הדיון הסוער בוועדת הכספים
(צילום: ערוץ כנסת)

דיון סוער נערך הבוקר (יום ב') בוועדת הכספים של הכנסת על הכנת החוק לדחיית מועד הגשת תקציב המדינה ב-100 ימים. הדיון נפתח בעימות וחילופי צעקות בין חברי כנסת מהאופוזיציה לבין ח"כ צבי האוזר (דרך ארץ) שיזם את החוק. בתום הדיון אישרה הוועדה את הצעת החוק לקריאה ראשונה והמועד האחרון להעברת התקציב נקבע ל-3 בדצמבר.
ועדת הכספים על דחיית התקציבועדת הכספים על דחיית התקציב
"מי הפריע לכם לאשר תקציב?". בן ברק והאוזר בדיון
(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
בפתח הדיון אמר האוזר כי "ההסדר יוביל לישוב הדעת ולהרגעת הרוחות במדינת ישראל, לאפשר לה לחזור למסילה ולהתמודד מול האתגר העומד לפניה. אל מול איתני הטבע במתכונת פוליטית הראויה היחידה לאירוע שלנגד עינינו".
האוזר הוסיף כי "אנחנו מתמודדים עם אתגר בריאותי שיצר אתגר כלכלי שמעולם לא עמדנו לפניו. מי שחושב שלצאת לבחירות עכשיו זו תהייה בשורה למדינת ישראל, זה טירוף הדעת.
חברי הכנסת רם בן ברק ומיקי לוי מיש עתיד תקפו את האוזר. "מי הפריע לכם לאשר עד כה את התקציב?!", צעק בן ברק. לוי הוסיף: "אז תאשרו תקציב. מי מפריע לכם?! חבורה של אפסים".
ועדת הכספים על דחיית התקציבועדת הכספים על דחיית התקציב
"גורמים לטרלול המדינה". לוי בדיון
(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
האוזר השיב להם: "אל תענישו את הציבור. תשאירו את הטרלול לזמן אחר", ולוי ענה לו כי "אתם גורמים לטרלול המדינה. אין פה שום סדר. תביאו תקציב, נצביע בעד".
האוזר: "זה לתת בעיטה בפרצופו של הציבור ללכת עכשיו לבחירות. אסור שהאופוזיציה תעניש את העם. אי אפשר להעביר תקציב בשבעה ימים, אל תשקר את הציבור. של נעלייך בפני כללי הדמוקרטיה".
בן ברק שאל "מה היה ב-100 הימים הקודמים? מה יהיה כעת שלא עשיתם?". האוזר המשיך: "החוק הזה צריך להיות מושלם בקריאה שלישית, אני קורא לכל חברי הבית לתמוך בהצעת החוק".
ועדת הכספים על דחיית התקציבועדת הכספים על דחיית התקציב
ועדת הכספים
(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
הוועדה אישרה לבסוף את העברת הצעת החוק לקריאה ראשונה. בדיון הוחלט כי ייקבע בחוק במסגרת הכנתו לקריאה שנייה ושלישית מועד שבו יוגש התקציב לכנסת, כדי לקבוע לוח זמנים שיאפשר לכנסת תקופה מספקת לדון בו. אישור הצעת החוק ימנע את פיזור הכנסת ב-24 באוגוסט והליכה לבחירות רביעיות בתוך שנה וחצי.
בליכוד בהנהגת ראש הממשלה בנימין נתניהו מעוניינים באישור תקציב חד-שנתי, בעוד בכחול לבן בהנהגת ראש הממשלה החלופי בני גנץ מעוניינים בתקציב דו-שנתי. כל עוד שני הצדדים מתבצרים בעמדותיהם, דחיית אישור התקציב תאפשר לליכוד ולכחול לבן עוד מרווח זמן בניסיון להמשיך את ממשלת האחדות.