עבד אל פתח אל בורהאן וראש הממשלה בנימין נתניהועבד אל פתח אל בורהאן וראש הממשלה בנימין נתניהו
"היוזמה באה מאיתנו". אל-בורהאן ונתניהו
(צילום: AFP)
יו"ר המועצה הריבונית הזמנית של סודן, עבד אל-פתח אל-בורהאן, התראיין אמש (יום שני) בטלוויזיה הסודנית לאחר השגת ההסכם עם ישראל וטען כי יוזמת נרמול היחסים עם ישראל באה דווקא מהמועצה הצבאית שבראשה הוא עומד. "הבאנו את זה לדיון במועצה. ההסכם יגרום לקהילה הבינלאומית להתייחס אלינו באופן שווה", הוא אמר. "90% מהגורמים הפוליטיים בעד ההסכם. דנו איתם בזה".
אל-בורהאן קרא לעם הסודני לזנוח את שלושת הלאווים שנקבעו בוועידת חרטום - לא להכרה, לא למו"מ ולא לשלום עם ישראל. "כמה הסכמים נחתמו עם מדינות ערביות מאז?", הוא תהה. "גם אש"ף חתם עם ישראל. עלינו להתאים את עצמנו למציאות החדשה. הפלסטינים חתמו עם ישראל על הסכמי אוסלו והכירו בזכות הקיום של ישראל".
 אי אפשר להפריד בין הסרתנו מרשימת תומכות הטרור לבין ההסכם". טראמפ ומנהיגי סודן אי אפשר להפריד בין הסרתנו מרשימת תומכות הטרור לבין ההסכם". טראמפ ומנהיגי סודן
אי אפשר להפריד בין הסרתנו מרשימת תומכות הטרור לבין ההסכם". טראמפ ומנהיגי סודן
(צילום: רויטרס, AFP, EPA)
נתניהו בישיבת הממשלה: "מרחיבים את מעגל השלום, מודה למנהיגי סודן"
(צילום: לע"מ )

את ההסכם שהושג עם ישראל כינה אל-בורהאן פיוס, ולא נורמליזציה. הוא ציין כי המדינה הוסרה מרשימת המדינות תומכות הטרור של ארה"ב ביום שבו הודיע הנשיא טראמפ על ההסכם. "אי אפשר להפריד בין הדברים", הוא קבע. "אנחנו רוצים לשנות את האופן שבו רואים אותנו, בין היתר תוך קידום האינטרסים שלנו". הוא הוסיף כי הפיוס עם ישראל יסייע לארצו להשיג את מניעיה.
בנימין נתניהובנימין נתניהו
"משלחת ישראלית תצא לסודן בקרוב". נתניהו
(צילום: לע"מ)
אל בורהאן ציין כי ההסכם עם ישראל טרם נחתם. "החתימה על סעיפיו תתקיים בהמשך, אבל לא ויתרנו על עמדתנו העקרונית כלפי הסוגיה הפלסטינית במסגרת היוזמה הערבית", הדגיש.
נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הודיע על ההסכם בין ישראל לסודן ביום שישי, ערב שבת, זמן קצר לאחר שהשלטונות בסודן הודיעו כי המדינה הוסרה מרשימת התומכות בטרור. במוצאי השבת אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "משלחת ישראלית תצא לשם בימים הקרובים כדי להשלים את ההסכמים". לדבריו, "תהיינה עוד מדינות".
פרסום ראשוני: 22:40 , 26.10.20