האירוע בשוק לוינסקי בתל אביב
(צילום: דוברות המשטרה)

צעירה שיצאה לעשות קניות בשוק לוינסקי בתל אביב נעצרה הבוקר (שישי) על ידי שוטרת ופקח עירוני, לאחר שצעדה ללא מסכה ודיברה בטלפון הנייד. היא סירבה להזדהות והמשיכה ללכת, והשוטרת הצמידה אותה בכוח לרכב ברחוב נחלת בנימין הסמוך לשוק. היא אזקה אותה וכאשר ניסתה להתנגד - קראה לתגבורת של כוחות משטרה נוספים שגררו את הצעירה בכוח לניידת שהביאה אותה לתחנת המשטרה.
בתיעוד שצילמו עוברי אורח מהאירוע נראה המאבק בין הצעירה לשוטרת, והראשונה אומרת לה: "באתי לדבר בטלפון, אבל הם לא נותנים לדבר בטלפון כי אי אשר לדבר עם השיט הזה (המסכה, א"ב). אני לא יודעת למה אוזקים אותי והם לא נותנים שום סיבה הגיונית".
השוטרת נשמעת אומרת לה "תפסיקי להתנגד אני לא רוצה להכאיב לך", אולם סירבה להגיד מהי סיבת המעצר. לאורך דקות ארוכות אומרת הצעירה לשוטרת שהאזיקים מכאיבים לה, ומוסיפה: "תפסיקו לעצור אזרחים תמימים שלא עשו כלום". השוטרת כאמור קראה לתגבורת של כוחות משטרה נוספים, ובתיעוד נשמעת קוראת בקשר: "ניידות יפו, דחוף סיוע".
2 צפייה בגלריה
מעצר בלוינסקי על אי עטיית מסכה
מעצר בלוינסקי על אי עטיית מסכה
רגע המעצר. מתוך התיעוד
במשטרה פרסמו לאחר הפצת התיעוד בהמשך תיעוד ממצלמת הגוף של השוטרת, על מנת להראות שהצעירה לא עטתה על פניה כלל מסכה בעת שהשוטרים ניגשו אליה. לטענת המשטרה הצעירה תקפה את השוטרת, שנפצעה בידה, ו"השתוללה" גם בתחנת המשטרה.
בתיעוד המשטרתי נראית הצעירה עומדת בשוק לוינסקי כשהמסכה והטלפון הנייד בידה. השוטרת ניגשת אליה, מבקשת מהצעירה לדעת מאיפה היא ואת תעודת הזהות שלה. הצעירה אומרת: "אני לא הצקתי לאף אחד ואני לא צריכה לתת לך תעודת זהות".
לאחר מכן השוטרת מבקשת ממנה לעמוד בצד על המדרכה ומסבירה לה: "אני צריכה מספר תעודת זהות. אני מבקשת ממך להזדהות כי אני צריכה לזהות אותך, אני שוטרת. לא הצקת לאף אחד, אני רוצה לזהות אותך, אם לא תזדהי אקח אותך לתחנה. את חייבת להזדהות בפני כי ביצעת עבירה".

"12 שוטרים על ילדה? הזוי"

הצעירה סירבה והשוטרת אמרה לה שהיא מעוכבת לתחנת המשטרה, אחרת תיעצר: "זה יכול להיות יפה או יכול לא", אמרה - והמשיכה לנסות להבין מי הצעירה שלפניה. בהמשך נראית הצעירה צועדת והשוטרת דורשת ממנה לעצור. "אני לא רוצה לעשות את זה מול האנשים ולא רוצה להשתמש בכוח", אומרת השוטרת, "אז תבואי לצד ותביאי תעודת זהות ונסיים את זה". למרות זאת הצעירה ממשיכה ללכת כשהשוטרת בעקבותיה. אז שמה השוטרת אזיקים על ידיה ואומרת לה: "אל תתנגדי".
האירוע שהתרחש מול עשרות עוברי אורח, מגיע על רקע טענות לאכיפה בררנית מצד המשטרה והתמקדות באזרחים נורמטיביים שמעולם לא פגשו את נציגי החוק.
מעיין, שצעד ברחוב, היה עד לאירוע שהתרחש מול פניו. "שמעתי את השוטרת מבקשת מהבחורה להזדהות והיא אמרה לה שהיא הייתה בטלפון ולכן לא הייתה עם המסכה על הפנים", שחזר בשיחה עם ynet. "הבחורה המשיכה ללכת כמה מטרים משם ואז השוטרת שהלכה אחריה דחפה אותה בכוח על מכונית ועצרה אותה. בחיים לא ראיתי דבר כזה וישר הוצאתי את המצלמה".
לדברי מעיין, "ברגע שהשוטרת דחפה אותה על האוטו זה הפך לאלים. למרות שהבחורה אמרה לשוטרת שזה כואב לה וביקשה ממנה להסיר את האזיקים כשהיא רועדת ובהלם מהסיטואציה, רואים שהיא לא ידעה להגיב בגלל השוק שלה. היא הייתה בהלם ולכן גם אולי לא שיתפה פעולה עם השוטרת, אבל זה הזוי שהביאו עוד 12 שוטרים על ילדה ששוקלת 50 קילו. בזה המשטרה מתעסקת?".

המשטרה: מפיצים חצאי אמיתות ושקרים

מהמשטרה נמסר בתגובה כי התיעוד שצילמו עוברי האורח ושהופץ ברשתות החברתיות הוא "חלקי במיוחד" ויוצר "עיוות מוחלט" של פרטי המקרה. לטענת המשטרה ברשתות הופצו גם "שקרים וחצאי אמיתות לגבי האירוע ומשמש כאמצעי פסול להטלת דופי בשוטרים ובפעילותם".
בהודעת המשטרה, שלה כאמור צורף סרטון ממצלמת הגוף של השוטרים כדי לחזק את טענותיה, נאמר כי האירוע כאשר השוטרים הבחינו בצעירה עומדת באזור השוק ללא מסכה על פניה. "האישה סירבה להזדהות פעמים רבות בניגוד לחוק", נמסר - ולכן עוכבה. "לאחר שניסתה להכשיל את האכיפה במכוון, ניסתה להימלט מהשוטרים מספר פעמים, המשיכה לסרב להזדהות כחוק פעם אחר פעם, ומשאזהרות השוטרת והסבריה לא הואילו - היא נאלצה להזעיק תגבורת ולעוצרה בגין סירוב לעיכוב וניסיון לחמוק ממנו לצורך זיהוי והשלמת האכיפה, כשגם אז המשיכה בהתנגדות בכוח למעצר ואף תקפה ופצעה את השוטרת".
במשטרה אומרים כי גם כשהובאה לתחנת המשטרה הצעירה "השתוללה והמשיכה בהתנהגותה הפסולה. כתוצאה מהאירוע השוטרת נפצעה בידה ונזקקה לטיפול רפואי בבית חולים. צר לנו שיש מי שבוחר להפר את החוק ובמקום לשאת בתוצאות מעשיו, מתעלם מהוראות השוטרים, עושה פרובוקציות במכוון, מזלזל בחוק ובאוכפיו ומנסה להכשיל את האכיפה המבוצעת כחוק בכל הארץ למען בריאות הציבור".
עו"ד בן מרמרלי מסר מטעם הצעירה שנעצרה: "איש אינו מאמין לטענת המשטרה כי שוטרת נפצעה במהלך המעצר האלים של מרשתי, שהיא זו שכמובן נחבלה בכל חלקי גופה ונזקקה לטיפול רפואי בעקבות אלימות השוטרים. מרשתי נכנסה להלם כאשר פנתה אליה השוטרת והיא בדיעבד יודעת שהייתה צריכה להזדהות, אבל טעות קטנה בשיקול דעת שנבעה ממצב של מצוקה נפשית לא צריכה להוביל למעצר אלים, אזיקים על הרגליים ושש שעות בתחנת המשטרה. המשטרה לא יודעת להתנהל מול אזרחים שומרי חוק וחבל".