לו שישה מנדטים יכול להיות ראש ממשלה שעומד על ראש סיכה".
לדברי נתניהו, "כל הסקרים מראים פעם אחר פעם שהציבור רוצה אותי ואינו רוצה אתכם. אתם קוראים לעצמכם שומרי הדמוקרטיה אבל אתם מפחדים מהדמוקרטיה. אתם תחוקקו חוקים פשיסטיים נגד מועמדותי. חוקים נוסח צפון קוריאה. בעוד שאני נלחם באיראן אתם מביאים חוקים מאיראן. מדברים גבוהה גבוהה על אחדות לאומית אבל בממשלה שמדירה 53 מנדטים של ימין אמיתי. זאת איננה אחדות לאומית זו אחדות של גניבת קולות וגניבת דעת. ממשלת רעננה-מראענה. ממשלת ריפוי? 2 מיליון אזרחים שהצביעו ימין הם מחלה? כנראה שכן כי שר האוצר שלכם אומר שצריך להכניס את החרדים למריצה ולשלוח אותם למזבלה. זה לא יעזור לכם, לא תשתיקו את מצביעי הליכוד וש"ס. לא את המצביעים המרומים של ימינה ולא אותי.
נתניהו מנה שלושה אתגרים שעומדים בפני ישראל, איראן, הסכסוך עם הפלסטינים והכלכלה, ואמר כי בנט לא יוכל לעמוד בפני האיראנים. "שמעתי את מה שאמר בנט בנושא, ואני חייב להגיד שאני מודאג שבעתיים, כי בנט תמיד עושה הפוך ממה שאומר ומבטיח. הוא לא ישב עם איראן כמו שלא ישב עם לפיד, עבאס ועבודה ומרצ.
6 צפייה בגלריה
השבעת הממשלה
השבעת הממשלה
האשים את בנט בסחרור הפוליטי. נתניהו במליאה
(צילום: רויטרס)
"הממשל האמריקני ביקש ממני לשמור את חילוקי הדעות בענייני הגרעין, אמרתי שלא אנהג כך. כראש ממשלת ישראל אעשה הכל כדי להתנגד להסכם שיביא להתחמשותה הגרעינית של איראן ואממש את ההתנגדות הן ברמה הציבורית והן ברמה הביצועית", אמר נתניהו. "שמעתי את בנט שלצערי אין לו את המעמד הבינלאומי. אין לו אמינות ויכולת, אין לו את הידע, אין לו ממשלה ואין לו מילה שתאפשר התנגדות אמיתית. ראש ממשלה בישראל חייב להיות מסוגל להגיד 'לא' לנשיא ארה"ב בנושאים שמסכנים את קיומנו, ולגבות זאת בפעולה מסיבית בקונגרס, בסנאט ובדעת הקהל בדמוקרטיה הגדולה ארה"ב. כך נהגתי ב-2015 כשנאמתי בקונגרס למרות התנגדותו של נשיא ארה"ב. מי יעשה זאת עכשיו? לפיד שתקף את נאומי בקונגרס? הרי רוב חברי הממשלה המיועדת תומכים בהסכם הגרעין בין אם יגידו או לא. הם אינם רוצים ואינם מסוגלים להתייצב מול ארה"ב. אשמח להתבדות, אבל לא אתבדה. ממשלה שאינה מסוגלת להתייצב בעוצמה מול הקהילה הבינ"ל בנושאים שחורצים את גורלנו, אינה ראויה להנהיג את ישראל אפילו יום אחד".
לדברי נתניהו, "גם באיראן מבינים את זה ואין פלא שחוגגים שם היום. הם יודעים שאלמלא המאמצים שהובלנו היה לאיראן ארסנל של פצצות כדי להשמיד אותנו. באיראן חוגגים כי מבינים שמהיום תהיה בישראל ממשלה חלשה ורופסת שתתיישר הלכה למעשה עם תכתיבי הקהילה הבינ"ל. אז יש לי מסר לצוהלים בטהרן: לאופוזיציה בישראל, יהיה קול ברור וחזק".
האתגר השני של ישראל, לדברי נתניהו, הוא מניעה של הקמת מדינה פלסטינית שתאיים על ישראל. "הממשל החדש בארה"ב מחדש את מאמציו ודורש הקפאה של ההתיישבות ביהודה ושומרון ובשכונות היהודיות בירושלים. הממשלה הנוכחית לא תעמוד בכך. איך נגן על חייל צה"ל מפני האשמות בהאג, כשחבר בכיר בקבינט תומך בהאג? איך נמנע קידום של הקמת מדינה פלסטינית כשרוב מובהק בממשלה תומך בהקמתה", אמר.
6 צפייה בגלריה
השבעת הממשלה
השבעת הממשלה
חברת הכנסת מאי גולן מצלמת סלפי עם נתניהו
(צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)

יו"ר האופוזיציה המיועד הוסיף לדבר על האתגר הכלכלי. "בזכות עשרות רפורמות כלכליות הנהגנו יציאה מהירה מהקורונה, ואנחנו מוסרים לכם כלכלה במצב פנטסטי, ומצב טוב יותר מרוב כלכלות העולם. כיווצנו את הגירעון, הורדנו אבטלה אבל מניסיון העבר ויש לי ניסיון, חזרתי פעמיים מהאופוזיציה, בכל פעם שאנחנו חוזרים לשלטון אנחנו צריכים לתקן את הנזקים שגרמו ממשלות קודמות. במקרה שלכם זה יהיו תיקני שעטנז של פופוליזם. לא הכל שחור, יש אולי תקווה. הרי יש לכם שר אוצר נקי כפיים ובר לבב שיפעל אך ורק על פי אינטרס לאומי".
בפתח דבריו אמר נתניהו: "אני עומד כאן בשם מיליוני אזרחים שבחרו בדרך של זקיפות קומה ולא בדרך של הרכנת ראש", אמר נתניהו. "אני עומד כאן, כשליח ציבור נבחר של יותר ממיליון אזרחים שהצביעו לליכוד בהנהגתי, ועוד מיליון אזרחים שהצביעו למפלגות ימין בידיעה שהן תהיינה חלק ממשלה בראשותי. בזכותכם ולמענכם אני מתכוון להמשיך למלא את השליחות הגדולה של חיי: להבטיח את קיומה ביטחונה ושגשוגה של מדינת ישראל.

"הפלת הממשלה - יותר מהר ממה שאתם חושבים"

"ספגתי שליחות זו בנאמנות אין קץ בילדותי בבית הוריי, כלוחם ומפקד בסיירת מטכ"ל, יצאתי לפעולות רבות מעבר לקווי האויב, בקרב אש בתעלת סואץ כמעט איבדתי את חיי, בקרב אחר נפצעתי תוך כדי לחימה. בכל תפקידיי, כשגריר ישראל באו"ם, כשר חוץ, שר אוצר, שר הביטחון וכרה"מ. למשך יותר מ-15 שנים הייתה לי הזכות לפעול לילות כימים, פשוטו משמעו, לילות כימים למען המדינה האהובה שלנו.
"יחד עם חבריי בליכוד ושותפיי בימין, הפכנו את ישראל לכוח עולמי ובתחומים רבים למעצמה", אמר נתניהו. "עשינו זאת לא מתוך לחיצה וכניעה ולא מתוך חולשה. עשינו מתוך עמידה איתנה, מתוך עוצמה. באמצעות טיפוח העוצמה הכלכלית, הטכנולוגית, המדינית והביטחונית של ישראל. והעוצמה המשולבת הביאה לישראל הישגים אדירים שלא היו מעולם".
נתניהו פירט את פעולותיה של הממשלה האחרונה ואמר: "רק לאחרונה הבאנו מיליוני חיסונים, יצאנו ראשונים בעולם מהקורונה בעוד שמדינות רבות עדיין נתונים בסגרים והגבלות. הפכנו ישראל לכלכלה חופשית, כל כך הרבה רפורמות, והפכנו אותה לאחת מעשרים הכלכלות העשירות בעולם. את מדד אי השיוויון הורדנו אותו לרמתו הנמוכה ביותר מזה עשרות שנים. מעל כל אלה, לפני כל אלה, נאבקנו בנחישות נגד מאמציה של איראן להשיג נשק גרעיני גם כשנאלצנו לעמוד לגמרי לבד מול העולם כולו. עם איחוד האמירויות, בחריין, סודן ומרוקו עשינו את הסכמי אברהם ושינינו את הדוקטרינה הישנה והמסוכנת של שטחים תמורת שלום, והבאנו שלום אמיתי, כלכלי, בלי לוותר אף שעל ובלי לעקור אף יהודי מביתו, וזה לא בא בקלות כי קודם לכן, במשך שנים, היינו צריך להדוף לחצים שלא היו על שום ממשלה בישראל. הבאנו הכרה אמריקנית לירושלים כבירת ישראל, העברת השגרירות ושינוי ביחס ליהודה ושומרון.
6 צפייה בגלריה
השבעת הממשלה
השבעת הממשלה
חבר הכנסת בן גביר בזמן נאום בנט
(צילום: AFP)
"טיפחנו יחסים מיוחדים עם רוסיה, קשר ישיר וקרוב עם נשיא רוסיה ועל ידי הבטחנו את חופש הפעולה של חיל האוויר בשמי סוריה כדי למנוע את התבססות איראן. הטיפול השיטתי הזה הביא לפריחה מדינית חסרת תקדים שמדינות רבות מחפשות את קרבתנו. כרתנו בריתות עם מדינות אפריקה, מזרח אירופה, אסיה, הודו, יפן, ברזיל ומדינות כמו יוון וקפריסין".
עוד הוסיף כי "לא רק במדיניות חוץ אלא בתוך הארץ פנימה חוללנו שינויים עצומים. הורדנו מיסים, עודדנו תחרות, הסרנו רבים מחסמי הרגולציה ומונופולים. כולכם, בלי יוצא מן הכלל, רואים את השינוי. גורדי שחקים, אצטדיונים, פארקים, שכונות חדשות, מנופים בכל מקום. חיברנו את הפריפריה למרכז, במחלפים, גשרים. נוכח הפיתוח האדיר, שלא היה בזמן של קודמנו, המגדלים המסחריים שפורחים מעלה, המסעדות האיטלקיות נפתחות בפריפריה.. יש מי שקורא להם בהתנשאות - אני לא קראתי להם אף פעם כך - 'ישראל השנייה', אנחנו מבטלים את זה ואסור לחזור לשם.
"הורדנו את האבטלה, העלנו שכר מינימום, הקמנו טייסת כיבוי שכיבתה מאות שריפות ענק, כולל עכשיו במבואות ירושלים, והצילה חיים רבים. עמדנו מול גלי פופוליזם כשהוצאנו את הגז מהמים והפכנו את ישראל לראשונה למעצמה אנרגטית שמייצרת גז למצרים, ירדן ובעתיד גם לאירופה. שלא נדבר על סכומי העתק שזה מכניס למדינה. הקמנו אתרי מורשת בארץ. השקענו שנים והנהגנו מדיניות של שמיים פתוחים. במשך 11 שנים השקענו בחברה ערבית בישראל: בתשתיות, בחינוך, בבריאות. 21 מיליארד שקל - יותר מכל ממשלות ישראל יחד". ברגע הזה פרץ צחוק במליאת הכנסת.
6 צפייה בגלריה
השבעת הממשלה
השבעת הממשלה
השבעת הממשלה
(צילום: קובי דגעון, לע"מ)
נתניהו המשיך: "הפכנו את ישראל למעצמת סייבר. הקמנו גדר בגבול סיני שבלמה מסתננים בלתי חוקים מאפריקה, מה שהיה מחסל את עצם הרעיון של מדינה יהודית ודמוקרטית, והקמנו מכשול תת קרקעי שבלם את מנהרות הטרור של חמאס לכיוון עוטף עזה. בניגוד לשנים המדממות שקדמו לנו, שבהן שטפו אותנו גלי טרור בלתי פוסקים, הבאנו את העשור הביטחוני הטוב ביותר שהיה לנו. פחות חיילים נפגעו בעשור האחרון בהשוואה לכל עשור אחר. קודם לכן מה היה לנו? אוטובוסים מתפוצצים, מסעדות מפוצצות, היום לשמחתי יש מסעדות מפוצצות סועדים, באנשים שמבלים ללא חשש ללא מורא. כל זה לא קרה סתם. זה לא קרה במקרה. זה קרה כי הובלנו מדיניות ביטחונית אחרת: מדיניות תקיפה, מרתיעה, נועזת, שגובה מחיר כבד מאויבנו ועם זאת נמנעת מפזיזות ואימפולסיביות. ביצענו פעולות נועזות בעומק האויב, כמו הבאת הארכיון הסודי מטהרן ומבצעים אחרים שעולים על כל דמיון.
"בקשה אחת צנועה בשם כל חבריי כאן: תשתדלו לקלקל כמה שפחות את הכלכלה כדי שנוכל לתקן אותה כמה שיותר מהר כשנחזור לשלטון", אמר נתניהו. "לחבריי כאן בכנסת ולהמוני ישראלים אני אומר היום - אל תיפול רוחכם. נמשיך לפעול יחד עבור המדינה האהובה שלנו. אני למענכם במאבק יומיומי להפלת ממשלת השמאל המסוכנת הזאת, ובעזרת השם זה יקרה הרבה יותר מהר ממה שאתם חושבים".