5 צפייה בגלריה
ג'ו ביידן וחסן רוחאני
ג'ו ביידן וחסן רוחאני
ארה"ב תקפה מבנה המשמש מיליציות פרו-איראניות. רוחאני וביידן
(צילום: AP, Office of the Iranian Presidency)
ארה"ב ביצעה תקיפה אווירית נגד מבנים המשמשים מיליציות פרו-איראניות במזרח סוריה. כך אישר הלילה (בין חמישי לשישי) הפנטגון. זו תקיפה ראשונה מסוגה בעידן הנשיא ג'ו ביידן, ונפגעו בה "מתקנים רבים ששימשו את המיליציות". בתקיפה הטילו מטוסי קרב אמריקניים שבע פצצות במשקל של כ-226 ק"ג כל אחת על כמה מבנים בגבול סוריה-עיראק.
דובר הפנטגון ג'ון קירבי ציין כי המתקנים שנפגעו נמצאים בנקודת ביקורת גבולות במזרח סוריה וכי התקיפה אושרה אישית על-ידי הנשיא ג'ו ביידן. "בהנחיית הנשיא ערכו כוחות צבא ארה"ב תקיפות אוויריות נגד מתקנים ששימשו מיליציות המגובות על-ידי הרפובליקה האיסלאמית של איראן במזרח סוריה", אמר הדובר קירבי.
הפעולה מגיעה בתגובה על סדרת אירועים של ירי רקטות חוזר ונשנה בחודש האחרון לעבר בסיסי צבא ארה"ב בעיראק, ירי שהאמריקנים מייחסים לאיראן. לפי דיווחים ערביים התקיפה האווירית בוצעה באזור אלבוכמאל בגבול סוריה-עיראק.
5 צפייה בגלריה
דובר הפנטגון ג'ון קירבי
דובר הפנטגון ג'ון קירבי
דובר הפנטגון ג'ון קירבי
(צילום: AP)
5 צפייה בגלריה
נזק התקיפה באירביל
נזק התקיפה באירביל
ביידן הגיב על ירי הרקטות בעיראק. נזק התקיפה באירביל מוקדם יותר החודש
(צילום: רויטרס)
"המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם", ארגון אופוזיציה סורי המדווח על המתחולל בתוך המדינה מאז תחילת מלחמת האזרחים שם ב-2011, דיווח כי לפחות 17 לוחמי מיליציות נהרגו בתקיפה. מנהל המרכז, שמושבו בבריטניה, אמר לסוכנות הידיעות AFP כי "בתקיפה הושמדו לפחות שלוש משאיות שנשאו תחמושת וישנם הרוגים רבים. לפי הערכה ראשונית לפחות 17 נהרגו".
דובר הפנטגון קירבי הדגיש כי "ביידן יפעל על מנת להגן על הכוחות האמריקניים וכוחות הקואליציה באזור. עם זאת, פעלנו באופן מדוד, במטרה להימנע מהסלמה באזור מזרח סוריה ועיראק". התקיפה כוונה נגד שתי מיליציות פרו-איראניות - גדודי חיזבאללה העיראקי וגדודי סייד א-שוהדא. יצוין כי "גדודי חיזבאללה" איננו ארגון חיזבאללה הלבנוני המוכר לישראלים, אלא ארגון אחר.
גורם אמריקני אמר לרויטרס כי ההחלטה לבצע את התקיפה נועדה "להעביר מסר" באופן מידתי, ובעוד שארה"ב רוצה "להעניש" את המיליציות, היא אינה רוצה להגיע להסלמה של ממש. הגורם ציין כי בפני ביידן הוצגו כמה אפשרויות תגובה והאחרון בחר ב"אחת המצומצמות ביותר". ברויטרס הדגישו כי נראה שהמהלך של האמריקנים הלילה אכן היה מוגבל בהיקפו, ולכן הסיכוי להסלמה נמוך יחסית.
5 צפייה בגלריה
אחד הפצועים בתקיפה המיוחסת לאיראן
אחד הפצועים בתקיפה המיוחסת לאיראן
אחד הפצועים בתקיפה המיוחסת לאיראן
(צילום: רויטרס)
5 צפייה בגלריה
ארה"ב לויד אוסטין שר הגנה חדש ארצות הברית
ארה"ב לויד אוסטין שר הגנה חדש ארצות הברית
המליץ על הפעולה לביידן. שר ההגנה אוסטין: "יודעים במה פגענו"
(צילום: AFP)
בכלי התקשורת האמריקניים ציינו שהתקיפה של צבא ארה"ב הלילה בסוריה היא המבצע הצבאי הגלוי הראשון בתקופת כהונתו של ביידן כנשיא. "אמרנו שנגיב בזמן שלנו", אמר שר ההגנה האמריקני לויד אוסטין בשיחה עם עיתונאים זמן קצר לאחר הודעת הפנטגון. לדבריו, "אנחנו יודעים מה הייתה המטרה שלנו ובמה פגענו. אנו בטוחים כי האמצעים שפגענו בהם משמשים את אותם חמושים שביצעו את התקיפות בעיראק". אוסטין ציין כי הוא זה שהמליץ על הפעולה לנשיא ביידן.
בשבוע שעבר, באחת ממתקפות הרקטות, שכוונה לעבר הבסיס האמריקני השוכן בנמל התעופה הבינלאומי באירביל שבצפון עיראק, נהרג עובד קבלן, אזרח זר שאינו אמריקני, ונפצעו שישה אמריקנים, בהם חייל. כמה ימים לאחר מכן נפגע עובד קבלן אחד לפחות ממטח רקטות נוסף לעבר בסיס של צבא ארה"ב מצפון לבגדד.
בתוך כך, נשיא ארה"ב ביידן שוחח אמש עם מלך סעודיה סלמאןשיחת הטלפון הראשונה ביניהם מאז כניסת ביידן לתפקיד ב-20 בינואר. סעודיה היא בעלת ברית חשובה ביותר של ארה"ב במזרח התיכון, אבל בצל המתיחות בין המחנה הדמוקרטי בארה"ב לבין המנהיג בפועל של סעודיה, יורש העצר מוחמד בן סלמאן, השתהה ביידן מאוד בקיום שיחת הטלפון. נמסר כי בשיחה דיברו ביידן והמלך בין השאר על "ההתנהגות האיראנית שמערערת את היציבות באזור".