(צילום: שמיר אלבז, שמוליק דודפור)

יום ההוכחות השני במשפטו החוזר של רומן זדורוב, המואשם ברצח תאיר ראדה בדצמבר 2006 בבית הספר נופי גולן בקצרין. היום (א') נמשכה החקירה הנגדית של ראש צוות החקירה בעת הרצח, ניצב משנה יורם אזולאי, והסנגור עו"ד ירום הלוי ניסה להוכיח כי המדובב והחוקרים הם אלו שמסרו לרומן זדורוב את הפרטים המוכמנים שמסר בהודאותיו וחקירתו. העדות הייתה רצופה בהתנגחויות בין הסניגור לעד.
בין השאר טען עו"ד הלוי כי החוקרים ניסו לשכנע את זדורוב שדקר את ראדה בעת שעמדה בגבה אליו. הוא טען כי זו הייתה התזה של החוקרים באותה עת. "לכם הייתה תזה אחרת, שהיא הייתה עם הגב אליך. גם יבגני וגם ארתור (המדובבים, א.ר) אומרים לו שהיא הייתה עם הגב".
יום ההוכחות השני במשפט החוזר
(צילום: שמיר אלבז )

5 צפייה בגלריה
רומן זדורוב בבית המשפט המחוזי נצרת
רומן זדורוב בבית המשפט המחוזי נצרת
זדורוב בבית המשפט המחוזי נצרת
(צילום: נחום סגל)
5 צפייה בגלריה
רומן זדורוב בבית המשפט המחוזי נצרת
רומן זדורוב בבית המשפט המחוזי נצרת
הלוי, זדורוב וראדה בבית המשפט המחוזי נצרת
(צילום: נחום סגל)
העד טען כי דווקא טענה זו היא שמעידה שזדורוב ידע בדיוק את המיקום של הנרצחת בעת הרצח, ולא קיבל את המידע הזה מחוקריו או מהמדובבים. "לא סברתי שהיא עמדה עם הגב. להפך", אמר נצ"מ אזולאי. "שאלתי אותו אם הוא דקר אותה כדי לבלבל אותו. אבל הוא זכר בדיוק. גם אותי וגם את סשה (אחד החוקרים, א.ר) הוא תיקן. הוא העמיד אותנו והראה איך הוא חתך. גם כשהוא ניסה לשמר את טענת האפקט, הוא זכר הכל".
גם אב בית הדין, השופט אשר קולה, אמר כי דווקא בהדגמה על המדובב ארתור, הנאשם אינו מנסה לרצות את חברו לתא. "הוא לא יודע שמדובר במדובב, למה הוא מציג תנוחה אחרת? ברור שארתור מנסה אופציה אחת, והוא מראה לו תנוחה אחרת. הוא לא רוצה לרצות אותו", אמר השופט קולה.
הסנגור הלוי שאל את נצ"מ אזולאי מה הוא אומר על הטענה שזדורוב לא ידע בעת השחזור ולפניו את הדרך לחדר השירותים בו אירע הרצח. "אתה לא נכחת בשחזור אבל אתה חזית את הרעה הפוטנציאלית ואתה אמרת לאחד הבלשים, חזית את חורבן השחזור, 'הוא כנראה יפנה ימינה. אם הוא פונה ימינה תעצרו אותו'". בתגובה ענה לו העד: "אתה הזוי".
השופט קולה אמר בעקבות זאת לעו"ד הלוי: "אדוני הרבה יותר מוכשר ממה שהוא מציג את עצמו עכשיו". עו"ד הלוי ענה: "אני עושה בושות?". השופט קולה: "כן".
5 צפייה בגלריה
רומן זדורוב בבית המשפט המחוזי נצרת
רומן זדורוב בבית המשפט המחוזי נצרת
רומן זדורוב בבית המשפט המחוזי נצרת
(צילום: נחום סגל)
5 צפייה בגלריה
יורם אזולאי בבית המשפט
יורם אזולאי בבית המשפט
"לא הגיוני שהמשטרה תהלך אימים על הסנגור". יורם אזולאי בבית המשפט
(צילום: גיל נחושתן)
נצ"מ אזולאי סנט לפני כן בעו"ד הלוי, כאשר זה הקשה בשאלה מדוע החלו לחפש את מכנסיו של זדורוב כשבועיים לאחר הרצח, ואף השקיעו בחיפושים אלה זמן ומשאבים: "ביקשנו מצוות הבלשים למצוא כל דבר שקשור. זה רק מראה לי את הרצינות שלנו. אם היינו מוצאים מכנסיים של עו"ד ירום הלוי עם דם של המנוחה, אולי היה לנו כיוון חקירה נוספת".
אילנה ראדה, אמה של תאיר, טענה בהפסקה בדיונים כי הדברים של נצ"מ אזולאי לעו"ד הלוי בדבר תביעה שיגיש נגדו הם איום. "השופטים היו צריכים לעצור את הדיון באותו רגע ולהזהיר אותו. לא ייתכן שהמשטרה תהלך אימים על סנגור", אמרה. היא הביעה צער על כך שההליך הוחזר לבית המשפט המחוזי שבו התנהל הדיון המקורי. "יש לי זיכרונות רעים מאוד מהמקום הזה. אין לי הרגשה טובה".
עם תחילת הדיון הודיעה המדינה כי היא מוסיפה שני עדים לרשימת עדי התביעה, רופא משפטי ונציג של משרד הפנים. בכך עלה מספר העדים ל-170. בנוסף הושגה הסכמה של המדינה והסנגור על כך שאולגה זדורוב - אשתו של הנאשם ברצח - תהיה באולם, אף שהיא עדת תביעה. הוחלט שהיא תצא כאשר העדויות יעסקו בחלקה בחקירה.
5 צפייה בגלריה
צפויה להעיד במשפט. קרבצ'נקו
צפויה להעיד במשפט. קרבצ'נקו
צפויה להעיד במשפט. קרבצ'נקו
(צילום: גבריאל בהרליה)
כפי שמתוכנן כעת, המשפט צפוי להימשך בקצב של שני דיונים בשבוע במשך שמונה חודשים, עד יוני 2022. לאחר מכן אמור בית המשפט לצאת לפגרת קיץ. עדיין לא ברור אם יהיה די בכך לשמוע את כל העדים, ביניהם גם אולה קרבצ'נקו (א"ק). במהלך השנים עלה שמה כמי שנחשדה בביצוע הרצח, בין היתר על ידי סנגוריו של זדורוב. היא אמרה לאחרונה כי היא שמחה על ההזדמנות לעלות לדוכן העדים ולהזים את הטענות כלפיה.