נתניהו: צריך בחירות ישירות
(צילום: גיל יוחנן, ערוץ כנסת )

הפתרון לשיטת נתניהו ליציאה מהסבך הפוליטי - בחירות ישירות לראשות הממשלה. 13 יום אחרי שקיבל את המנדט להרכבת הממשלה, הצהיר היום (ב') ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא תומך בבחירות ישירות לראשות הממשלה עוד בכנסת הנוכחית. ynet העביר את דבריו של נתניהו בשידור חי.
  • לקריאת הצעת חוק הבחירה הישירה שהגישה ש"ס - לחצו כאן
"יש פתרון לפלונטר הפוליטי ורוב עצום בציבור תומך בו. במקום להרכיב ממשלות אבסורדיות, למשל עם ראש ממשלה שקיבל בבחירות רק שבעה מנדטים, יתקיימו בחירות ישירות לראשות הממשלה. הציבור יבחר ישירות את ראש הממשלה בבחירות בזק, בלי לפזר את הכנסת", אמר נתניהו.
אחר כך דיבר נתניהו על יו"ר ימינה נפתלי בנט שעמו קיים מוקדם יותר פגישה רביעית מאז הבחירות. "היום גם מגיע רגע האמת של נפתלי בנט. הוא התחייב שלא לשבת תחת לפיד עם מרצ והעבודה, בתמיכת המשותפת. לכן עליו להפסיק לדהור לממשלת שמאל יחד עם לפיד, מרצ והעבודה.
"עליו לתמוך בהצעתנו לוועדה המסדרת שמונעת את העברת הכוח בכנסת לשמאל ואף משאירה בידיו את זכות הווטו ולתמוך בפתרון הבחירה הישירה, דבר שרוב עצום בקרב מצביעיו תומך בו. אם בנט לא יעשה זאת, פירוש הדבר שהוא חובר לשמאל". מיד לאחר סיום דבריו של נתניהו נודע כי בנט הלך להיפגש עם יו"ר תקווה חדשה ח"כ גדעון סער. במקביל, ראש הממשלה נפגש עם חברי יהדות התורה ואמר להם: "מה יעשה בנט? נראה בימים הקרובים. היום נקבל אינדיקציה לפי מה שיעשה בוועדה המסדרת. יש עוד אפשרויות שאנחנו בודקים, אבל לא נדבר עליהם כאן".
2 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
נתניהו בישיבת סיעת הליכוד
(צילום: ערוץ כנסת )
2 צפייה בגלריה
ישיבת סיעה ימינה
ישיבת סיעה ימינה
בנט
(צילום: רפי קוץ)
בחלק הסגור של ישיבת הסיעה אמר נתניהו: "בנט אמר בבחירות שלא יהיה ראש ממשלה עם 10 מנדטים כי זה לא מוסרי ולא דמוקרטי, אבל זה מה שהוא עדיין מנסה לעשות כרגע עם לפיד, מרצ, העבודה והמשותפת. "הם דנים עכשיו בממשלה של השמאל. הם קוראים לזה אחדות אבל זו ממשלה של השמאל עם שיתוק פריטטי שמוכר לכם. זה דבר רע מאוד לעם ישראל. זה כמובן לא משקף את ההתחייבויות של בנט מהבחירות".

דרעי: "הצעת החוק הזו לא משנה את המשטר"

בזה אחר זה דיברו מוקדם יותר ראשי המפלגות בכנסת, והתייחסו בישיבות הסיעה שלהם לנושאים שעל הפרק. בישיבת הסיעה של ש"ס התייחס היו"ר אריה דרעי להצעת החוק שהגישה מפלגתו לקיום בחירות ישירות לראשות הממשלה עוד במהלך הקדנציה של הכנסת הנוכחית: "הצעת החוק הזו לא משנה את המשטר, היא גם לא משנה את הכללים. היא רק נותנת פתרון למבוי סתום שישראל נקלעה אליו.
"ארבע פעמים הלכנו לבחירות, אין ממשלה בישראל ואנחנו לקראת בחירות חמישיות ששוב לא יביאו הכרעה ויהיו הכנה לבחירות שישיות ומי יודע עוד לאיפה. יש דיבורים על ממשלה חלופית אחרת שנראית לי הזויה, ממשלה עם כל כך הרבה קטבים. אין לה שום מכנה משותף חוץ מרק לא ביבי והיא תחזיק מעמד זמן קצר מאוד ומי יודע מה הנזקים שתביא".
דרעי בישיבת הסיעת ש"ס בכנסת
(צילום: ערוץ כנסת )

ראשון הנואמים בישיבות הסיעה היה יו"ר תקווה חדשה גדעון סער שהתייחס לבחירה ישירה של ראש הממשלה ללא בחירות בכנסת. זאת, לאחר שש"ס הגישה הצעת חוק שכזו, שתאפשר לנתניהו להתמודד מול מועמד אחר. "יש שתי חלופות להקמת ממשלה: ממשלת ימין בראשות מועמד אחר (שאינו נתניהו) ממשלה שניתן להקים בקלות ובמהירות. האפשרות השנייה היא ממשלת אחדות פריטטית עם הסדרים שיאפשרו לתקווה חדשה לעמוד על העמדות, העקרונות והשקפת העולם שלנו. שתיהן עדיפות על בחירות נוספות", אמר סער.
"בין אם יהיו אלה בחירות ישירות לראשות הממשלה ובין אם בחירות לכנסת, זה לא הזמן לקחת את ישראל לבחירות. לא נכון לשנות את שיטת הבחירות הנהוגה - הדבר דומה לשינוי כללי המשחק תוך כדי המשחק", הוסיף יו"ר תקווה חדשה.
סער בישיבת הסיעה: "לא הזמן לשינוי כללי המשחק"
(צילום: גיל יוחנן )

בישיבת סיעת רע"מ הבהיר היו"ר עבאס כי הרעיון של בחירות אישיות מתגלגל כבר כמה ימים: "הונח על שולחננו ביום חמישי שעבר החוק לבחירה ישירה לראשות הממשלה".
הוא הוסיף: "חלק גדול מהחברה והמפלגות בישראל מקבלות את רע"מ ואת מה שהיא מציגה ומייצגת וחלק נמצא באזורים חשוכים. רע"מ לאחרונה מותקפת על ידי גורמים שמנסים להכתים אותה כתומכת טרור. רע"מ עומדת איתנה מול השיח הזה, אנו בזים לשיח הזה שאין לו מקום בישראל של 2021. אנחנו מצפים מכל המפלגות לגנות את השיח הזה".
מנסור עבאס נאם כשדגלי ישראל לצידו
(צילום: גיל יוחנן )

בישיבת הציונות הדתית אמר היו"ר בצלאל סמוטריץ': "קרוב לשנתיים אנחנו נמצאים בפלונטר פוליטי. אני מתחייב לעשות הכל למנוע את איוולת הקמתה של ממשלה עם רע"מ. קולות מבולבלים קוראים להקים ממשלה שכזאת. ראש הממשלה אמר בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים שזה לא יקרה. כמוהו בנט וסער. כמדינה יש לנו בהחלט אחריות לאזרחינו הערבים. נחזיר את המשילות ואת הסדר, נטפל בפשיעה אבל לא נהפוך בדרך את מדינת ישראל לבת ערובה שלהם.
"אנצל את הבמה לקרוא לחבריי ראשי מפלגות המחנה הלאומי לשנות את נתיב המלחמות הפנימיות ולהקים ממשלת ימין יציבה שתעבוד למען אזרחי ישראל. גדעון, אני מתייצב לימינך, נעבוד יחד ונמצא את הדרך להקים ממשלת ימין טובה עבור אזרחי ישראל. נפתלי, התעתוע הפוליטי והמשחק המקביל שלך עם השמאל ועם הימין משמר את הכאוס הפוליטי. אדוני ראש הממשלה, אני קורא לך, עשה כל שביכולתך לבנות גשרים ואמון עם חבר הכנסת סער. העם מצפה מאיתנו להתגבר על המשקעים, לעשות ויתורים הדדים ולהצליח להקים ממשלה טובה לעם ישראל".
סמוטריץ': אני מתחייב למנוע הקמת ממשלה עם רע"מ
(צילום: ערוץ כנסת )

בישיבת הסיעה של יש עתיד אמר היו"ר יאיר לפיד: "שמעתי על ההצעה של דרעי ונתניהו לבחירות אישיות. בואו נקרא לזה בשם האמיתי, זה בחירות 5. במקום ממשלת אחדות, עוד בחירות. עוד חודשים של שיתוק פוליטי, שנאת אחים, אלימות, קלפיות וסרטי פולחן של נתניהו. במקום כלכלה, תקציב והשקעה בבתי הספר. הסיבה להצעה הזו היא שנתנהו לא יכול להרכיב ממשלה והוא הולך בין טריקים לשטיקים לרמאויות. לא צריך עוד בחירות. היו, והן נגמרו בזה שבפעם הרביעית אין לו ממשלה. אם הוא לא יצליח נבקש את המנדט כדי להקים ממשלת אחדות ישראלית שתשים קץ לקטסטרופה".
יאיר לפיד: "אם נתניהו לא יצליח להקים ממשלה, נבקש את המנדט"
(צילום: ערוץ כנסת )

יו"רית העבודה מרב מיכאלי התייחסה לאפשרות הבחירות הישירות: "מה אתן יודעות, מזמן לא היו בחירות. ספינים, ספינים וספינים בזמן שהכנסת משותקת הזמן הארוך ביותר אי פעם".
על האפשרות שלפיד ובנט דנים בממשלת אחדות אמרה: "לא ידוע לי כרגע. כל זמן שהמנדט אצל נתניהו ובנט לא החליט מה הוא רוצה, אני לא מנהלת מו"מ תיאורטי על אופציות שלא נראות קיימות".
מיכאלי בישיבת הסיעה: מפלגת העבודה מחויבת להחליף את נתניהו
(צילום: גיל יוחנן )

יו"ר מרצ ניצן הורוביץ קרא לנשיא לתת את המנדט להרכבת הממשלה ללפיד "אחרי שנתניהו לא יצליח". הורוביץ הוסיף: "לא נאפשר טריקים ושטיקים במגעים להקמת ממשלה. זה אומר: נתניהו נשיא, חוק צרפתי, כל מיני דברים שאנחנו שומעים. זה לא להועיל לחברה הישראלית אלא להעניק הישרדות לנתניהו ולא נאפשר את כל הדברים האלה".
הורוביץ אמר עוד כי "אנחנו כן יכולים להקים ממשלה של הסכמות. גם בהקשר הזה אני רוצה לומר: זאת לא תהיה ממשלת ימין עם קול עודף למישהו אלא ממשלה שמבוססת על הסכמות ואנחנו נהיה חלק מההסכמות".