לצד העצרת הגדולה בתל אביב, שורת הפגנות מתקיימות הערב (מוצאי שבת) ברחבי הארץ בקריאה לשחרור החטופים מרצועת עזה, וחלקן הפכו למפגני מחאה קולניים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, בדרישה להתפטרותו. בסמוך לבתיו בירושלים ובקיסריה נרשמו גם עימותים. בהפגנה בירושלים נעצרו שלושה בני אדם.


כאלף מפגינים בירושלים נחסמו לפני צומת עזה-מטודלה. השלטים והקולות שם קראו בין היתר "ביבי וממשלחת החורבן לדין", ו"חילופי שבויים עכשיו".
מהמשטרה נמסרה הודעה חריגה בעקבות ההפגנה הסוערת. "מדובר במחאה פוליטית נגד הממשלה ומדיניות הממשלה, שהפכה להפרת סדר כשמוחים החלו לפרוץ מחסומי משטרה ולהתקרב לבית רה״מ, בניגוד להוראות השוטרים במקום ובניגוד לפסיקת בימ״ש בנושא המרחק המותר להפגין מול בתיהם הפרטיים של נבחרי ציבור", נמסר.
במשטרה האשימו כי "בעקבות התנהלות פסולה של חלק מהמוחים שבחרו להפר את הסדר ולהתעמת עם השוטרים, נאלצה המשטרה להקפיץ למקום כוחות משטרה גדולים שנלקחו ממשימות ביטחון שוטף בגזרות אחרות בירושלים".
7 צפייה בגלריה
הפגנת תמיכה בחטופים ונעדרים בירושלים
הפגנת תמיכה בחטופים ונעדרים בירושלים
שוטרים רבים בהפגנה בירושלים. המשטרה האשימה: נאלצנו להקפיץ ממשימות אחרות
(צילום: רוני גרין שאולוב)
עוד נמסר מהמשטרה: "גם בימים אלו, משטרת ישראל תאפשר למשפחות להביע את זעקתן, תוך שמירה על חייהן ואבטחת המחאה. לצד זאת המשטרה תפעל למנוע מגורמים אחרים שינצלו את מחאת המשפחות בכדי להפר את החוק והסדר".
בהודעה נכתב כי "אנו רואים בחומרה את הקריאות שנשמעו הערב במחאה לעבר שוטרים - 'איפה הייתם בכפר עזה', כשהמשטרה איבדה 58 שוטרים ושוטרות מבניה ובנותיה באותו הבוקר עם עשרות שוטרים שנפצעו בהגנה על תושבי עוטף עזה - שוטרים שפעלו בחירוף נפש אל מול מתקפת הטרור של מחבלי חמאס. אנו מצפים מכל מפגין לכבד גם את זכרם של אותם שוטרים ואת בני משפחותיהם השכולות".

המהומה בקיסריה: "חיילים נהרגים בעזה ואתם מפגינים?"

בקיסריה פרצה מהומה בין מאות מוחים שקראו לראש הממשלה להתפטר ("תעזוב אותנו כבר, אתה אשם במחדל הגדול - הופקרנו, ביבי") לבין כמה מתומכי נתניהו. מצד נאמניו של ראש הממשלה נשמעו טענות כמו "חיילים נהרגים בעזה ואתם מפגינים", וגם קללות - בין היתר "אתם חמאס, אתם אפסים, אתם קיבוצניקים, את האסון על מה שקרה בעוטף אתם תתנו את הדין, הכול קרה בגללכם" (כפי שניתן לראות בתיעוד הווידאו שלמעלה). שוטרים הפרידו בין המחנות.
7 צפייה בגלריה
הפגנת תמיכה בחטופים ונעדרים בקיסריה
הפגנת תמיכה בחטופים ונעדרים בקיסריה
ההפגנה בקיסריה
(צילום: גיל נחושתן)
7 צפייה בגלריה
הפגנת תמיכה בחטופים ונעדרים בקיסריה
הפגנת תמיכה בחטופים ונעדרים בקיסריה
הערב בקיסריה
(צילום: גיל נחושתן)
מעוז ינון, שהוריו נרצחו בעוטף עזה, הגיע למחות מול בית נתניהו בקיסריה. "ביבי, אתה אשם", הוא אמר בהפגנה. "בגלל הממשלה שלך הכל קרה, זה קרה בגללך, בגלל הפילוג שגרמת. תראה כמה משפחות שכולות בגללך".
במוקדים נוספים התקיימו מחאות שקטות יותר. בפרדס חנה-כרכור עמדו יחד 240 איש ואישה, בשורה ארוכה, למשך שעה עם שלטים של כל אחד מהילדים, גברים ונשים החטופים. "בסולידריות עם המשפחות, קריאה ברורה שלפני הכל, ולפני שיהיה מאוחר", מסרו המארגנים.
בשוהם הייתה הפגנה דומה עם אותו מספר כמו מספר החטופים. באירוע דיברה אמא של החטופה מייה שם, תושבת היישוב. את המיצג האנושי ליוותה הזמרת אפרת גוש, שהופיעה בהתנדבות, והתפללה עם הקהל הגדול שכל החטופים יזכו ״לראות את האור״.
7 צפייה בגלריה
הפגנות תמיכה בחטופים ונעדרים בחיפה
הפגנות תמיכה בחטופים ונעדרים בחיפה
הפגנה בחיפה
(צילום: מחאת העם חיפה)
7 צפייה בגלריה
הפגנות תמיכה בחטופים ונעדרים ברעננה
הפגנות תמיכה בחטופים ונעדרים ברעננה
מחאה ברעננה
7 צפייה בגלריה
הפגנות תמיכה בחטופים ונעדרים נתניה
הפגנות תמיכה בחטופים ונעדרים נתניה
הפגנה למען החטופים בנתניה
(צילום: זיו אורן)
7 צפייה בגלריה
הפגנות תמיכה בחטופים ונעדרים בכרכור
הפגנות תמיכה בחטופים ונעדרים בכרכור
ההפגנה בכרכור
(צילום: מרטין וילר)
גם בבאר שבע התכנסו מפגינים למען החזרת החטופים. קטיה, אמו של חטוף בעזה, דיברה בעצרת: "אני מדברת הרבה עם אנשי ביטחון והם אומרים לי לחזור לשגרה. השגרה שלי היא כשהבן שלי בבית. כשהוא ישן במיטה שלו. אני לא אוכל לחזור לשגרה אם הבן שלי לא חוזר.
"אני רואה את אחדות עם ישראל והחיבוק, מרגישה את האהבה והחיזוק שלכם. הרבה שואלים במה אפשר לעזור? ויש לי משהו. אני רוצה שתעבירו את המסר לממשלה ולאנשי הביטחון - שאין ניצחון ללא החזרת החטופים, מיד ועכשיו. כל יום מסכן את החיים שלהם שם בעזה. על כל אחד מהם יש אחריות אישית להחזרת החטופים הביתה.
קטיה סיפרה שקיבלה מהצבא חפצים מבנה. "ביד שלי יש את השעון שלו והוא עובד. ובשבילי זה סימן שהוא בחיים".