נתניהו: "יש כאלה שאומרים שהסגר מתחיל לעבוד"
(צילום: דוברות רה"מ )

קבינט הקורונה יתכנס היום (שני) ב-17:00 לדיון על מידת הצלחתו של הסגר בריסון התחלואה, ועל קביעת יעדים לתוכנית היציאה ממנו. עם זאת בישיבה לא יתקבלו החלטות על החמרה או הקלה בסגר, והן יעמדו על הפרק רק בישיבה הבאה, שתתכנס ביום חמישי.
ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בסרטון שפרסם אמש כי "יש כאלה שכבר אומרים שיש להם אופטימיות זהירה שהסגר כבר מתחיל לעבוד, לעשות שיטוח של עקומת הגדילה". הוא הוסיף: "אני יותר זהיר מהזהירים. אני רוצה לחכות לפחות שיעברו לפחות 10 ימים. זה אומר שאת ההחלטות על המשך הסגר, אחרי מוצאי שמחת תורה, אנחנו נקבל רק ביום חמישי. בינתיים נדון מחר בקבינט על נתוני היציאה ארוכי הטווח מהקורונה, המעבר משלב לשלב, שמירת האוכלוסייה המבוגרת, הגדלת הקנסות והגברת המשמעת והאכיפה".
2 צפייה בגלריה
אכפית המשטרה את סגר הקורונה בסוכות
אכפית המשטרה את סגר הקורונה בסוכות
נתניהו: "נדון בהגברת האכיפה". מחסום משטרה בתל אביב
(צילום: דוברות המשטרה)
ההחלטה שלא להחליט היום על שינויים במתכונת הסגר התקבלה אחרי שבהתייעצויות שקיימו אתמול ראש המל"ל, שר הבריאות וראשי מערכת הבריאות הגיעו למסקנה שאין מספיק נתונים, ולא ברור אם השיפור הקל בתחלואה בימים האחרונים נובע מירידה בהיענות הציבור להיבדק בזמן החגים וסוף השבוע.
לפי הנתונים שהוצגו לשרים בקבינט הקורונה, ייתכן שמקדם ההדבקה R בציבור הכללי, כלומר מחוץ למגזר הערבי והחרדי, ירד מתחת ל-1. המשמעות היא שכל חולה מדביק בממוצע פחות מאדם אחד, דהיינו התפשטות המגפה נבלמת. עם זאת עדיין מוקדם לדעת כיצד השפיע יום כיפור על ההתפשטות.
2 צפייה בגלריה
מחלקת טיפול נמרץ קורונה בבית החולים איכילוב
מחלקת טיפול נמרץ קורונה בבית החולים איכילוב
מתווה היציאה מהסגר יכלול 7-5 שלבים. מחלקת קורונה באיכילוב
(צילום: איתן אלחדז, TPS)
גם מניתוח שביצעו פרופ' ערן סגל, חגי רוסמן, תומר מאיר ומכון ויצמן למדע עולה כי ישנה ירידה במספר הנדבקים החדשים ברמה הארצית. בפילוח לפי מגזרים, במגזר הכללי יש מגמת ירידה במספר הנדבקים החדשים אך יציבות במספר החולים שמצבם קשה. במגזר הערבי יש ירידה משמעותית במספר הנדבקים החדשים, במספר החולים המאושפזים ובתמותה מהנגיף, ואילו במגזר החרדי נמשכת המגמה של עלייה במספר הנדבקים היומי, במספר החולים המאושפזים ובתמותה מקורונה.
לגבי תוכנית היציאה מהסגר, אתמול התקיימו התייעצויות בין הגורמים השונים ומסתמנת הסכמה על מתווה כללי של יציאה מהסגר, הכולל חמישה עד שבעה שלבים. השלב הראשון יהיה החזרה של מקומות העבודה במגזר הפרטי שפועלים ללא קבלת קהל. עדיין ישנם ויכוחים מתי השלב הראשון ייכנס לפועל, אך גורמים בכירים בקבינט הקורונה אמרו שיש סיכוי להקלות ראשונות שכאלה כבר בשבוע הבא, אם מגמת הירידה בתחלואה תימשך.
גם גורמי הבריאות חוששים פחות מחידוש העבודה במקומות הללו מבחינה אפידמיולוגית, אך התריעו מהתרופפות של המשמעת הכללית אם יתחילו הקלות כעת. בהמשך השבוע תתקיים ישיבה נוספת של קבינט הקורונה שבה יתקבלו החלטות.
שר האוצר ישראל כץ אמר אתמול כי הוא מתנגד לסגירת המשק תמורת ביטול ההפגנות. "את ההפגנות צריך להפסיק בתקופה הזו בלי כל קשר לסגירת המשק. את האכיפה חייבים לבצע במקומות הנדרשים, מול יחידים וציבורים שמצפצפים על ההנחיות ומול ההפגנות פורעות החוק, ולא מול הציבור הנורמטיבי והעסקים שפועלים בהתאם לכל הכללים ואינם מהווים מוקד סיכון וחיוניים לתעסוקה ולכלכלת ישראל", אמר כץ.
השר לשיתוף פעולה אזורי אופיר אקוניס, שאינו חבר בקבינט הקורונה, אמר לקראת ישיבת הקבינט כי "הממשלה צריכה לאפשר את פתיחת המסחר בחנויות רחוב ומסעדות החל מעוד שבועיים ולפתוח מחדש את השמיים בהקדם".
שר הכלכלה והתעשייה עמיר פרץ הודיע כי ידרוש בישיבת קבינט הקורונה לקבוע יעד לפתיחת העסקים הקטנים שבהם עד עשרה עובדים ללא קבלת קהל, במקביל לפתיחת מעונות היום וגני הילדים. "אנו חייבים לפעול בזהירות, אך יש לקבוע נוסחה הקובעת את היקף הפתיחה בהתאם לירידת התחלואה. מצבם הכלכלי של העצמאים והעסקים הקטנים על סף קריסה, אנו חייבים לאפשר להם לחזור לעבוד", אמר פרץ.

המל"ל: לשלול תמיכה כלכלית ממי שמפרים את המגבלות

בדו"ח של המל"ל שפורסם אתמול נכתב כי יש לקדם הגדלה של הקנסות על עבירות על אי-עטיית מסכה, התקהלות, ואף לשלול תמיכה כלכלית ממי שמפרים את המגבלות. במל"ל גם טוענים כי היקף השימוש בתחבורה הציבורית גדול מדי, וכי תחת תנאי הסגר הנוכחיים תנועת האזרחים אמורה להיות נמוכה הרבה יותר.
לפי דו"ח המל"ל, שיעור הבדיקות החיוביות עמד בשבת על 10.3% מכלל הבדיקות - נמוך מהממוצע בשבוע שעבר שעמד על 12.6%. שיעור זה נמצא במגמת ירידה בארבעת הימים האחרונים לממוצע של 11.5% בימים רביעי עד שבת, לעומת 13.7% בארבעת הימים שקדמו להם.
עם זאת מספר החולים המאושפזים במצב קשה טיפס לשיא של 891. בשבת הגיע מספר המונשמים לשיא של 222, אך כעת ירד מעט ל-212. בשבוע האחרון מתו מהנגיף 222 בני אדם - ממוצע של 31 ביום. מספר החולים בפועל האמיר ל-70,367, אחרי שלפני שבוע עמד על כ-66 אלף.
פרסום ראשוני: 20:11 , 04.10.20