ביידן ב"נאום החיסונים" לאומה
(מתוך הטוויטר של ג'ו ביידן)

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן אמר הלילה (בין חמישי לשישי), בנאום מיוחד לאומה לציון שנה להגבלות הקורונה, שהוא פועל להאיץ את מבצע החיסונים כך שכל אמריקני מגיל 18 ומעלה יהיה זכאי לקבל חיסון עד 1 במאי לכל המאוחר: "זה מוקדם בהרבה ממה שצפיתי. זה לא אומר שכולם יקבלו את החיסון מיד, אבל זה אומר שתוכלו לקבוע תור מ-1 במאי". הוא הבטיח כי ארה"ב תחסן בקצב של שני מיליון אזרחים ביום.
6 צפייה בגלריה
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בנאום לאומה לציון שנה להגבלות הקורונה
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בנאום לאומה לציון שנה להגבלות הקורונה
ביידן. הקדיש חלק ניכר מנאומו למבצע החיסונים
(צילום: רויטרס)
בנאום המיוחד, הראשון של ביידן שששודר בשעת צפיית השיא בארה"ב מאז שנכנס לתפקיד, הפציר הנשיא באמריקנים להמשיך לגלות ערנות נגד הנגיף, שעות לאחר שחתם על חבילת הסיוע לנפגעי הקורונה בגובה של 1.9 טריליון דולר.
ביידן אמר כי הוא פועל להאיץ את קצב חיסוני הקורונה כדי שהמצב ישתפר עד יום העצמאות ב-4 ביולי, אז לטענתו האזרחים האמריקנים יוכלו לערוך מסיבות בחצרות ביתם, שכן ניתן יהיה להתקהל בקבוצות קטנות. "אחרי השנה הקשה והארוכה הזו, יום העצמאות יהפוך למשהו מיוחד באמת, שבו לא רק נחגוג את העצמאות שלנו כאומה, אלא גם את תחילת העצמאות שלנו מהנגיף", אמר.
6 צפייה בגלריה
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בנאום לאומה לציון שנה להגבלות הקורונה
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בנאום לאומה לציון שנה להגבלות הקורונה
"תמונות וסרטונים מ-2019 מרגישים כאילו צולמו בעידן אחר". ביידן בנאומו
(AFP)
הנשיא אמר כי הגעה ליעד זה ביולי תלויה בשיתוף הפעולה של האזרחים ובשמירה אחר הנחיות הבריאות - עטיית מסכות ושמירה על ריחוק חברתי - וכמובן גם בהיענות הציבור להגיע להתחסן. רק צעדים אלו, לדבריו, יוכלו לנצח את המגפה שגבתה את חייהם של יותר מ-530 אלף אמריקנים ושיבשה את חייהם של מיליונים רבים נוספים שאיבדו את פרנסתם בשל ההגבלות והסגרים המרובים. "זה לא הזמן לא להיצמד לכללים. אני זקוק לכם, העם האמריקני. אני צריך שכל אזרח יעשה את שלו", אמר הנשיא.
למרות האופטימיות הזהירה, ביידן הזהיר כי כאב ומוות נוספים צפויים להגיע כתוצאה מהנגיף, לפני שיהיה טוב יותר. "תמונות וסרטונים משנת 2019 מרגישים כאילו צולמו בעידן אחר", אמר. "החופשה האחרונה, יום ההולדת האחרון עם החברים, החג האחרון עם המשפחה המורחבת. אמנם זה היה שונה אצל כל אחד - אבל כולנו איבדנו משהו". ביידן אמר כי אנשים רבים התכחשו לנגיף בתחילת המגפה. "הכחשה במשך ימים, ואז שבועות, ואז חודשים. הכחשה שהובילה ליותר מקרי מוות, ליותר הדבקות, ליותר מתח וליותר בדידות".
6 צפייה בגלריה
מתחסנים בארה"ב נגד קורונה
מתחסנים בארה"ב נגד קורונה
מתחסנים נגד קורונה בארה"ב
(צילום: AFP)
6 צפייה בגלריה
מתחסנים בארה"ב נגד קורונה
מתחסנים בארה"ב נגד קורונה
ביידן הבטיח לעמוד בקצב של שני מיליון חיסונים ליום
(צילום: AFP)
6 צפייה בגלריה
ג'ו ביידן נשיא ארה"ב ורעייתו ג'יל ביידן דקת דומייה ב הבית הלבן לזכר 500 אלף מתים מ קורונה
ג'ו ביידן נשיא ארה"ב ורעייתו ג'יל ביידן דקת דומייה ב הבית הלבן לזכר 500 אלף מתים מ קורונה
ביידן והגברת הראשונה בדקת דומייה לזכר חצי מיליון המתים מקורונה בארה"ב
(צילום: EPA)
ביידן אמר שהיעד שהציב - 100 מיליון חיסונים ב-100 הימים הראשונים לכהונתו - יושג הרבה לפני המתוכנן, כבר ביום ה-60 מכניסתו לתפקיד - בעוד עשרה ימים. "התמודדנו והתגברנו על אחת התקופות הקשות והחשוכות ביותר בתולדות האומה הזו, החשוכה ביותר שידענו", אמר הנשיא, "אני מבטיח שנצא מכך חזקים יותר".
ביידן הוסיף בנאומו כי חיילים אמריקנים נוספים יסייעו במבצע החיסונים ברחבי ארה"ב, ושאתר אינטרנט חדש יאפשר לאזרחים לגלות היכן הם יכולים להתחסן. עד כה, כ-10% מהאמריקנים חוסנו באופן מלא. מהבית הלבן נמסר כי אספקת החיסונים תספיק כדי לחסן את האוכלוסייה עד סוף מאי. עוד נמסר כי הבית הלבן מעוניין להרחיב את מאגר האנשים שיכולים לחסן כך שיכלול רופאי שיניים, אופטומטריסטים, חובשים, וטרינרים וסטודנטים לרפואה.
אתמול חתם ביידן בבית הלבן על חבילת הסיוע לנפגעי המגפה, שנועדה להיות גלגל הצלה פיננסי לאמריקנים רבים שנפגעו בצורה קשה מהמשבר, ולהעניק תמריץ לכלכלה. מדובר בניצחון פוליטי גדול עבור הנשיא הדמוקרטי, שנכנס לתפקיד לפני פחות מחודשיים. החבילה אושרה סופית על ידי בית הנבחרים האמריקני ביום רביעי.
דקת דומייה בבית הלבן: "אסור להיות אדישים לכאב"
(צילום: רויטרס)

"החבילה ההיסטורית תבנה מחדש את עמוד השדרה של האומה, ותעניק לאנשים במדינה הזאת - אנשים עובדים ואנשי מעמד הביניים, האנשים שבנו את המדינה - סיכוי להילחם", אמר ביידן לפני החתימה.
חבילת הסיוע תעניק לרוב האמריקנים מענק של 1,400 דולר, ותספק סיוע של 530 מיליארד דולר למדינות ארה"ב ולרשויות המקומיות כדי להתמודד עם השלכות המגפה. החבילה מאריכה בחצי שנה (עד סוף אוגוסט) את דמי האבטלה המיוחדים בזמן המגפה - 300 דולר בשבוע, ובנוסף דוחה את הפינוי של מיליונים שמתקשים לשלם שכר דירה.
חבילת הסיוע שאושרה היא השנייה בגודלה בארה"ב אי פעם. לפני שנה חתם הנשיא לשעבר דונלד טראמפ על חבילת סיוע בשווי 2 טריליון דולר. הדמוקרטים הצליחו להעביר את החבילה לאישור ביידן עד אמצע מרץ – המועד שבו מסתיים התוקף של דמי האבטלה המיוחדים והסיוע הנוסף.