הדור החדש של ההסוואה בצה"ל: מנהל פיתוח אמצעי לחימה במשרד הביטחון (מפא"ת) פיתח מערכת הסוואה מתקדמת אישית ופלוגתית שצפויה להיכנס בקרוב לשימוש חטיבות החי"ר המתמרנות.
מדובר בגרסה משופרת וחדישה לאמצעי שהיה בעבר נחלתן העיקרית של יחידות הקומנדו המובחרות בצה"ל. עד עכשיו הסתפקו הלוחמים בגדודים השונים בפתרונות הסוואה מיושנים שנעשה בהם שימוש עוד במלחמת העולם השנייה, כמו רשתות, צבעי פנים, שיחים וזרדים.
בשנים האחרונות נשחק יתרון הלחימה בלילה של כוחות צה"ל ביבשה, לאחר שלידי חמאס וחיזבאללה הגיעו אמצעים מתקדמים לראיית לילה. האמצעים הללו כוללים לא רק משקפות תרמיות לראייה בחשכה, אלא גם מכ"מים לסריקות שטח.
3 צפייה בגלריה
האמצעי החדש
האמצעי החדש
מזהים? אמצעי ההסוואה החדש
(צילום: מפא"ת, משרד הביטחון)
מערכת ההסוואה החדשה, שפותחה על ידי מפא"ת בשיתוף עם חברת "פולאריס פתרונות" הישראלית, מבוססת על בד משולב בתרכובת מיוחדת ובמשקל קל יחסית - כ-350 גרם לערכה אישית שסוחב הלוחם. במידת הצורך, ניתן לכסות ולהסוות באמצעותה כוח שלם, למשל בעת היערכות בשטחי כינוס לקראת יציאה לתמרון קרקעי.
אמצעי ההסוואה בנוי כך שהלוחמים יכולים להתעטף בו ולהתקדם רגלית מתחת לאף של האויב מבלי שיזוהו, ולא רק לארוב באופן נסתר וסתתי, כפי שאפשרו אמצעי ההסוואה עד כה. בנוסף, ניתן להסוות באמצעות המערכת גם כלי רכב גדולים כמו ג'יפ האמר.
3 צפייה בגלריה
האמצעי החדש
האמצעי החדש
רק צריך לבחור צבע: גוון ירוק בצפון, גוון מדברי בדרום
(צילום: מפא"ת, משרד הביטחון)
הרעיון לאמצעי ההסוואה החדשה פותח בשנת 2013 בחברה הישראלית, שאנשיה הם בוגרי יחידות מובחרות בצה"ל, תחת השם TVC (טרמו-ויז'ואל-קונסילמנט). הסוד המקצועי של המערכת היה הרכב הטקסטיל המתוחכם של בד ההסוואה.
מערכת ההסוואה החדשה נוסתה בחודשים האחרונים על ידי חטיבה בצה"ל, במעיין ניסוי שהוכתר כהצלחה. "זו מערכת שצריך לדעת איך לעבוד איתה, אבל ההדרכה היא פשוטה ורק לצריך לבחור את הצבע הרלוונטי שלה - גוונים מדבריים לשימוש בזירה הדרומית או גוונים ירוקים לזירה הצפונית", הסביר ראש תחום טכנולוגיות לוחמה ואחראי תחום הסוואה במפא"ת, ד"ר גיא, שאמון על המיזם.
3 צפייה בגלריה
האמצעי החדש
האמצעי החדש
(צילום: מפא"ת, משרד הביטחון)
"ליריעה הזו יש חוזק מכאני ודקות של נייר כסף", הוסיף. "ניתן לעצב אותה כמסלעה בשטח שמסתירה את הצלף ומחיבור היריעות ניתן להרכיב גם אלונקה מוסווית לנשיאת פצוע מבלי שהוא או החיילים שסוחבים אותו יזוהו".
היריעה המתקדמת של המערכת מספקת הסוואה לטווח של מאות מטרים ויעילות מערכת ההסוואה החדשה הוכחה כבר גם במזגי אוויר קיצוניים של גשם או חום כבד.
השם שניתן במפא"ת למערת הוא "ערכה 300" על שם 300 הספרטנים שגברו באמצעות איגוף נסתר על אלפי הלוחמים הפרסים בקרב על תרמופילאי בשנת 480 לפני הספירה.
פורסם לראשונה: 23:06, 15.01.21