מפקד פיקוד המרכז, אלוף תמיר ידעי, חתם היום (ד') על צו להריסת שתי הקומות בהן התגורר המחבל מוחמד מרוח כבהא. כבהא רצח בחודש שעבר ביער ריחן שבשומרון את אסתר הורגן ז"ל, בת 52 במותה ואם לשישה מטל מנשה. הצו הוצא לאחר שנדחתה ההשגה שהגישה משפחת המחבל נגד ההריסה.
מוחמד מרוח כבהאמוחמד מרוח כבהא
המחבל מוחמד מרוח כבהא. שתי הקומות שבהן התגורר ייהרסו
(צילום: תקשורת שב"כ)
תיעוד מעצר המחבל
(צילום: דובר צה"ל )

כבהא בן ה-40, מהכפר טורה אל-גרביה ליד ג'נין, נעצר ב-24 בדצמבר בתום פעילות מודיעינית ומבצעית של שב"כ, לוחמי הימ"מ של המשטרה וצה"ל. יחד עם כבהא, שריצה בעבר כמה עונשי מאסר בגין פעילות טרור, נעצרו עוד ארבעה חשודים שסייעו לו להסתתר לאחר הפיגוע.
לפי פרטי החקירה שנחשפו בשבוע שעבר, כחודש וחצי לפני הרצח החליט כבהא להוציא לפועל פיגוע, בין היתר לאחר שהושפע ממותו של אסיר ביטחוני שהכיר, כמאל אבו ואער, שהלך לעולמו בכלא בעקבות מחלה. הוא הגיע לזירת הפיגוע, ביער ריחן, דרך פרצה בגדר הביטחון לטובת הכרת השטח. לאחר שהבחין כי התנועה דלילה ובאזור עוברים אזרחים ישראלים, החליט כי זה המקום המתאים לביצוע הפיגוע.
אסתר הורגןאסתר הורגן
אסתר הורגן ז"ל
ב-20 בדצמבר, בשעת צהריים, כשהיה ביער הסמוך ליישוב טל מנשה ועסק בהברחות סיגריות דרך הגדר, ניגש ליער הסמוך ליישוב. כעבור כמה שעות זיהה אישה יהודייה הצועדת לבדה - אסתר הורגן - ואז תקף ורצח אותה. במהלך הימים שלאחר הפיגוע הסתייע בקרוביו ובמכרים בכפר דיר אל רוסון, שסייעו לו להסתתר מכוחות הביטחון.
יממה לאחר מעצרו, ב-25 בדצמבר, שחזר המחבל את הרצח בזירה ביער ריחן. הוא הודה שרצח את הורגן באמצעות סלע, שאותו הטיח בראשה. לוחמי צה"ל גם מיפו את ביתו כדי לבחון את האפשרות להריסתו. בסיום חקירת המחבל הוא צפוי לעמוד לדין בבית המשפט הצבאי בשומרון.