הצהרתם של רה"מ בנט ונשיא הונדורס, לפי חניכת השגרירות בירושלים

נשיא הונדורס, חואן אורלנדו ארננדס, שהגיע אמש לביקור בישראל, נשא היום (ה') הצהרה לתקשורת לצד רה"מ נפתלי בנט במשרד ראש הממשלה בירושלים. בהמשך חנך הנשיא ארננדס את שגרירות ארצו בגן הטכנולוגי בבירה, לצד בנט ושר החוץ לפיד. ynet העביר את הנאומים בשידור חי.
7 צפייה בגלריה
ראש הממשלה נפתלי בנט עם חואן אורלנדו הרננדס
ראש הממשלה נפתלי בנט עם חואן אורלנדו הרננדס
"תירשם בדפי ההיסטוריה". בנט על פתיחת השגרירות בי-ם
(צילום: עמית שאבי)
7 צפייה בגלריה
יאיר לפיד ונפתלי בנט עם חואן אורלנדו הרננדס
יאיר לפיד ונפתלי בנט עם חואן אורלנדו הרננדס
לאחר חתימת ההסכמים, לצד שר החוץ לפיד
(צילום: עמית שאבי)
ראשון לדבר היה ראש הממשלה בנט, שבירך את הנשיא על הגעתו ועל פתיחת השגרירות. הוא האשים בנאומו את חמאס ב"פשע מלחמה כפול", כלשונו - "ירי על אזרחי ישראל ופגיעה מיידית באזרחי ותושבי עזה".
"ברוכים הבאים לבירתנו הנצחית, ירושלים. אתה חבר אמת של ישראל", אמר ראש הממשלה, "לעם היהודי יש זיכרון ארוך, ואתה תירשם בדפי ההיסטוריה כמי שעשה מעשה אמיץ ונכון למען מדינת ישראל. תודה.
"שיתוף הפעולה בין המדינות מגוון מאוד - החל מסחר, חקלאות ומים, דרך סוגיות מדיניות וביטחוניות. בשנה האחרונה התייצבנו כולנו יחד להילחם בנגיף קורונה, ואנחנו עדיין כל אחד בדרכו מתמודד מול המגפה. יש לנו גם מטרה להעמיק את שיתוף הפעולה, וסיכמנו על הרחבתו לתחומי הייטק, הסייבר ועוד".
7 צפייה בגלריה
ראובן ריבלין והונדורס חואן אורלנדו הרננדס
ראובן ריבלין והונדורס חואן אורלנדו הרננדס
הנשיא ריבלין ועמיתו מהונדורס, היום
(צילום: מארק ניימן, לע"מ)
7 צפייה בגלריה
נשיא הונדורס חואן אורלנדו ארננדס
נשיא הונדורס חואן אורלנדו ארננדס
נשיא הונדורס חואן אורלנדו ארננדס (שני מימין) אחרי הנחיתה בארץ
(צילום: משרד החוץ )
רה"מ בנט פנה לנשיא ארננדס: "תחת הנהגתך הונדורס עומדת באופן עקבי לצד ישראל, גם כשזה לא פופולרי ולפעמים זה כרוך בתשלום מחיר. זו העדות לחברות, המוכנות לעשות פעולות. אני רוצה להודות לך ולציבור בהונדורס על אותה תמיכה, ראינו את זה לאחרונה במבצע 'שומר החומות' מול חמאס, שבמהלכו ירה ארגון הטרור אלפי רקטות לעבר אזרחי ישראל תוך שימוש בציבור העזתי כמגן אנושי בנשים, ילדים ומבוגרים בצורה צינית. זה פשע מלחמה כפול - ירי על אזרחי ישראל ופגיעה מיידית באזרחי ותושבי עזה.
"חמאס בוחר לצערנו באופן עקבי להשקיע בטרור, במקום להשקיע בחינוך, בתשתיות, בפיתוח כלכלי. מה שהיה לא יהיה", המשיך ראש הממשלה, "ביחס לעזה - הכלל הוא פשוט. מעשיהם יקרבום ומעשיהם ירחיקום. הם ייבחנו לא במילים, אלא בפעולות".
לקראת החתימה על הסכמי שיתופי הפעולה הוסיף בנט: "אני משוכנע שהסכמים אלה והידידות שלך, ייקחו את היחסים בין המדינות לשיאים חדשים ומשותפים".
7 צפייה בגלריה
שגרירות הונדורס בירושלים
שגרירות הונדורס בירושלים
שגרירות הונדורס בירושלים
(צילום: EPA)
7 צפייה בגלריה
יאיר לפיד ונפתלי בנט עם חואן אורלנדו הרננדס
יאיר לפיד ונפתלי בנט עם חואן אורלנדו הרננדס
לחיצת היד לאחר החתימות
(צילום: עמית שאבי)
השגרירות החדשה של הונדורס בבירה ממוקמת בגן הטכנולוגי לצד שגרירות גוואטמלה. שתי המדינות הנוספות שפתחו שגרירות בירושלים הן ארה"ב וקוסובו. בהצהרות לתקשורת במעמד חנוכת השגרירות החדשה, אמר ראש הממשלה בנט: "ברוכים הבאים לבירתנו הנצחית ירושלים. הגעתכם לחנוכת שגרירות הונדורס בירושלים, פתיחתה מחדש של שגרירות ישראל בטגוסיגלפה והסכמי שיתוף הפעולה עליהם נחתום עכשיו, הם מפגן נוסף לידידות העמוקה ולקשר העמוק בין המדינה היהודית, מדינת ישראל, לבין העם והמדינה ההונדורנית בהנהגתך. אדוני הנשיא, אתה חבר אמת של ישראל. לעם היהודי יש זיכרון ארוך, ואתה תירשם בדפי ההיסטוריה כמי שעשה מעשה אמיץ ומעשה נכון למען מדינת ישראל. תודה".
בדרכו לשגרירות החדש עצר הנשיא ארננדס לביקור בכותל המערבי שם אמר: "בדיוק בחודש הזה לפני 30 שנה הייתי כאן לראשונה בתור משתלם מש"ב וזה הותיר עליי השפעה גדולה לראות את העם הזה שסבל כל כך והפך מדבר למקום פורח ומאז אני מחובר לישראל ולכל מה שקורה כאן. היום אני מציין סגירת מעגל ש-30 שנה אחרי חוזר לארץ ומעביר השגרירות לירושלים".
7 צפייה בגלריה
ראש הממשלה נפתלי בנט ונשיא הונדורס, חואן אורלנדו ארננדס חונכים את שגרירות הונדורס בירושלים
ראש הממשלה נפתלי בנט ונשיא הונדורס, חואן אורלנדו ארננדס חונכים את שגרירות הונדורס בירושלים
ראש הממשלה בנט ונשיא הונדורס ארננדס בחנוכת השגרירות בירושלים
(צילום: קובי גדעון, לע"מ)
במקביל, הנשיא ריבלין קיים פגישת עבודה מדינית עם הנשיא ארננדס. בראשית דבריו בירך ריבלין: "אני מודה לכם מקרב לב על פתיחת השגרירות בירושלים. לצעד הזה יש חשיבות מעשית, אך גם סמלית, רבה. כירושלמי, דור שביעי לירושלמים, אני מתרגש במיוחד לראות עוד ועוד מדינות שהולכות בעקבותיכם, ומכירות בירושלים כבירת ישראל. כך היה וכך יהיה.
"אדוני הנשיא", המשיך ריבלין, "כבוגר השתלמות של מש"ב אתה כבר מכיר את ישראל היטב ואת נכונותנו לשתף פעולה עם ידידינו, לחלוק ידע וטכנולוגיה מול אתגרים משותפים. אין לי ספק שתחת הנהגתך, יחסי המדינות יעמיקו ועימם גם שיתופי הפעולה ביננו. בשם כל העם בישראל, אני מודה לך על הידידות העמוקה שלכם, ולעמידה של העם בהונדורס לצד ישראל".
נשיא הונדורס הודה לעמיתו הישראלי: "אני שמח ונרגש לחזור לישראל, יותר מ-30 שנים עברו מאז שהייתי חלק מפרויקט מש"ב, ואני שב עכשיו לכאן עם משימה - לפתוח את השגרירות בירושלים, ולקדם ולהעמיק את היחסים בין המדינות. תודה לך על קבלת הפנים החמה".
פגישתו של בנט עם נשיא הונדורס הייתה לפגישה המדינית הראשונה שהוא מקיים עם ראש מדינה מחו"ל - ושאיתו יחתום על שני הסכמים, אחד מהם בתחום סיוע החוץ. בבירה, תהיה זו השגרירות הזרה הרביעית שתוקם. ארננדס נפגש גם עם יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו.
ישראל כבר פתחה שגרירות חדשה בטגוסיגלפה, בירת הונדורס. ביום ראשון אישרה הממשלה את מינויו של אלדד גולן רוזנברג לתפקיד השגריר הישראלי במדינה.
פורסם לראשונה: 11:03, 24.06.21