3 צפייה בגלריה
ישיבת ממשלה
ישיבת ממשלה
לא מגיע לישיבות. לפיד
(צילום: AP)
אלפי נדבקים מדי יום, שאלת הסגר שוב עולה על הפרק - אבל ראש הממשלה החליפי אפילו אינו נוכח בגוף שבו על פי החוק הוא חייב להשתתף. שר החוץ וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד קיבל החלטה עקרונית שלא להגיע לישיבות קבינט הקורונה, אף שלפי חוק הממשלה הפריטטית הוא מחויב להיות חלק ממנו.
לפיד מאמין ששר חוץ לא צריך לשבת בקבינט הקורונה כי בתפקידו זה אין לו מה לתרום בפורום הספציפי הזה. במקום זאת מחליף את לפיד בקבינט הקורונה כמשקיף שר התיירות יואל רזבוזוב, שגם רלוונטי לנושא. עוד חברה בקבינט מטעם יש עתיד שרת הכלכלה אורנה ברביבאי, שגם נחשבת לדומיננטית בישיבות.
הידיעה שלפיה לפיד נמנע מלהשתתף בישיבות קבינט הקורונה פורסמה לראשונה ב"כאן 11". בכירים בממשלה מאשימים את לפיד שהוא מרחיק את עצמו בכוונה מקבינט הקורונה, כדי להפיל את האחריות על ראש הממשלה נפתלי בנט.
3 צפייה בגלריה
ישיבת ממשלה
ישיבת ממשלה
לפיד: "יש ראש ממשלה אחד, ואני מגבה אותו לחלוטין"
(צילום: אמיל סלמן)
לפיד גם נמנע מלקחת חלק בדיונים שקשורים לנושאים שנושקים למשרדו כגון קביעת מדינות אדומות. ראש הממשלה החליפי לקח חלק רק בחלק מישיבת הממשלה שאישרה את תקציב המדינה ולא היה בזמן ההצבעה. הוא השאיר פתק אך לקח חלק במשאים ובמתנים והיה במשרד ראש הממשלה עד השעה 3 לפנות בוקר.
מלשכתו של לפיד נמסר תחילה בתגובה: "בישיבות קבינט הקורונה נוכחים מטעמו של לפיד מנכ"לית משרד ראש הממשלה החליפי ונציגים מהאגף הקונסולרי של משרד החוץ. שר החוץ וראש הממשלה החליפי מקבל עדכונים שוטפים על הדיונים. ככלל רצוי שבדיונים, ובטח בדיוני הקבינט (קורונה או מדיני ביטחוני) יהיו נוכחים רק אנשים שלהם נגיעה ישירה לדיון עצמו ואנשי מקצוע".
לאחר מכן מסר לפיד בפייסבוק תגובה מפורטת: "שר החוץ לא צריך להיות חלק מדיוני קבינט הקורונה מפני שזה לא חלק מתחומי עיסוקו או התמחותו. ראיתי שנוצרה 'מהומה' על כך שאני לא משתתף בדיוני קבינט הקורונה. זה נכון. שר החוץ לא צריך להיות חלק מדיוני קבינט הקורונה ועדיף שיהיה שם במקומי שר התיירות, מפני שלהחלטות הקבינט יש השפעה ישירה על שוק התיירות.
3 צפייה בגלריה
יואל רזבוזוב
יואל רזבוזוב
שר התיירות רזבוזוב. מחליף את לפיד בקבינט הקורונה
(צילום: הדר יואביאן)
"גם כראש הממשלה החליפי אין לי צורך להיות שם מפני שראש הממשלה המכהן, נפתלי בנט, מנהל מצוין את משבר הקורונה. בקור רוח, עם גישה מאוזנת, תוך שהוא מקשיב לגורמי המקצוע. בזמן שבכל העולם יש עלייה חדה בהידבקות ובתמותה, ראש הממשלה בנט הוא האדם הנכון במקום הנכון. קבינט זה גוף שמקבל החלטות. רצוי שהוא יהיה מצומצם ככל הניתן ורלוונטי ככל שזה אפשרי.
"לכל אלה שמנסים בכוח להפוך אותנו לממשלה הקודמת וצועקים 'אתה ראש ממשלה חליפי', לכם אני אומר: יש במדינת ישראל ראש ממשלה אחד וקוראים לו נפתלי בנט. אני מגבה אותו לחלוטין, שותף להחלטות כשאני נדרש ומקבל עליי את האחריות הקולקטיבית כחלק מהיותי שר בממשלה.
"כל מי שרוצה שנחזור לקבינט קורונה מסוכסך ולא מתפקד כמו בממשלה הקודמת, שבתקופתה מתו 6,400 ישראלים מהקורונה, יש לי חדשות בשבילו: לא יקרה. הממשלה הזאת תתנהל ותקבל החלטות על בסיס שיקולים מקצועיים ולפי העניין".
פורסם לראשונה: 21:15, 04.08.21