יושב ראש הפרלמנט של קפריסין התפטר היום (ה') בעקבות תחקיר ששודר השבוע, ושבו הוא הוקלט מבטיח לעזור לעבריין-לכאורה מסין לעקוף את החוק הקפריסאי, כך שכמו משקיעים זרים אחרים הוא יוכל לקבל אזרחות ודרכון של המדינה, אף שהחוק אמור למנוע זאת ממי שהורשעו בפלילים. היו"ר, דמטריס סילוריס, שכיהן כחבר פרלמנט במשך 28 שנה, ממשיך לטעון כי לא הפר את החוק.
קפריסין דרכון זהב דרכוני זהבקפריסין דרכון זהב דרכוני זהב
דרכונים קפריסאיים. גישה ל-27 מדינות האיחוד
(צילום: shutterstock)
קפריסין ניקוסיה מפגינים נגד יו"ר הפרלמנט פרשת דרכוני הזהב דרכון זהב דרכוניםקפריסין ניקוסיה מפגינים נגד יו"ר הפרלמנט פרשת דרכוני הזהב דרכון זהב דרכונים
"זו לא קפריסין". בהפגנה אתמול בניקוסיה
(צילום: AFP)
השערורייה פרצה בעקבות תחקיר של רשת "אל-ג'זירה", שבו סילוריס וכמה אנשים אחרים תועדו במצלמות נסתרות מבטיחים לגבר שהתחזה למשקיע סיני כי ימצאו עבורו דרכים לעקוף את החוקים המגבילים את האפשרות לקנות אזרחות קפריסאית.
קפריסין מקיימת כבר שנים תוכנית המכונה "דרכון זהב", ובמסגרתה אזרח זר יכול לקבל אזרחות קפריסאית אם ישקיע בקפריסין לפחות 2.5 מיליון אירו. תוכניות כאלה קיימות בכמה מדינות קטנות נוספות החברות באיחוד האירופי, וזה שנים שבאיחוד יש חשש שהן ינוצלו להלבנת כספים ולביצוע פשעים אחרים.
קפריסין ניקוסיה מפגינים נגד שחיתות פרשת דרכוני הזהב דרכון זהב דרכוניםקפריסין ניקוסיה מפגינים נגד שחיתות פרשת דרכוני הזהב דרכון זהב דרכונים
מפגינים נגד השחיתות מול משכן הפרלמנט, אמש
(צילום: AFP)
תוכנית "דרכוני הזהב" של קפריסין היא תוכנית אטרקטיבית מאוד לאזרחים לא-אירופים, משום שדרכון קפריסאי מעניק מיד לבעליו גישה חופשית לכל 27 המדינות החברות באיחוד האירופי. מאז השקת התוכנית הונפקו במסגרתה כ-4,000 דרכונים קפריסאיים, והיא הכניסה לקפריסין יותר מ-7 מיליארד אירו. תוכנית ההשקעה צברה תאוצה מיוחדת אחרי שנת 2013, כשמשבר כלכלי כמעט הביא את קפריסין לפשיטת רגל.
אחרי שהאיחוד האירופי הודיע כי הוא בוחן אפשרות לנקוט הליכים משפטיים נגד קפריסין בגין התוכנית הזו ובגין ליקוייה, טענה הממשלה בניקוסיה כי אף שבתוכנית נעשו טעויות, הן תוקנו, וכי במסגרת התיקונים הוקשחו התנאים לקבלת דרכון ונעשה קל יותר לשלול את האזרחות ממשקיעים שמתברר כי שיקרו על עברם הפלילי. אלא שעכשיו, התחקיר של "אל-ג'זירה" מהשבוע נראה כמו מכת המוות הסופית של התוכנית.
קפריסין ניקוסיה מפגינים נגד ה נשיא ניקוס אנסטסיאדס פרשת דרכוני הזהב דרכון זהב דרכוניםקפריסין ניקוסיה מפגינים נגד ה נשיא ניקוס אנסטסיאדס פרשת דרכוני הזהב דרכון זהב דרכונים
מפגינים נגד הנשיא ניקוס אנסטסיאדס. התוכנית תבוטל בעוד שבועיים
(צילום: EPA)
קפריסין ניקוסיה מפגינים פרשת דרכוני הזהב דרכון זהב דרכוניםקפריסין ניקוסיה מפגינים פרשת דרכוני הזהב דרכון זהב דרכונים
מפגינים עם דרכוני-דמה, אתמול בניקוסיה
(צילום: AP)
לפי הדיווח ב"אל-ג'זירה", יו"ר הפרלמנט סילוריס הסכים לכאורה לעזור למתחזה הסיני אף שידע כי הוא הורשע בהלבנת כספים. התחקיר עורר סערה ציבורית בקפריסין, והממשלה הקפריסאית הודיעה שתוכנית "דרכוני הזהב" תבוטל ב-1 בנובמבר.
בפרשה הסתבכו גם חבר הפרלמנט הוותיק כריסטקיס ג'ובאניס, עורך הדין המפורסם אנדראס פיטדג'יס, סוכני נדל"ן ואישים אחרים. ג'ובאניס ופיטדג'יס הכחישו את המיוחס להם וטענו שהם היו מודעים לגמרי לכך שטומנים להם פח. לדבריהם, הם רק רצו "לשחק את המשחק" כדי לחלץ מידע נוסף ואז להגיש תלונה לרשויות אכיפת החוק של קפריסין.
אזרחים קפריסאים הביעו בימים האחרונים תרעומת ברשתות החברתיות על המעשים שנחשפו, וכינו אותם "גועל נפש" ו"בושה". מאות בני אדם הפגינו אתמול ליד הפרלמנט הקפריסאי וקראו לסילוריס להתפטר.