4 צפייה בגלריה
ציפי דינר
ציפי דינר
"היה חיזור אגרסיבי". ציפי דינר
(צילום: שאול גולן)
הן היו תלמידות באולפנה היוקרתית והיא מורה נערצת ואהובה, רכזת נוער. הן, לא פעם, היו מבולבלות, אבודות, בשיאו של גיל ההתבגרות - והיא הייתה הכתובת עבורן. תחקיר "ידיעות אחרונות" שיפורסם במלואו מחר (יום ו') ב"מוסף לשבת" חושף עדויות קשות לגבי מעשיה, לכאורה, של ציפי דינר, שנחשבה למורה האהובה ביותר באולפנת "שעלבים" בנוף איילון. דינר, מצידה, מכחישה את הטענות, אבל מתנצלת בפני מי שנפגע.
פניות ראשונות בעניין הגיעו מהצוות החינוכי באולפנה כבר לפני כשבע שנים לפורום תקנה, שמטפל בפגיעות מיניות בתוך המגזר הדתי-לאומי. גם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט עודכן על ידי הפורום במתרחש. לאחר תהליך בדיקה ארוך שכלל בחינת עדויות של הנערות ושיחה עם דינר עצמה, הורה הפורום לדינר שלא לעבוד עם נוער כלל, ולעזוב את ההוראה. בשלב מסוים הוא גם המליץ לרב היישוב לפרסם את שמה.
4 צפייה בגלריה
אולפנת שעלבים
אולפנת שעלבים
אולפנת שעלבים היוקרתית
(צילום: אביגיל עוזי)
דינר עזבה את ההוראה, אבל בכל זאת כיום היא מדריכת מנהלות ומורות, ולפני כשנה אף ישבה כשופטת בפרס החינוך הממלכתי-דתי לבתי ספר מצטיינים. אך כעת, קשר השתיקה נשבר. שתיים מהתלמידות שלה לשעבר בוחרות להביא את סיפורן המלא. לבקשת "ידיעות אחרונות" עברו השתיים בדיקת פוליגרף, ונמצאו דוברות אמת באופן מלא. אחת מהן, א', הגישה אמש תלונה במשטרת מודיעין.
א' סיפרה כיצד בשנת 2013 ליהקה אותה דינר לתפקיד מרכזי ב"הכתרה", מופע המתקיים לקראת פורים. הקשר בין השתיים נרקם. "אף אחד לא שם לב שעברתי תקופה מזעזעת ברמה האישית והנפשית, אבל ציפי תפסה את זה", סיפרה. "היינו עובדות אצלה על המופע בבית עד לפנות בוקר, וזה היה המקום המנחם שלי. פעם אחת המדריכה שלי בבני עקיבא זרקה לי הערה: 'אל תתעסקי איתה, יש לה עניינים עם בנות', אבל לא ממש הבנתי מה היא רוצה".
4 צפייה בגלריה
אחת המתלוננות נגד ציפי דינר
אחת המתלוננות נגד ציפי דינר
"הרגשתי שאני הולכת להקיא". נ'
(צילום: אלכס קולומויסקי)
"אני זוכרת שהיא עשתה תאונה עם הרכב ובעלה היה בחו"ל, אז היא ביקשה שאני וחברה שלי נישן אצלה", המשיכה. "שם היא נגעה לי בחזה בפעם הראשונה. אמרתי משהו על חזיה שקניתי והיא הניחה את היד. אז לא ייחסתי לזה משמעות, נשארתי לישון שם. ישנתי איתה באותה מיטה כמה לילות, בעיקר כשבעלה היה בחו"ל".
באותם לילות, על פי עדותה של א', ציפי נהגה לגעת בה. "היינו בכפיות ואז היו נגיעות של יד, ליטופים, נגעה לי בירך ובידיים, ככה זה התחיל. היא הייתה ממששת אותי בחזה, היא הייתה מספרת לי על בנות גדולות ממני שגם הן היו ישנות איתה. היא תמיד אמרה שכולן עזבו אותה בסוף, וביקשה ממני שלא אעזוב. היא המשיכה בחייה ואני שילמתי מחיר חברתי כבד מאוד. אני לא יכולה לשתוק עוד".
4 צפייה בגלריה
אחת המתלוננות נגד ציפי דינר
אחת המתלוננות נגד ציפי דינר
"שילמתי מחיר כבד". א'
(צילום: דנה קופל)
בתחקיר מובאת גם עדותה של נ', שהתקרבה לציפי באותן נסיבות. "היה חיזור אגרסיבי", היא סיפרה. "בהתחלה הקשר היה בהודעות, ובעיקר - לשבת אצלה ברכב. מהר מאוד יצא שכל דבר שאמרתי או שהיא אמרה נלקח למקום מיני. למשל מתישהו הזכרנו את המנהל של האולפנה. אני זוכרת שהיא אמרה לי: 'לא אכפת לך שהוא מאונן עלייך בלילה?'. זה תמיד היה רכב חשוך. היא ביקשה שנכבה את האור כי 'כולם מציצנים פה ביישוב. שלא יעשו לנו פרצופים'. היא כתבה לי הודעה במכשיר שלה ומיד מחקה אותה. היא כתבה שם: 'אני נמשכת אלייך'. אמרתי לה שלא יהיה כלום, יצאתי מהרכב וממש הרגשתי שאני הולכת להקיא. היה לי רע בקטע פיזי".
ציפי דינר מסרה בתגובה: "שנים רבות מחיי הקדשתי להשקעה בחינוך, בעזרה לתלמידים ותלמידות, וסייעתי רבות בהתמודדות עם בעיות ומצוקות אישיות שלהם. לצערי, מתוך עשרות בנות שמכבדות ומעריכות אותי על כך, ישנן שתיים ששמו להן מטרה לפגוע בשמי הטוב בהזדמנויות שונות. כל הטענות והאירועים שכביכול פגעתי בהן הינם חסרי שחר. צר לי על כך שישנם גורמים שבחרו ללבות את השנאה והפגיעה בי ובמשפחתי, ואני מתנצלת במידה שמישהו נפגע ממני בלי כוונה".